Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Mural na 40-lecie PŻB

Data publikacji: 20 maja 2016 r. 19:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:55
Mural na 40-lecie PŻB
 

Z okazji 40-lecia istnienia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, czyli polskich promów Polferries łączących Polskę ze Skandynawią, w Kołobrzegu powstaje wyjątkowy mural. Autorem projektu i jego wykonawcą jest znany grafik streetartowy Mariusz Waras. Artysta ozdobił wcześniej dziób promu Polferries 
„Mazovia”, wykorzystując do tego wzory łowickich wycinanek.

Nieprzypadkowo grafika o powierzchni ponad 108 m kw. malowana jest w Kołobrzegu. To tutaj w 1976 r. powstało i do dziś ma swoją siedzibę przedsiębiorstwo Polska Żegluga Bałtycka. Dlatego też twórca postanowił wykorzystać w projekcie motyw miasta i morza. Statki z logo Polferries pokazane zostaną w nietypowy sposób: w jednym z pierścieni napędzających miasto. Dzięki temu namalowany na budynku mural ma tworzyć złudzenie ruchu.

- Woda daje miastu energię. Napędza poszczególne pierścienie poruszające się dynamiczne w zależności od tego, czy morze jest spokojne czy wzburzone. Wszystko działa sprawnie i precyzyjnie. Miasto tętni życiem w  otoczeniu przycumowanych promów, które wypełniają się i czekają na odpłynięcie - tak opisuje swoją koncepcję Mariusz Waras.

Do realizacji muralu przy ul. Koszalińskiej 25 w Kołobrzegu wykorzystane zostaną 84 szablony. Grafika ma być ukończona w niedzielę (22 maja).

Mariusz Waras znany jest nie tylko w Polsce. Jego murale można podziwiać m.in. w Los Angeles, Berlinie oraz Dżakarcie. Artysta ozdobił bolid Formuły 1 Kimiego Raikkonena czy wieżę kontroli lotów na lotnisku w norweskim Stavanger.

Dodajmy, że pod marką Polferries eksploatowane są trzy promy pasażersko-samochodowe, kursujące pomiędzy Polską a Skandynawią. Są to: 
„Wawel” (na linii Gdańsk-Nynäshamn), 
„Baltivia” i 
„Mazovia” (Świnoujście-Ystad). (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Coś przepięknego!! Czy ten Pan nie mógłby pomalować jeszcze trochę Dżakarty i Berlina ??
2016-05-21 14:55:15
A III RP zostawić w spokoju ? Teraz jeszcze tylko w Kołobrzegu POstawić FRYGĘ i FILHARMONIĘ Z BLACHY FALISTEJ ( koloru różowego ).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA