czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Motoryzacyjne e-usługi

Motoryzacyjne e-usługi

Motoryzacyjne e-usługi
Data publikacji: 2015-08-13 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 1559 11506

Od przyszłego roku właściciele aut będą mogli korzystać z nowych usług internetowych. Prezydent RP podpisał właśnie nowelizację Prawa o ruchu drogowym, w której znacznie rozszerza się zakres projektu e-usług. Dzięki temu kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia on-line m.in. informacji o „zdobytych" punktach karnych, czy przypomnieć sobie terminy badań technicznych pojazdu.

Przygotowane przez MSW założenia do planowanych zmian rząd przyjął w lutym b.r. (pisaliśmy o tym w „Kurierze"). Teraz nowelizację ustawy podpisał prezydent. Oznacza to, że nowe Prawo o ruchu drogowym już wkrótce wejdzie w życie - dokładnie: 4 stycznia 2016 r.

Nie oznacza to jednak, że system e-usług związanych z motoryzacją jeszcze w Polsce nie funkcjonuje. Przypomnijmy, że zaczął działać 30 kwietnia 2014 r., kiedy wprowadzono międzynarodową wymianę danych o kierowcach. Kilka miesięcy później zostały uruchomione dwie inne usługi: „Historia pojazdu" i „Bezpieczny Autobus". Ostatnią innowacją było uruchomienie w listopadzie 2014 r. modułu RESPER pozwalającego na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.

Za cztery miesiące projekt e-usług będzie się mógł rozwinąć o kolejne udogodnienia. Dzięki nim będziemy mogli sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych i przypomnieć sobie wszystkie dane o swoim samochodzie - łącznie z terminami ubezpieczenia OC pojazdu oraz przeglądami technicznymi. To wszystko dzięki e-usługom „Sprawdź moje uprawnienia" i „Sprawdź informację o punktach karnych".

Ponadto planowane jest też udostępnienie dwóch kolejnych opcji. „Udostępnij dane pracodawcy" pozwoli przedsiębiorcy weryfikację uprawnień kierowcy - tym samym pozwoli uniknąć sytuacji, w których właściciele firm udostępniają służbowe samochody pracownikom, którzy nie posiadają uprawnień. Z kolei „Sprawdź szkołę jazdy" umożliwi kursantom ocenę jakości kształcenia szkół jazdy. Ma to zwiększyć konkurencyjność tych szkół i przyczyni się do podwyższenia poziomu nauczania.©℗

(lw)

Graf. mac.gov.pl

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie