Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Murem za Owsiakiem [FILM]

Data publikacji: 18 stycznia 2019 r. 11:08
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Murem za Owsiakiem
 

Kiedy po dramacie w Gdańsku, do jakiego doszło podczas 27. Finału WOŚP, Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa fundacji, wolontariusze Orkiestry w całej Polsce zastygli w niedowierzaniu. Ci, którym bliska jest ta wielka akcja, czują, że jej liderem musi być Jurek.

Dla zamanifestowania solidarności z Jurkiem Owsiakiem w tych ciężkich chwilach, dla wsparcia i z wiarą, że tak jak wszystkim obiecywał – Orkiestra będzie grać „do końca świata i jeden dzień dłużej” głośno niesie się hasło: „Murem za Owsiakiem”.

Robert Abelite działa w szczecińskim sztabie TKKF Orkan. Z Orkiestrą gra od pierwszego jej finału.

– Jest nam bardzo przykro, że nie możemy się jak zawsze o tej porze cieszyć z zebranych na szpitalny sprzęt kwot – mówi. – Że wielką radość przykrył ogromny smutek. Że w tym roku ten czas rozliczeń przybrał zupełnie inny obrót.

Abelite widywał się z Owsiakiem wiele razy.

– Pamiętam, że przy pierwszym spotkaniu spodziewałem się potężniejszego posturą człowieka – opowiada. – A on jest niewielki, trzeba go szukać w tłumie. Ale wystarczy chwila, żeby poczuć tę niezwykłą siłę, energię, oddanie sprawie, życzliwość. Zawsze gotów, żeby się spotkać, zamienić dwa słowa, dać swój podpis.

Owsiak to postać, która kreowała tę akcję, kreuje i będzie kreować – uważają komendant Jacek Wójcik i Elżbieta Hływa ze szczecińskiego sztabu hufca ZHP Szczecin-Pogodno. Są ciekawi, jak potoczą się losy Orkiestry i pełni nadziei.

– Ten hejt na Jurka trwa od wielu lat – mówi Elżbieta Hływa. – Ale paradoks jest taki, że im większy hejt na Orkiestrę, tym więcej pieniędzy zbieramy na ulicach do puszek. I w tych puszkach jest więcej papierowych banknotów niż bilonu.

To na strukturach harcerskich opierały się pierwsze finały WOŚP. Harcerskie sztaby grają z nią do dziś.

– Dla nas to aspekt wychowawczy, służba, ale też magiczne przeżycie – mówi Jacek Wójcik. – Liczymy na to, że lider Orkiestry z nią zostanie.

Bardzo wielu czeka na powrót Jurka. Ale nie brakuje też głosów, żeby po prostu uszanować decyzję twórcy Orkiestry. Niektórzy przyznają, że chętnie założyliby koszulkę „nie płaczę po Owsiaku” i że mają dość „tej zbiorowej histerii”. Jeszcze inni mówią „nareszcie”. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 stycznia 2019 r.

(gan, m, jb, BaT)

Fot. Bartosz Turlejski

Na zdjęciu: Z roku na rok, mimo hejtu, wolontariusze zbierają coraz więcej pieniędzy.


Zobaczcie film, który szczecinianka Jowita Świtońska nagrała w ramach facebookowej akcji #MuremZaOwsiakiem

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja
2019-01-18 21:42:05
Po przeczytaniu „komentarzy” tylko jeden przychodzi mi cytat: „Głowę zwiesił niemy”... Trudno Polakom być życzliwym wobec siebie...mam propozycję, może niech Państwo zrobią coś dobrego...idźcie do hospicjum, pomalujcie ławki w parku albo zobaczcie czy najbliżsi lub sąsiedzi nie potrzebują Waszej pomocy.
Krokodyl
2019-01-18 19:10:05
A co Pan Owsiak będzie robił teraz? Złote melony w słoikach sprzedawał? Tego nawet mrówka cała nie udźwignie. I w papierach można się bardzo łatwo pogubić.
brawo za pomysł
2019-01-18 18:16:05
Popieram świetny pomysł z tym Biedroniem na szefa WOŚP! Jureczek sobie odpocznie a Robercik go godnie zastąpi bo on kocha wszystkie dzieci!
Złoty melon
2019-01-18 18:11:35
Jurek - siema
Prośmy!!! to może się zgodzi na szefa orkiestry pana Biedronia.
2019-01-18 15:42:22
Jurek Owsiak odpocznie i to się jemu należy. Nowa osobowość ubogaci Polskę i Świat. Dzieci nie płaczcie pan Biedroń na pewno bardzo was lubi.
co roku
2019-01-18 15:27:51
co roku coraz wiecej bo wartosc pieniadza spada, wzrasta pensja minimalna, itd. ale wszystko drozeje wiec w przeliczeniu np. na wartosc sprzetu bedzie to samo.
janek bury
2019-01-18 14:48:17
biedne zmanipulowane dzieci.
dzieci we mgle
2019-01-18 13:56:44
Jak żyć, jak Owsiak nie będzie prezesem?
.
2019-01-18 13:19:27
Swój swojego zawsze popiera.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA