Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Można wesprzeć rodaków na Kresach

Data publikacji: 2019-12-03 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-04 12:49
Można wesprzeć rodaków na Kresach
W siedzibie ZMPSiŚ, tuż przy wejściu, ustawiono stolik z koszami, do których zbierane są różne produkty. Przynoszą je głównie pracownicy portu. Fot. Elżbieta Kubowska  

Fundacja Polskich Wartości oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w tym roku organizują szóstą już edycję akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” – Boże Narodzenie 2019. Wsparcie trafi do Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi i – po raz pierwszy – na Łotwie.

– Za nami Wielkanoc 2019 i Wakacje Kresowe 2019, fundusze zbieramy przez cały rok – informują organizatorzy akcji. – Pomagamy m.in. w miejscowościach: Rakańce (polska szkoła podstawowa), Soleczniki (polska szkoła specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, szkoła średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka.

Zbierane są artykuły spożywcze z długim terminem przydatności (np. makaron, cukier, olej, mąka, kasze, ryż, konserwy, słodycze) oraz środki czystości i higieny osobistej. Akcję można również wspomóc wpłacając pieniądze na konto Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z dopiskiem „Rodakom na Kresach” lub na konto Fundacji. Zbiórka darów w różnych miastach Polski potrwa do 7 grudnia.

– Zebrane i zakupione dary 10 grudnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Przecławiu zostaną wspólnie przez wolontariuszy, partnerów, sponsorów i darczyńców przygotowane i zapakowane w paczki, które w kolejnych dniach będą osobiście przekazane Polakom z Litwy, Białorusi i Łotwy – zapowiada Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości.

W tym roku po raz pierwszy dary trafią także do naszych rodaków z Łatgalii – najuboższego regionu Łotwy.

Akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” zainicjowano w 2014 roku, a od 2016 prowadzona jest pod szyldem Fundacji Polskich Wartości, której założyciele są jednocześnie jej pomysłodawcami. Wsparcie trafia do naszych rodaków żyjących głównie na Wileńszczyźnie, często w bardzo trudnych warunkach. Początkowo akcja polegała na przekazaniu zebranych i zakupionych darów tuż przed Bożym Narodzeniem. Obecnie to również pomoc przed Wielkanocą, organizacja wypoczynku dla dzieci pod nazwą Kresowe Wakacje, a także całoroczna działalność i odpowiadanie na bieżące potrzeby zgłaszane przez Polaków z Wileńszczyzny. 

Wizerunkowo akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” – Boże Narodzenie 2019 wspiera pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Partnerem głównym jest Grupa Azoty, sponsorami – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Polskie Terminale oraz INFRA-PORT i SEC. Patronat honorowy nad akcją objęli: wojewoda zachodniopomorski, zachodniopomorski kurator oświaty i wójt gminy Kołbaskowo. W zakupach i transporcie pomaga sieć sklepów Netto.

Szczegóły dotyczące zbiórki, w tym numer konta, na które można wpłacać datki, znajdują się na stronach: www.polskiewartosci.pl i www.rodakomnakresach.pl .

Dodajmy, że dary zbierane są m.in. w siedzibie ZMPSiŚ przy ul. Bytomskiej w Szczecinie. W pierwszym tygodniu do specjalnych koszy trafiały produkty służące do higieny jamy ustnej, w drugim – mydła, żele pod prysznic itp. 

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: W siedzibie ZMPSiŚ, tuż przy wejściu, ustawiono stolik z koszami, do których zbierane są różne produkty. Przynoszą je głównie pracownicy portu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A tamtejszym Polakom...
2019-12-04 11:59:01
Nalezy Zyczyc jak najszybszego powrotu... do obecnej juz R.P. czyli Polski !!!
Dlatego...!
2019-12-04 11:55:43
Dobrze by bylo - bys z tego "PO-litycznego jeszcze bagna" jak najszybciej wyjechal se tam za Bug... i to na stale !!!
dlaczego ?
2019-12-04 11:11:06
a kto wesprze rodaków w kraju ? których PIS grabi ile wlezie... oni powinni nam zazdrościć, że nie żyją w takim bagnie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ