W piątek (6 lipca) na placu Solidarności w Szczecinie stanął mural upamiętniający sierpniowy strajk z 1988 roku. Ten protest był jednym z ważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta i państwa. Mural to hołd dla wszystkich uczestników tamtejszych wydarzeń i część organizowanych przez marszałka województwa obchodów 30. rocznicy strajku.
Wkrótce mural zostanie wzbogacony o nazwiska uczestników strajku. - Chcemy wyeksponować te osoby dla historii i świadomości mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ich ówczesne decyzje, niezmiernie trudne i ryzykowne, okazały się krokiem do polskiej wolności. Warto pamiętać, że Szczecin ma swój ważny wkład w najnowszą historię Polski -podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Mural to dzieło Michała Banasika i Marcina Papisa, studenta i absolwenta prowadzonej przez dr. hab. Mariusza Warasa Pracowni Street-Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Przedstawiliśmy uczestników strajków, tych znanych z nazwiska, i tych anonimowych - razem złączonych wspólnym pragnieniem odzyskania niepodległości i sprzeciwem wobec autorytarnej władzy - tłumaczą artyści.
Od maja do września pod hasłem „Szczecin ’88. Tu zaczęła się wolność” odbywają się wydarzenia upamiętniające sierpniowy strajk z 1988 roku. Całość organizowana jest przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z: Muzeum Narodowym w Szczecinie, Teatrem Polskim w Szczecinie i Operą na Zamku w Szczecinie.
Instalację na placu Solidarności można będzie oglądać do 6 września.
(n)
Fot. Ryszard Pakieser