czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Most Mosta? Spotkanie we wtorek

Most Mosta? Spotkanie we wtorek

Most Mosta? Spotkanie we wtorek
Data publikacji: 2015-10-08 17:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 2364 27056
We wtorek w szczecińskiej Starej Rzeźni odbędzie się spotkanie poświęcone inicjatywie nadania nowej przeprawie do mariny na wyspie Grodzkiej nazwy mostu Mosta. Propozycję forsuje Muzeum Narodowe.

- Już na początku ubiegłego roku przedstawiliśmy propozycję nadania temu obiektowi nazwy „Most imienia Augusta Ludwiga Mosta” - mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy instytucji. - Dokładnie z miejsca, w którym most obecnie powstał, artysta w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej". Dzieło dziś znajduje się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Nasze muzeum jest właścicielem największej liczby płócien tego wybitnego pomorskiego malarza. W kolekcji mamy już 11 obrazów oraz rysunki.

Ludwig August Most (1807-1883) urodził się i zmarł w Szczecinie. Był jednym z najznamienitszych niemieckich przedstawicieli epoki biedermeieru. Chętnie malował pejzaże, szczególnie dużą wartość przedstawiają te prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc. L. Most tworzył także portrety (m.in. szczecińskiego kompozytora Carla Loewego). Jego obraz „Szczeciński zamek od strony północy" posłużył jako podstawa do rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich po wojnie.

- Ponad rok temu stosowne dokumenty trafiły do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Szczecina - informuje D. Źródlewski. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że wszelkie działania zostaną podjęte po zakończeniu budowy. Ten czas właśnie nadszedł. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie z urzędnikami, których spróbujemy przekonać do naszej inicjatywy.

Spotkanie zatytułowane  
„Most Mosta?”
 rozpocznie się we wtorek o godz. 18. Podczas niego wykład wygłosi dr Ewa Gwiazdowska („Szczecin i motywy marynistyczne w twórczości Augusta Ludwiga Mosta”), pokazana zostanie też prezentacja Daniela Źródlewskiego „Inicjatywa nadania przeprawie na wyspę Grodzką imienia Augusta Ludwiga Mosta”. ©℗

(kas)

 Na zdjęciu: „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej" Ludwiga Augusta Mosta namalowany został dokładnie z miejsca, w którym dziś funkcjonuje nowa przeprawa.

Komentarze

a
fajny pomysł. jestem za.
2015-10-09 07:04:32
Most
W Szczecinie przeszło już tyle głupich inicjatyw, że i ta ma szanse.
2015-10-09 05:56:07
Transseksualny
Proszę poprawić: nie na wyspie Grodzkiej, tylko na wyspie Pani Anny Grodzkiej!
2015-10-08 16:01:55

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie