Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Będą zmiany w świadczeniu

Data publikacji: 14 marca 2019 r. 19:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Będą zmiany w świadczeniu
Szczecińskie Centrum Świadczeń  

W Szczecinie bliscy osób chorych na alzheimera, którzy się nimi opiekują, w tym roku również będą mogli wnioskować o bon opiekuńczy – świadczenie pieniężne wypłacane przez magistrat. Miasto planuje zmiany: pomoc finansowa ma być większa, grono lekarzy uprawnionych do wystawienia stosownego zaświadczenia poszerzy się o geriatrów, a realizację zadania ma przejąć Szczecińskie Centrum Świadczeń.

„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” został wprowadzony rok temu. To finansowa forma pomocy rodzinom opiekującym się seniorami chorymi na alzheimera, którzy ukończyli 75. rok życia i mieszkają na terenie miasta. W pierwszej edycji programu świadczenie otrzymało 486 opiekunów. Przy tej okazji poproszono ich o wypełnienie ankiet, których celem było zdiagnozowanie sytuacji opiekuńczej oraz potrzeb.

– Analiza zebranych danych wykazała, że okres opieki trwa średnio 5 lat i 4 miesiące, głównymi opiekunami są przeważnie kobiety w wieku powyżej 62 lat – informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. – Jedynie 25 procent świadczeniobiorców rozważa ewentualność umieszczenia podopiecznego w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Uzyskane środki pozwoliły opiekunom m.in. na zakup artykułów higienicznych i akcesoriów związanych z opieką nad chorym.

Po pierwszym roku doświadczeń Wydział Spraw Społecznych zaproponował kilka zmian w zapisach uchwały dotyczącej przyznawania świadczenia.

– Najważniejsza dotyczy zwiększenia funduszy, które będą przyznawane opiekunom – mówi Marta Kufel. – Dotychczas świadczenie wypłacane było w dwóch transzach, po 1000 zł każda. Planuje się, że w tym roku beneficjenci programu otrzymają środki finansowe maksymalnie w trzech transzach, co oznacza zwiększenie pomocy do kwoty 3000 zł w skali roku.

Druga planowana zmiana dotyczy lekarzy, którzy będą mogli wystawiać zaświadczenia potwierdzające chorobę seniora. Dotychczas honorowano te od lekarzy neurologów i psychiatrów.

– Od tego roku akceptowane będą również zaświadczenia wystawione przez lekarzy geriatrów – mówi Marta Kufel. – Co ważne, zaświadczenia wystawione na potrzeby ubiegłorocznej edycji programu, w tym roku również będą akceptowane.

Zmieni się też jednostka odpowiedzialna za realizację zadania – sprawy ma przejąć Szczecińskie Centrum Świadczeń. Uchwała dotycząca programu trafi na marcową sesję Rady Miasta. ©℗

(gan)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zosia
2019-05-13 10:10:54
Opiekuję się siostrą, mieszkanką Szczecina.Nie przysługiwał się w 2018 r.(jej/mnie) bon opiekuńczy, gdyż jestem zameldowana setki kilometrów od Szczecina a wg. regulaminu opiekunem musi być tutejszy mieszkaniec.Czy to sprawiedliwe?
Opiekun Janusz
2019-03-18 15:31:03
Ten komentarz Alicji jest straszny, pewnie wynika z frustracji. Przyznać jednak muszę że jest to jednak jakiś krok do przodu. Pieniądze nie rozwiązują wszystkich problemów, może następny krok to danie opiekunom przysłowiowej chwili oddechu, Umożliwienie wyjścia z domu bez obawy o bezpieczeństwo podopiecznego.
Alicja
2019-03-15 07:16:11
3000 zł na cały rok. to jest śmieszne. Czy ci którzy przyznają te kwoty wiedzą co to jest za choroba Alzheimer? Czy oni wiedza, że ktoś z takim chorym musi przebywać doba na dobę? Niestety nasze państwo ma gdzieś takie rodziny. Wielu musi oddać takiego chorego do ośrodka ponieważ sam musi zarabiać na życie no i na nędzną emeryturę. Te 3000 zł nic nie zmienia ponieważ za te pieniądze nie przeżyje się przez 12 miesięcy. O tych 25 % to macie dane jedynie z ośrodków finansowanych przez NFZ natomiast zróbcie rozeznanie ile osób oddało swoich bliskich do prywatnych domów opieki ponieważ gdyby się zwolnili z pracy to nie mieliby za co żyć. No dobrze, zawsze mogą sobie jeszcze jakieś dzieci dorobić na 500 plus. Najlepiej od razu czworaczki i wtedy mogą zwolnic się z pracy i opiekować się chorym

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA