środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Murale społecznych idei

Murale społecznych idei

Murale społecznych idei
Data publikacji: 2020-06-12 15:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-05 18:56
Wywietleń: 1292 459124

Filary Trasy Zamkowej w Szczecinie od lat służą jako nieformalna galeria sztuki ulicznej, swoisty hyde park obrazów i idei. Powstają na nich murale obrazujące rzeczywistość opowiadaną oczami swych twórców. Jednak dopiero teraz, prócz zainteresowania przechodniów, wzbudziły również spore polityczne emocje i podziały.

Przed dwoma tygodniami jeden z filarów w sąsiedztwie Baszty Siedmiu Płaszczy artyści (chcą pozostać anonimowi) związani z Fundacją Viva! - międzynarodową organizacją zajmującą się ochroną praw zwierząt, promocją zdrowego stylu życia oraz żywienia - zmienili w obraz z przesłaniem: "Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt". To przejmujące graffiti, bazujące m. in. na zdjęciach zwierząt uwiecznionych przez aktywistów tej organizacji podczas śledztw, jakie prowadzili na fermach oraz dokumentujących ich transporty do rzeźni. Mural - z założenia - ma zwrócić uwagę na los i prawa "braci mniejszych": trafiać z przekazem do przypadkowych przechodniów oraz upowszechniać stronę internetową poświęconej im kampanii pn. Stopklatka.

Nielegalne graffiti?

W ów nurt społecznie zaangażowanych ma się wpisać również - tym razem planowany przez Razem Szczecin - mural na filarze od strony ul. Jana z Kolna. Ma być poświęcony pamięci ofiarom przemocy systemowej. Jakiej symbolem przez ostatnie tygodnie był George Floyd, obywatel USA zamordowany przez policjanta, a czego następstwem była fala społecznych protestów oraz solidarnościowych marszów, które objęły - pod wspólnym hasłem #BlackLivesMatter - nie tylko Stany Zjednoczone, ale również wiele miast na świecie. W tym Szczecin.

Na wezwanie o "Sprawiedliwość dla George’a Floyda" przed tygodniem odpowiedziało ponad 200 szczecinian. Spotkali się właśnie przy filarze, na którym pojawił się nieprawną ręką zrobiony zapis m.in. ostatnich słów człowieka, który umierał przez 9 minut duszony kolanem policjanta: "I can't breathe" ("Nie mogę oddychać"). Teraz jednak nie przyczyna i cel owego spontanicznego zgromadzenia ogniskuje uwagę publiczną, zwłaszcza prawicowych polityków, tylko fakt, że odbyło się ono w miejscu nielegalnie namalowanego graffiti.

- Pod graffiti poświęconemu George’owi Floydowi szczecinianie zaczęli składać znicze ku jego pamięci. Miejsce to zaczęło funkcjonować w świadomości mieszkańców naszego miasta jako symbol protestu i solidarności. Chcieliśmy to uszanować, dlatego postanowiliśmy zorganizować demonstrację właśnie tam - tłumaczą przedstawiciele Razem Szczecin.

Solidarni z prześladowanymi

- Przemoc systemowa ma szerszy kontekst niż kolor skóry. O czym przekonuje choćby przypadek bezkarności policji w sprawie śmierci Igora Stachowiaka - przekonuje radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska), który wraz z posłanką Agnieszką Kotulą (SLD) był wśród uczestniczących w solidarnościowym zgromadzeniu pod Trasą Zamkową. - Dlatego zróbmy w tym miejscu prawdziwy mural - dzieło sztuki. Żebyśmy wreszcie dyskutowali o prawdziwym problemie, jakim jest brutalność i agresja policji wobec obywateli, a nie o legalności graffiti.

Kiedy w sprawie muralu ("Kiedy bazgroły zostaną zamalowane?" - pyta radny Dariusz Matecki z Prawa i Sprawiedliwości) pojawiła się nawet interpelacja skierowana do prezydenta Szczecina, specjalne oświadczenie wydała również społeczność Razem Szczecin. Czytamy w nim m.in.: "To nie my umieściliśmy graffiti w tym miejscu. Nie my potem je zamalowaliśmy. I nie my dopisaliśmy #bluelivesmatter - hasło obrońców brutalności amerykańskiej policji. Podczas demonstracji w ramach happeningu zasłoniliśmy ten dopisek kawałkiem kartonu. Dodaliśmy także karton z nazwiskiem zamordowanego w USA mężczyzny. Po manifestacji kartony zostały usunięte".

Aktywiści Razem Szczecin napisali także: "Będziemy dalej solidarni z prześladowanymi, będziemy walczyć z uprzedzeniami i wspierać obywatelskie postawy. O tym, że nasz opór jest potrzebny, świadczy decyzja sądu o umorzeniu postępowania w sprawie śmierci Igora Stachowiaka (...). Niepokoi nas, że nawet w momencie tak silnego społecznego oburzenia, także w Polsce ofiary przemocy nie mogą liczyć na sprawiedliwość". Aktywiści na miejscu nielegalnego graffiti chcą - z pomocą profesjonalnych artystów - stworzyć mural, który na trwałe upamiętni ofiary systemowej przemocy. Zapowiadają wystąpienie do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego z wnioskiem w tej sprawie. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

WLM
Ludzie !Polacy nigdy nie mieli swoich niewolników.My nie mamy za co przepraszać. Dlaczego ci aktywiści nie napiszą o terrorystach którzy zabili niewinnych Europejczyków w imię allaha?
2020-08-05 18:05:06
Dupa
Dwustu ich tam nie było. Nawet jak ich spędzili w jeden kadr to było może 60 osób. Stali i zachwalali zamieszki w stanach, w których niewinni ludzie są przez lewicowych rasistów pozbawiani majątków i katowani, niekiedy na śmierć.
2020-06-15 20:01:48
bliżej Europy.
@Ka widzisz, sama w to nie wierzyz co ci qrwizja podała i piszesz OPRAWCY o policji. Mów i pisz co ci serce ❤ i rozum dyktuje. Bądź sobą, a nie popychłem jakiego. ideologa Lgbt z Żoliborza.
2020-06-13 17:23:45
beee
Całe szczęście, że skończyły się czasy cenzury. Niemniej autentycznym skandalem jest to, że w gazecie o tak długiej tradycji jak Kurier, ukazują się teksty reprezentujące taki poziom. Warto aby redaktor wydania/odpowiedzialny za publikację tekstów przeczytał, co idzie w świat i zastanowił się gdzie leży granica oddzielająca informowanie o wydarzeniach od promocji pewnych zachowań i idei. Szczególnie gdy te idee nie niosą nic pozytywnego
2020-06-13 14:54:05
haha
Róbta co chceta, żadnych zasad, bandyci zostają bohaterami. brawo prostaki
2020-06-13 09:14:47
Paskudnie daliście ciała z tymi bzdurami.
.
2020-06-13 09:05:13
rot
Tuba propagandowa tęczowego tałatajstwa. Obrońcy bandytów. Do kamieniołomów z wami.
2020-06-13 08:58:42
Obraza dla artystów
Graffiti to raczej inaczej wygląda. Droga redakcjo, proszę o poważne podejście do tematów społecznych. Ten artykuł to tylko niepotrzebne bazgroły. Mamy swoje problemy, nie musimy czytać o absurdalnym zjawisku za oceanem, gdzie ludzie mają inne wartości. Brońmy Europę - nie rękami - głową.
2020-06-13 08:30:25
aaaa
A może powinniśmy zapłacić odszkodowanie murzynskim braciom za to, że ich ziom został zabity przez system, któremu my się nie przeciwstawiamy? Poważnie się pytam :))))))) 😂
2020-06-13 01:33:17
Ka
Nazywanie tych bazgrołów grafitti to lekka przesada. Pomijając treść. Wielu Amerykanów nie wie gdzie leży i że istnieje Polska, tym bardziej Szczecin. O Igorze Stachowiaku nie pamiętali. Właśnie sąd stwierdził że jego oprawcy nie przyczynili się do jego śmierci.
2020-06-12 22:54:22
Szczecinianin
To jest graffiti? Mural? Kpina jakaś. To ochydny bazgroł i tyle. Kto, kiedy i na czyj koszt to usunie?
2020-06-12 22:48:13
ciąg dalszy festiwalu głupoty
cyt, "Niepokoi nas, że nawet w momencie tak silnego społecznego oburzenia, także w Polsce ofiary przemocy nie mogą liczyć na sprawiedliwość". Czyli co? PRAWOMOCNE wyroki sądu mają być uzależnione od nastrojów społecznych? Mają schlebiać tym, którzy najgłośniej krzyczą czy opierać się na analizie zebranych dowodów? Czy wy w ogóle zdajecie sobie sprawę, co piszecie? NIEZALEŻNIE OD AKTUALNIE RZĄDZĄCEGO UGRUPOWANIA POLITYCZNEGO? Zadufani w doniosłości swych protestów nie dostrzegacie własnej głupoty. A może aby uczcić śmierć Floyda, urządzicie przegląd filmów z jego udziałem? Oczywiście pod patronatem pani Nalewajko. Myslę, że to by była impreza na miarę poziomu uczestników tych protestów. A jaka promocja Szczecina!!!!
2020-06-12 22:05:30
Stefan
"poświęcony pamięci ofiarom przemocy systemowej" - piszą takie bzdury różne sieroty po Marksie na Facebooku, z telefonów firmy Apple, zrzeszeni w towarzystwach finansowanych albo przez ogromne korporacje, albo z państwowych subwencji - ot, taka to jest ich "walka z systemem" za pieniądze prosto z tego systemu i za ich "błogosławieństwem". Trudno o większą paranoję. Dalej jest już chyba tylko pałowanie robotników z rozkazu zjednoczonej partii robotniczej. Czy trzeba to jeszcze jakoś dalej komentować?
2020-06-12 20:23:18
Johnson
Teraz wyłapią wszystkich czarnoskórych w Szczecinie i z gracją, i przejęciem, uklękną przed nimi. Nie ważne czy nasi bracia murzyni będą chcieli uczestniczyć w takim happeningu, ale ważne jest przesłanie i walka z faszyzmem, i rasizmem w Polsce. Problem jest potrzebny. Ale walka z problemem jest celem nadrzędnym. W ten sposób można się dowartościować i mieć cel w życiu no i można wskazać faszystów, czyli tych którzy chcą mieć czysty filar. Pionierzy formacji Pani Kotuli to pluli jak ten ruski komputer "A u Was murzynów biją". Dlaczego polskie lewactwo zawsze traktowało społeczność Afroamerykanów przedmiotowo? Dla mnie to jest rasizm.
2020-06-12 20:23:12
kod
gryfino wstydzi sie za ta swoja barbie, feministke i aborcjonistke...niech buciki wywiesza z bogną od marszałka
2020-06-12 20:02:51
Obrzydliwya Hipokryzja Przemysława Słowika
Przemysław Słowik to Obrzydliwy Hipokryta. By zrobić sobie fotkę i zabłysnąć zrobi wszystko. Dlaczego Przemysław Słowik pozował tam do zdjęć na tle tego aktu wandalizmu???????? Dlaczego wcześniej prześladował młodego artystę, który w Szczecinie malował napisy ZŁO, chwalił się że miał już gk prawie, prawie złapać i donieść na niego na policję. A tu Przemysław Słowik milczy, teraz to nie jest niszczenie, nie jest to wandalizm. Hipokryzja do kwadratu. Byleby sie wylansować i zrobić focię na tle bazgrołów, które nawet nie stały obok prawdziwj sztuki i nie są żadnym hołdem. To obraza dla artystów by to coś nazywać grafitti.
2020-06-12 19:42:08
no tak
chcesz być zrobiony w wała głosuj na Rafała
2020-06-12 19:22:55
HEJ
RAFAŁ POGOŃ 3 OSOBĘ W PAŃSTWIE W SPRAWIE MOJEGO SOLIDARNOŚCIOWEGO.TY SIĘ CIESZYSZ Z RODZINĄ ,A JA TRACĘ PRACĘ I NIE MAM KASY.NIECH SENAT TO ZAŁATWI A BĘDĘ PAMIĘTAŁ PRZY WYBORACH MŁODZIEŻY PISZCIE PO POLSKU TO STARSI ZROZUMIEJĄ PRZESŁANIE.
2020-06-12 18:15:03
Ułożenie hasła sprawia trudności?
Tyle poprawek na tym filarze...
2020-06-12 17:38:16
Kurier zkodział
Musicie znowu o tym osyfionym filarze pisać?
2020-06-12 17:24:13
Już mamy jeden dobry plac w Tsetscinie.
Myślę, że teraz należy plac Piłsudskiego przemianować na plac Floyd'a.
2020-06-12 16:53:29
POwiewa tu matczyną przychylnością naszego Kurieruncia.
Oooooch...
2020-06-12 16:17:51
abc
Ciekawe czy składali by kwiaty i znicze, gdyby Mr Floyd odwiedził ich w domu, wieczorową porą, z towarzyszem coltem w ręku. Koleś był wielikokrotnym recydywistą, a nie siedział w kiciu tylko dlatego, że był czarny, a czarni w USA mają taryfę ulgową.
2020-06-12 16:06:46
hmmmm
Mądrość przychodzi z wiekiem - dla niektórych jest to wieko od trumny.
2020-06-12 16:05:30
pytam
Co nas obchodzi ten kryminalista i aktor porno z którego teraz lewactwo robi świętego??
2020-06-12 15:55:35
Pomyleńcy!
Zrobią wszystko, by bić pianę. Guzik Polacy, szczecinianie mają wspólnego ze śmiercią amerykańskiego kryminalisty. Wypad pod ambasadę USA albo do USA, a nie malować nam bazgroły w Szczecinie.
2020-06-12 15:31:48
Prostactwo, głupota, naiwność, niska inteligencja wykonawców.
Szatańskie umysły inspirujących.
2020-06-12 15:25:05

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie