poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Motoryzacyjne e-usługi

Motoryzacyjne e-usługi

Motoryzacyjne e-usługi
Data publikacji: 2015-08-13 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 1368 11506

Od przyszłego roku właściciele aut będą mogli korzystać z nowych usług internetowych. Prezydent RP podpisał właśnie nowelizację Prawa o ruchu drogowym, w której znacznie rozszerza się zakres projektu e-usług. Dzięki temu kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia on-line m.in. informacji o „zdobytych" punktach karnych, czy przypomnieć sobie terminy badań technicznych pojazdu.

Przygotowane przez MSW założenia do planowanych zmian rząd przyjął w lutym b.r. (pisaliśmy o tym w „Kurierze"). Teraz nowelizację ustawy podpisał prezydent. Oznacza to, że nowe Prawo o ruchu drogowym już wkrótce wejdzie w życie - dokładnie: 4 stycznia 2016 r.

Nie oznacza to jednak, że system e-usług związanych z motoryzacją jeszcze w Polsce nie funkcjonuje. Przypomnijmy, że zaczął działać 30 kwietnia 2014 r., kiedy wprowadzono międzynarodową wymianę danych o kierowcach. Kilka miesięcy później zostały uruchomione dwie inne usługi: „Historia pojazdu" i „Bezpieczny Autobus". Ostatnią innowacją było uruchomienie w listopadzie 2014 r. modułu RESPER pozwalającego na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.

Za cztery miesiące projekt e-usług będzie się mógł rozwinąć o kolejne udogodnienia. Dzięki nim będziemy mogli sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych i przypomnieć sobie wszystkie dane o swoim samochodzie - łącznie z terminami ubezpieczenia OC pojazdu oraz przeglądami technicznymi. To wszystko dzięki e-usługom „Sprawdź moje uprawnienia" i „Sprawdź informację o punktach karnych".

Ponadto planowane jest też udostępnienie dwóch kolejnych opcji. „Udostępnij dane pracodawcy" pozwoli przedsiębiorcy weryfikację uprawnień kierowcy - tym samym pozwoli uniknąć sytuacji, w których właściciele firm udostępniają służbowe samochody pracownikom, którzy nie posiadają uprawnień. Z kolei „Sprawdź szkołę jazdy" umożliwi kursantom ocenę jakości kształcenia szkół jazdy. Ma to zwiększyć konkurencyjność tych szkół i przyczyni się do podwyższenia poziomu nauczania.©℗

(lw)

Graf. mac.gov.pl

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie