Wystartował nabór do Rady ds. Budżetu Obywatelskiego oraz Komisji Odwoławczej. Mieszkańcy Szczecina swoje kandydatury mogą zgłaszać do 12 czerwca 2023 r. Przed radą odpowiedzialne zadanie – do rozdysponowania jest bowiem ponad 17 milionów złotych. A od wtorku (30 maja) zainteresowani mieszkańcy mogą się już zapoznawać ze złożonymi projektami w tegorocznej edycji SBO – są dostępne na stronie internetowej: sbo.szczecin.pl.
W skład rady, która zajmie się opiniowaniem projektów SBO po weryfikacji merytorycznej, wejdą: przedstawiciele organizacji pozarządowych i rad osiedli oraz mieszkańcy, natomiast w komisji, której zadaniem będzie rozpatrywanie odwołań od decyzji rady, zasiadać mogą autorzy zwycięskich projektów poprzednich edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Członkowie rady i komisji wybierani są w drodze losowania spośród kandydatów pochodzących z naboru. Dla każdej grupy kandydatów przeprowadzane jest odrębne losowanie. Ale uwaga – nie można łączyć funkcji członka rady z funkcją członka komisji. Mieszkańcy mogą zaś zgłaszać swoje kandydatury jednocześnie do rady i komisji ze wskazaniem preferencji.
Formularz zgłoszeniowy należy złożyć w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, pl. Armii Krajowej 1 w Szczecinie lub filii Urzędu Miasta Szczecin na PRAWOBRZEŻU, ul. Rydla 39/40 w Szczecinie lub w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym drogą e-mail na adres sbo@um.szczecin.pl lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Przypomnijmy, że tegoroczna pula na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego to 17 200 000 zł (w tym projekty Zielone SBO – 5 160 000 zł, projekty lokalne – 12 040 000 zł). Mieszkańcy złożyli aż 226 projektów – 181 lokalnych i 45 projektów w kategorii Zielonego SBO. Większość z nich jest po weryfikacji formalnej, duża część jest w trakcie weryfikacji merytorycznej, a wszystkie zostały opublikowane na stronie sbo.szczecin.eu.
– Za nami pierwszy, wstępny etap weryfikacji, podczas którego sprawdzamy, czy projekty zostały złożone prawidłowo pod względem formalnym, posiadają odpowiednie zgody, załączniki, a ich treść odpowiada charakterowi projektów – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Cały czas jesteśmy w kontakcie z wnioskodawcami i informujemy ich o poszczególnych etapach prac nad ich pomysłami.
Po weryfikacji formalnej projekty trafiają do weryfikacji merytorycznej, czyli sprawdzane są pod kątem możliwości ich realizacji. Te, które przejdą pozytywnie całą procedurę i zostaną zatwierdzane przez Radę ds. Budżetu Obywatelskiego, trafią na listę do głosowania. Mieszkańcy wybiorą najlepsze z nich jeszcze w tym roku.
(k)