środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Most Mosta? Spotkanie we wtorek

Most Mosta? Spotkanie we wtorek

Most Mosta? Spotkanie we wtorek
Data publikacji: 2015-10-08 17:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 2244 27056
We wtorek w szczecińskiej Starej Rzeźni odbędzie się spotkanie poświęcone inicjatywie nadania nowej przeprawie do mariny na wyspie Grodzkiej nazwy mostu Mosta. Propozycję forsuje Muzeum Narodowe.

- Już na początku ubiegłego roku przedstawiliśmy propozycję nadania temu obiektowi nazwy „Most imienia Augusta Ludwiga Mosta” - mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy instytucji. - Dokładnie z miejsca, w którym most obecnie powstał, artysta w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej". Dzieło dziś znajduje się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Nasze muzeum jest właścicielem największej liczby płócien tego wybitnego pomorskiego malarza. W kolekcji mamy już 11 obrazów oraz rysunki.

Ludwig August Most (1807-1883) urodził się i zmarł w Szczecinie. Był jednym z najznamienitszych niemieckich przedstawicieli epoki biedermeieru. Chętnie malował pejzaże, szczególnie dużą wartość przedstawiają te prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc. L. Most tworzył także portrety (m.in. szczecińskiego kompozytora Carla Loewego). Jego obraz „Szczeciński zamek od strony północy" posłużył jako podstawa do rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich po wojnie.

- Ponad rok temu stosowne dokumenty trafiły do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Szczecina - informuje D. Źródlewski. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że wszelkie działania zostaną podjęte po zakończeniu budowy. Ten czas właśnie nadszedł. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie z urzędnikami, których spróbujemy przekonać do naszej inicjatywy.

Spotkanie zatytułowane  
„Most Mosta?”
 rozpocznie się we wtorek o godz. 18. Podczas niego wykład wygłosi dr Ewa Gwiazdowska („Szczecin i motywy marynistyczne w twórczości Augusta Ludwiga Mosta”), pokazana zostanie też prezentacja Daniela Źródlewskiego „Inicjatywa nadania przeprawie na wyspę Grodzką imienia Augusta Ludwiga Mosta”. ©℗

(kas)

 Na zdjęciu: „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej" Ludwiga Augusta Mosta namalowany został dokładnie z miejsca, w którym dziś funkcjonuje nowa przeprawa.

Komentarze

a
fajny pomysł. jestem za.
2015-10-09 07:04:32
Most
W Szczecinie przeszło już tyle głupich inicjatyw, że i ta ma szanse.
2015-10-09 05:56:07
Transseksualny
Proszę poprawić: nie na wyspie Grodzkiej, tylko na wyspie Pani Anny Grodzkiej!
2015-10-08 16:01:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie