piątek, 02 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mural na 40-lecie PŻB

Mural na 40-lecie PŻB

Mural na 40-lecie PŻB
Data publikacji: 2016-05-20 19:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 1475 134590

Z okazji 40-lecia istnienia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, czyli polskich promów Polferries łączących Polskę ze Skandynawią, w Kołobrzegu powstaje wyjątkowy mural. Autorem projektu i jego wykonawcą jest znany grafik streetartowy Mariusz Waras. Artysta ozdobił wcześniej dziób promu Polferries 
„Mazovia”, wykorzystując do tego wzory łowickich wycinanek.

Nieprzypadkowo grafika o powierzchni ponad 108 m kw. malowana jest w Kołobrzegu. To tutaj w 1976 r. powstało i do dziś ma swoją siedzibę przedsiębiorstwo Polska Żegluga Bałtycka. Dlatego też twórca postanowił wykorzystać w projekcie motyw miasta i morza. Statki z logo Polferries pokazane zostaną w nietypowy sposób: w jednym z pierścieni napędzających miasto. Dzięki temu namalowany na budynku mural ma tworzyć złudzenie ruchu.

- Woda daje miastu energię. Napędza poszczególne pierścienie poruszające się dynamiczne w zależności od tego, czy morze jest spokojne czy wzburzone. Wszystko działa sprawnie i precyzyjnie. Miasto tętni życiem w  otoczeniu przycumowanych promów, które wypełniają się i czekają na odpłynięcie - tak opisuje swoją koncepcję Mariusz Waras.

Do realizacji muralu przy ul. Koszalińskiej 25 w Kołobrzegu wykorzystane zostaną 84 szablony. Grafika ma być ukończona w niedzielę (22 maja).

Mariusz Waras znany jest nie tylko w Polsce. Jego murale można podziwiać m.in. w Los Angeles, Berlinie oraz Dżakarcie. Artysta ozdobił bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena czy wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger.

Dodajmy, że pod marką Polferries eksploatowane są trzy promy pasażersko-samochodowe, kursujące pomiędzy Polską a Skandynawią. Są to: 
„Wawel” (na linii Gdańsk-Nynäshamn), 
„Baltivia” i 
„Mazovia” (Świnoujście-Ystad). (ek)

Mural na 40-lecie PŻB Mural na 40-lecie PŻB

Komentarze

Coś przepięknego!! Czy ten Pan nie mógłby pomalować jeszcze trochę Dżakarty i Berlina ??
A III RP zostawić w spokoju ? Teraz jeszcze tylko w Kołobrzegu POstawić FRYGĘ i FILHARMONIĘ Z BLACHY FALISTEJ ( koloru różowego ).
2016-05-21 14:55:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie