Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Most Mosta? Spotkanie we wtorek

Data publikacji: 08 października 2015 r. 17:20
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Most Mosta? Spotkanie we wtorek
 
We wtorek w szczecińskiej Starej Rzeźni odbędzie się spotkanie poświęcone inicjatywie nadania nowej przeprawie do mariny na wyspie Grodzkiej nazwy mostu Mosta. Propozycję forsuje Muzeum Narodowe.

- Już na początku ubiegłego roku przedstawiliśmy propozycję nadania temu obiektowi nazwy „Most imienia Augusta Ludwiga Mosta” - mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy instytucji. - Dokładnie z miejsca, w którym most obecnie powstał, artysta w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej". Dzieło dziś znajduje się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Nasze muzeum jest właścicielem największej liczby płócien tego wybitnego pomorskiego malarza. W kolekcji mamy już 11 obrazów oraz rysunki.

Ludwig August Most (1807-1883) urodził się i zmarł w Szczecinie. Był jednym z najznamienitszych niemieckich przedstawicieli epoki biedermeieru. Chętnie malował pejzaże, szczególnie dużą wartość przedstawiają te prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc. L. Most tworzył także portrety (m.in. szczecińskiego kompozytora Carla Loewego). Jego obraz „Szczeciński zamek od strony północy" posłużył jako podstawa do rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich po wojnie.

- Ponad rok temu stosowne dokumenty trafiły do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Szczecina - informuje D. Źródlewski. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że wszelkie działania zostaną podjęte po zakończeniu budowy. Ten czas właśnie nadszedł. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie z urzędnikami, których spróbujemy przekonać do naszej inicjatywy.

Spotkanie zatytułowane  
„Most Mosta?”
 rozpocznie się we wtorek o godz. 18. Podczas niego wykład wygłosi dr Ewa Gwiazdowska („Szczecin i motywy marynistyczne w twórczości Augusta Ludwiga Mosta”), pokazana zostanie też prezentacja Daniela Źródlewskiego „Inicjatywa nadania przeprawie na wyspę Grodzką imienia Augusta Ludwiga Mosta”. ©℗

(kas)

 Na zdjęciu: „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej" Ludwiga Augusta Mosta namalowany został dokładnie z miejsca, w którym dziś funkcjonuje nowa przeprawa.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

a
2015-10-09 07:04:32
fajny pomysł. jestem za.
Most
2015-10-09 05:56:07
W Szczecinie przeszło już tyle głupich inicjatyw, że i ta ma szanse.
Transseksualny
2015-10-08 16:01:55
Proszę poprawić: nie na wyspie Grodzkiej, tylko na wyspie Pani Anny Grodzkiej!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA