Pierwsi najemcy mieszkań komunalnych skorzystali już z ofert zamian lokatorskich na stronie ZBiLK i znaleźli nowe miejsca odpowiadające ich potrzebom. Kolejne oferty czekają.
– Powody bywają różne, czasami lokatorzy zostają sami w dużych mieszkaniach, których nie mają możliwości utrzymać, inni ze względów zdrowotnych szukają mieszkań na parterze, a jeszcze inni marzą o dodatkowym pokoju dla licznej rodziny – tłumaczy Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta UM. – Najemcy, którzy szukają mieszkań uszytych na miarę ich potrzeb, mogą skorzystać z pomocy pracowników i aktualnych ofert zamieszczanych regularnie na stronie ZBiLK.
Wystarczy odwiedzić stronę: https://zbilk.szczecin.pl/indexam.php?type=zamiany, zapoznać się z zasadami, skompletować dokumenty niezbędne do publikacji swojej oferty i być na bieżąco z ofertami pojawiającymi się na stronie.
Warunki, które należy spełnić: lokal nie musi być gotowy do zasiedlenia (wyremontowany). Najemca, decydując się na zamianę międzylokatorską, sam dokonuje wyboru czy stan lokalu zajmowanego przez drugą stronę mu odpowiada; w lokalu nie może występować samowola budowlana (prace wykonane niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, które nie zostały zalegalizowane lub przywrócone do stanu zgodnego z prawem). Ponadto na koncie czynszowym nie mogą występować zaległości, a jeżeli widnieją, muszą zostać spłacone. Zamiana międzylokatorska musi być racjonalna i zasadna.
– Przyjęcie wniosku do publikacji lub przyjęcie wniosków obu stron sparowanych do zamiany nie jest równoznaczne z realizacją zamiany – zaznacza Sylwia Cyza-Słomska. – Każdy przypadek jest sprawdzany i rozpatrywany indywidualnie przez pracowników ZBiLK.
W zamianie międzylokatorskiej najemcy nie ponoszą żadnych kosztów. Druki oraz oświadczenia dostępne są na stronie internetowej ZBiLK oraz w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25.
– Wzajemne wręczanie korzyści materialnych związanych z zamianą międzylokatorską jest niedozwolone i w takiej sytuacji zamiana nie będzie realizowana – podkreśla S. Cyza-Słomska.
(K)