środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Będą zmiany w świadczeniu

Będą zmiany w świadczeniu

Będą zmiany w świadczeniu
Data publikacji: 2019-03-14 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-13 10:25
Wywietleń: 1371 380261

W Szczecinie bliscy osób chorych na alzheimera, którzy się nimi opiekują, w tym roku również będą mogli wnioskować o bon opiekuńczy – świadczenie pieniężne wypłacane przez magistrat. Miasto planuje zmiany: pomoc finansowa ma być większa, grono lekarzy uprawnionych do wystawienia stosownego zaświadczenia poszerzy się o geriatrów, a realizację zadania ma przejąć Szczecińskie Centrum Świadczeń.

„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” został wprowadzony rok temu. To finansowa forma pomocy rodzinom opiekującym się seniorami chorymi na alzheimera, którzy ukończyli 75. rok życia i mieszkają na terenie miasta. W pierwszej edycji programu świadczenie otrzymało 486 opiekunów. Przy tej okazji poproszono ich o wypełnienie ankiet, których celem było zdiagnozowanie sytuacji opiekuńczej oraz potrzeb.

– Analiza zebranych danych wykazała, że okres opieki trwa średnio 5 lat i 4 miesiące, głównymi opiekunami są przeważnie kobiety w wieku powyżej 62 lat – informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. – Jedynie 25 procent świadczeniobiorców rozważa ewentualność umieszczenia podopiecznego w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Uzyskane środki pozwoliły opiekunom m.in. na zakup artykułów higienicznych i akcesoriów związanych z opieką nad chorym.

Po pierwszym roku doświadczeń Wydział Spraw Społecznych zaproponował kilka zmian w zapisach uchwały dotyczącej przyznawania świadczenia.

– Najważniejsza dotyczy zwiększenia funduszy, które będą przyznawane opiekunom – mówi Marta Kufel. – Dotychczas świadczenie wypłacane było w dwóch transzach, po 1000 zł każda. Planuje się, że w tym roku beneficjenci programu otrzymają środki finansowe maksymalnie w trzech transzach, co oznacza zwiększenie pomocy do kwoty 3000 zł w skali roku.

Druga planowana zmiana dotyczy lekarzy, którzy będą mogli wystawiać zaświadczenia potwierdzające chorobę seniora. Dotychczas honorowano te od lekarzy neurologów i psychiatrów.

– Od tego roku akceptowane będą również zaświadczenia wystawione przez lekarzy geriatrów – mówi Marta Kufel. – Co ważne, zaświadczenia wystawione na potrzeby ubiegłorocznej edycji programu, w tym roku również będą akceptowane.

Zmieni się też jednostka odpowiedzialna za realizację zadania – sprawy ma przejąć Szczecińskie Centrum Świadczeń. Uchwała dotycząca programu trafi na marcową sesję Rady Miasta. ©℗

(gan)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Zosia
Opiekuję się siostrą, mieszkanką Szczecina.Nie przysługiwał się w 2018 r.(jej/mnie) bon opiekuńczy, gdyż jestem zameldowana setki kilometrów od Szczecina a wg. regulaminu opiekunem musi być tutejszy mieszkaniec.Czy to sprawiedliwe?
2019-05-13 10:10:54
Opiekun Janusz
Ten komentarz Alicji jest straszny, pewnie wynika z frustracji. Przyznać jednak muszę że jest to jednak jakiś krok do przodu. Pieniądze nie rozwiązują wszystkich problemów, może następny krok to danie opiekunom przysłowiowej chwili oddechu, Umożliwienie wyjścia z domu bez obawy o bezpieczeństwo podopiecznego.
2019-03-18 15:31:03
Alicja
3000 zł na cały rok. to jest śmieszne. Czy ci którzy przyznają te kwoty wiedzą co to jest za choroba Alzheimer? Czy oni wiedza, że ktoś z takim chorym musi przebywać doba na dobę? Niestety nasze państwo ma gdzieś takie rodziny. Wielu musi oddać takiego chorego do ośrodka ponieważ sam musi zarabiać na życie no i na nędzną emeryturę. Te 3000 zł nic nie zmienia ponieważ za te pieniądze nie przeżyje się przez 12 miesięcy. O tych 25 % to macie dane jedynie z ośrodków finansowanych przez NFZ natomiast zróbcie rozeznanie ile osób oddało swoich bliskich do prywatnych domów opieki ponieważ gdyby się zwolnili z pracy to nie mieliby za co żyć. No dobrze, zawsze mogą sobie jeszcze jakieś dzieci dorobić na 500 plus. Najlepiej od razu czworaczki i wtedy mogą zwolnic się z pracy i opiekować się chorym
2019-03-15 07:16:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie