Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Morska historia przeniknie do nowoczesności [GALERIA]

Data publikacji: 2021-08-18 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-19 12:38
Morska historia przeniknie do nowoczesności
Fot. Ryszard Pakieser  

Silnik parowy promu „Świnoujście”, makiety portu szczecińskiego i stoczni, modele statków, urządzenia nawigacyjne, kombinezon nurka - te i wiele innych interesujących eksponatów znajdą się na wystawie w Morskim Centrum Nauki, które powstaje na szczecińskiej Łasztowni. Owe obiekty zostały użyczone przez Muzeum Narodowe.

- Od początku zdecydowaliśmy, że Morskie Centrum Nauki będzie miało perspektywę historyczną. Ma łączyć w sobie zwyczajne funkcje centrum nauki z głębią, którą nadadzą mu eksponaty historyczne z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cieszę się z tej umowy. Ścieżka, po której idziemy, coraz szerzej wiedzie ku podkreśleniu morskości Szczecina - mówił w środę przed podpisaniem umowy Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Szczeciński oddział Muzeum Narodowego ma w swoich zasobach siedem tysięcy eksponatów, z których kilkadziesiąt postanowiło użyczyć Morskiemu Centrum Nauki. Większość z nich pochodzi z XX w. Największym jest silnik parowy promu "Świnoujście", który już pod koniec sierpnia zostanie przetransportowany w docelowe miejsce w Morskim Centrum Nauki.

- Realizujemy pomysł profesora Jerzego Stelmacha oraz po części Lecha Karwowskiego, aby pokazać mieszkańcom i turystom cały dorobek morskiego Szczecina - podkreślił Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki. - Użyczonych eksponatów jest dokładnie 44. Mam nadzieję, że obok nowoczesnych urządzeń i eksponatów interaktywnych, te zabytki będą doskonałym uzupełnieniem Morskiego Centrum Nauki.

Dodajmy, że kilkanaście nowych eksponatów z wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki jest już gotowych. Pierwsze z nich zostały odebrane kilka tygodni temu. Przypomnijmy, że wśród obiektów znajdą się m.in. symulator sztormu czy maszt sięgający od posadzki parteru do sklepienia drugiego piętra. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr oraz będą mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych. Sercem Morskiego Centrum Nauki będzie wystawa składająca się z interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. 

- Mamy nadzieję, że od listopada rozpocznie się ich sukcesywny montaż - dodał Witold Jabłoński. - Mamy również nadzieję, że już pod koniec tego roku pracownicy biurowi będą mogli wprowadzić się do budynku.

Prace na budowie Morskiego Centrum Nauki nie zwalniają tempa. Ekipy Erbudu zakończyły tzw. trasowanie, czyli wyznaczanie miejsc montażu podkonstrukcji. Wkrótce ma się rozpocząć montaż zewnętrznej siatki cięto-ciągnionej, która zmieni wygląd gmachu na Łasztowni.

Dodajmy, że od strony Odry zamontowano już pierwsze elementy podkonstrukcji, na której zainstalowane będą wielkie przeszklenia, będące charakterystycznym elementem fasady budynku MCN. Poprzez szklane ściany widoczna będzie 
z zewnątrz kula planetarium.

Jest szansa, że Morskie Centrum Nauki zostanie otwarte w październiku/listopadzie przyszłego roku.©℗

Karolina Nawrocka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2021-08-19 12:11:39
po co było to coś budować , jeśli wszystkie eksponaty były w Muzeum Narodowym ?
entuzjasta
2021-08-19 12:10:27
Po "Przełomach" to kolejne muzeum etatów. A budynek wyjątkowo pretensjonalny i paskudny, za 30 lat będziemy się go wstydzić.
Ch/Eng
2021-08-19 09:58:14
Był taki statek S/s "Chopin" później "Kaszuby", by nastepnie stać się siedzibą Liceum Morskiego i nazywał sie wówczas S/s " Kapitan K. Maciejewicz. Był tyo statek posiadający największej mocy tłokowy silnik parowy, jaki kiedykolwiek został zbudowany. I takie cacko zostało oddane na złom bodajże do Danii. A o S/s Sołdek" to już nie ma co mówić, jest atrakcją ale w Gdyni.
Politykierzy
2021-08-19 09:38:45
I en gość ze zdjęcia ma się niby znać na zabytkach, silnikach?
Dwaj panowie
2021-08-18 22:40:09
Pan Witek nada się wszędzie to jest po prostu fachowiec i katolik. I tyle. Jak to było w Szwejku: ten cos doradzi, tamten coś podpowie i w ten sposób zbożne dzieło się powiedzie. A pensje z nieistniejącego Centrum się pobiera i o to chodzi żebyśmy zdrowi byli.
Hhjk
2021-08-18 18:30:43
Kolejny obiekt który nie zarobi na siebie. Pan Witek były pracownik banku pocztowego i były prowadzący audycję katolicka w TVP Szczecin to może pomódlmy się razem o pomyślność. Drugi pan że zdjęcia to absolwent kulu, to tym bardziej módlmy się o łaski wszelakie.moze jeszcze Tadeusz z Torunia coś da ?
123
2021-08-18 17:51:27
@siatka: na czarno , na forum polskich wieżowców masz odpowiedni temat sobie poczytaj to zobaczysz ,dodac jeszcze kultową stempkę co ją pies srał tam dolozyc
siatka
2021-08-18 16:54:55
Czy ktoś wie, jak będzie wyglądała ta siatka? Jak zmieni wygląd tego budynku?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA