Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Morskość jako wyróżnik [GALERIA]

Data publikacji: 03 sierpnia 2018 r. 18:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:17
Morskość jako wyróżnik
 

Firma PM Services Poland została inżynierem kontraktu w Morskiem Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha powstającym na szczecińskiej Łasztowni. Przedstawiciele muzeum zaprezentowali także mobilną wystawę, którą będziemy mogli oglądać, zanim inwestycja zostanie doprowadzona do końca.

Umowa z inżynierem kontraktu opiewa na prawie milion złotych.

- Firma PM Services była inżynierem kontraktu na Amazonie w Kołbaskowie, na Zalando w Gryfinie, na Czarnej Perle - powiedział Witold Jabłoński, dyrektor MCN. - Dla nas pracuje od miesiąca analizując projekty wykonawcze dostarczone nam przez architekta. Liczymy na to, że za chwilę będziemy mieli pełną dokumentację do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę. Do końca sierpnia ma zostać podpisana umowa na ogrodzenie terenu budowy oraz na rozbiórkę starego budynku, w miejsce którego ma powstać gmach muzeum. Rozbiórka ma rozpocząć się 10 września i potrwa do trzech miesięcy.

- Nasze muzeum ma się wyróżniać, ma mieć tożsamość, tym wyróżnikiem będzie morskość – dodawał Grzegorz Adamowicz, specjalista od wystawy. - To unikalność nie tylko w skali kraju, ale także w skali Europy. Dzięki naszym eksponatom będziemy mogli przeprowadzać doświadczenia z wodą, z żaglami, z wszystkim, co kojarzy się z morskością, czyli z tym, co jest domeną naszego regionu.

Do czasu zakończenia inwestycji możemy zajrzeć do kontenera z morską interaktywną ekspozycją. Dostępne są tam m.in. luneta, miniaturowa śluza czy łódź podwodna. W ten weekend kontener stoi na Łasztowni. Potem będzie prezentowany w innych miastach regionu.

MCN ma powstać do 2020 roku. W budynku będzie ok. 3 tys. metrów kwadratowych przeznaczonych na ekspozycję. Będzie tam wystawa stała i część na wystawy czasowe. Ma się tam zmieścić do 250 eksponatów, na trzech kondygnacjach. Koszt całej inwestycji to 85 milionów złotych, 40 przeznaczono na budowę budynku, kilkanaście - na wystawę, 6 - na planetarium. Eksponaty mają być interaktywne oraz połączone z elementami autentycznymi, zabytkami, obiektami związanymi z morzem.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

poznaniak
2018-08-05 14:18:55
Cała gospodarka morska Szczecina to ten kontener. Wszystko tam można by zmieścić. Oddajcie Szczecin w dobre, gospodarne , pracowite i mądre ręce poznaniaków , naszego biznesu , pod naszą edukację , kulturę. Pozdrawiam - WIELKI POZNAŃ!
Rybak
2018-08-05 05:47:15
Zamiast gospodarki morskiej (Gryf, Transocean, Stocznie...),muzeum morza - taka to gospodarka Krzystków, Giebelewiczow i Obryckich...
gg
2018-08-04 20:58:27
Ale dlaczego "na Amazonie", "na Zalando". To aby na pewno poprawnie po polsku?
obserwator
2018-08-03 22:06:36
witek chyba wreszcie umył włosy..
obserwator
2018-08-03 21:37:23
Z tego co widac muzeum bedzie kopia chlodni Port RYBACKI GRYF. Kolor , archiektura i inne cechy to jest plagiat chlodni Gryf, Ale nic na Lasztowni nie zastapi Starej Rzezni ktora jest centrum pielgrzymek w Szczecinie i miejscem kultu i Muzeum Morskie na pewno nie dorowna Starej Rzezni w ilosci ekponatow i ilosci odwiadzanych gosci.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA