Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Mobilne testy w strefie. Decyzja do końca roku

Data publikacji: 19 listopada 2022 r. 22:43
Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2022 r. 23:23
Mobilne testy w strefie. Decyzja do końca roku
Za samochodem skanującym rejestracje jedzie drugi, którego kierowca wezwania do zapłaty za nieopłacony postój. To się prawdopodobnie zmieni Fot. Sylwia Dudek  

Na szczecińskich ulicach można spotkać samochód przeznaczony do mobilnych kontroli opłat za parkowanie. Po kilkutygodniowych testach system rozpoczął skanowanie rejestracji i zbieranie danych, ale w rzeczywistości próby, choć w innym zakresie, wciąż trwają. Okazuje się bowiem, że za pojazdem do e-kontroli jedzie drugi. Jego kierowca wystawia wezwania do zapłaty i tradycyjnie zostawia je za wycieraczką przedniej szyby. To być może się zmieni.

- System bazuje na rozwiązaniu, w którym strefę objętą opłatami przemierza samochód skanujący rejestracje, natomiast zawiadomienia o niewniesieniu opłaty wysyłane są do właścicieli pojazdów pocztą - tłumaczy Radosław Kanarek, prezes spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, zarządzającej Strefą Płatnego Parkowania w mieście. - Każde takie wezwanie do zapłaty wymaga dodatkowej pracy, zebrania informacji, wysłania zapytania odnośnie każdego pojazdu do CEPIK-u, wysłania listu do właściciela. To wszystko generuje olbrzymie koszty, natomiast ściąganie należności trwa dłużej.

Dlatego w Szczecinie od początku przyjęto inny system, opierający się na samochodzie skanującym rejestracje i drugim, którego kierowca na bieżąco wystawia wezwania do zapłaty. W taki sposób kontrole na terenie SPP prowadzone są od 2 listopada.

- Chcemy zobaczyć, czy to się sprawdzi - mówi prezes Kanarek. - Testujemy pewne niedoskonałości tego systemu, jesteśmy też w stałym kontakcie z wykonawcą, który też będzie pewne kwestie dopracowywał. Szukamy rozwiązania, które będzie dla nas najbardziej satysfakcjonujące pod względem ponoszonych kosztów. Po 2 tygodniach mamy jednak pewne wątpliwości, jesteśmy na granicy opłacalności.

Prezes Kanarek uważa, że stosowane obecnie rozwiązanie nie jest docelowe. Zaznacza, że ostateczne decyzje powinny zapaść do końca roku. NiOL jest w stałym kontakcie z zarządcami płatnych stref w innych miastach, także tymi, w których wykorzystywane są pojazdy do mobilnej kontroli. Podmioty na bieżąco wymieniają się doświadczeniami. Część zdecydowała się w ogóle nie wystawiać zawiadomień. O tym, czy zostało ono wystawione, w Warszawie kierowca może się dowiedzieć ze strony internetowej operatora strefy. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@parking
2022-11-21 00:25:24
A ja nic nie wiem, że trzeba co roku zrobić wizytę w UM by ponownie zarejestrować samochód. Może to nie w Polsce taki standard. Za to co roku trzeba zrobić przegląd techniczny samochodu. To może niech Stacje Kontroli Pojazdów Samochodowych niech zajmą się zbieraniem opłat za parkowanie? Nie wlepią pieczątki: "samochód sprawny" dopóki w centralnej bazie pojazdów będzie na czerwono: "BRAK OPŁATY PARKINGOWEJ". To byłoby dobre rozwiązanie, bo stacje by sobie dorobiły do niskich opłat za przegląd.
Ulicznik
2022-11-21 00:19:26
A jak ten "super-samochód" zeskanuje tablice rejestracyjne w parkowaniu równoległym do krawężnika, tak jak na Jagiellońskiej? Jedna strona ulicy została właśnie pod nich przygotowana, wbrew kierowcom, bo zrobili parkowanie idealnie prostopadle do krawędzi jezdni, aby żadna literka się nie "rozmyła" przy skanowaniu tablicy samochodu, ale co z parkowaniem równoległym po drugiej stronie ulicy? I znowu potrzeba kolejnego obsługującego, który tradycyjnie będzie zaglądał za przednią szybę samochodu?
parking
2022-11-20 23:15:36
kazdy samochod podlega oplacie za rejestracje kazdego roku tak czy nie? Do tego samego urzedu co pobiera takie oplaty powinny dolaczyc oplaty za nieuregulawane oplaty za parkingi. Wlascicielowi pojazdu nie przdluza sie rejestracji dopoki nie ureguluje calej sumy tzn za rejestracje i zalegle parkingi. Proste.
ale cyrk
2022-11-20 21:52:24
może od razu doliczać za cały rok do podatku od samochodu +3% i będzie z głowy.
kierowca
2022-11-20 14:44:42
Żeby to g*wno móc wdrożyć najpierw musieli wymienić parkomaty na te irytujące i inwigilujące z wpisywaniem numeru rej. samochodu. Potem kupili sobie skaner za 720 tys zł + auto + kierowca + paliwo (b.drogi prąd), potem stwierdzili, że to nie działa, potem będą pudrować trupa twierdząc, że jednak działa. Wszystko na nasz koszt! Wrócić do biletów wkładanych za szybę i osób 55+ kontrolujących to. Prosto, sprawnie i z pracą dla starszych osób, którzy na inną szans nie mają.
Pan Kanarek…
2022-11-20 14:36:25
… powinien podnieść pomysł z Warszawy na jeszcze wyższy poziom. Na podstawie skanów z samochodu kontrolującego opłaty wystawiać automatycznie wezwania do zapłaty wszystkim parkującym. W Regulaminie zapisać (nasi radni zatwierdzą to bez problemu), że każdy ma obowiązkowo codziennie sprawdzać na stronie SSP lub NiOL ile mu naliczono. Jeśli postój był opłacony to można się ubiegać o anulowanie naliczonej kary. Oczywiście po jej opłaceniu i 30-tu dniach jakie NIOL ma na rozpatrzenie reklamacji.
Helikopter z Misia
2022-11-20 14:15:39
cała ta strefa istnieje 30 lat i przez ten czas kierowcy wpłacili tam , lekko licząc 1 000 000 000 pln. Co mamy za te pieniądze ?
księgowy
2022-11-20 12:30:51
Jesteśmy na granicy opłacalności twierdzi prezes Kanarek. Jak to możliwe że wszędzie na świecie opłaty za parkowanie są dochodowe a u nas są na granicy opłacalności. Może lepiej zlikwidować opłaty i jednocześnie zlikwidować NIOL to będzie dla mieszkańców taniej?
Szczecinianin
2022-11-20 10:48:07
Brakuje jeszcze trzeciego samochodu, z kierowcą i osobą wkładającą za wycieraczki wydruki z drugiego samochodu.
Albin
2022-11-20 08:40:34
Są na granicy opłacalności... cała ta płatna strefa to chyba jest na granicy opłacalności,... i na granicy legalności. Może spółce NiOL tylko się opłaca bo z tego żyje, i to dobrze żyje... kosztem kierowców.
2 samochody
2022-11-20 07:23:39
Amerykanie wczoraj wysłali bez człowieka rakietę na księżyc, Krzystek za samochdem skanującym wyslali drugi samochód z dwoma ludżmi. Jeden jest kierowcą drugi obsługuje drukarkę.NIOL uznaje to za przełom technologiczny
Swojak
2022-11-19 23:09:31
Kolejni kolesie pana sekretarza mają dobrze płatne fuchy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA