Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w piątek w Szczecinie

Data publikacji: 2019-11-28 21:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 22:59
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w piątek w Szczecinie
 

Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przemaszerują w piątek spod Urzędu Miasta do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie przekażą list intencyjny wojewodzie zachodniopomorskiemu. – Domagamy się działań, domagamy się, aby oficjalnie ogłoszono Stan Kryzysu Klimatycznego, by podjęto konkretne czyny – mówi Mateusz Gieryga, organizator.

Młodzi aktywiści wyruszą w piątek o godz. 12. Oczekują od wojewody konkretnego wezwania rządu do działania. List intencyjny trafi również na ręce marszałka województwa zachodniopomorskiego. W trakcie marszu, aktywiści będą zatrzymywać się przed szczecińskimi szkołami, aby wygłosić swoje postulaty.

Przed wyborami sześć partii zobowiązało się do realizacji wszystkich postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Razem, Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Biedronia.

– A partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość, zobowiązała się do wprowadzenia edukacji klimatycznej, stosowania polityki opartej na raporcie IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu – red.) oraz do sprawiedliwej transformacji gospodarki. Wzywamy was (partie polityczne – red.) do działania! Były słowa, czekamy na czyny! – postuluje Mateusz Gieryga.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest ruchem społecznym młodzieży, która wyraża swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej.

– Wśród naszych postulatów można zauważyć domaganie się godnej edukacji ekologicznej, wprowadzenia polityki ekologicznej czy przeprowadzenia transformacji gospodarki do potrzeb klimatu – wyjaśnia przewodniczący ruchu w grodzie Gryfa.

W Szczecinie wszystko zaczęło się w marcu br. Organizacja przeprowadziła już m.in. masowe wymieranie, akcję kredowania, przemarsz z placu Solidarności pod Urząd Miasta, gdzie złożyli oficjalny list do prezydenta. Wówczas postulowali m.in. zaprzestanie wycinki drzew, wprowadzenie butelkomatów oraz o wprowadzenie stanu kryzysu klimatycznego. W trakcie wakacji prowadzili pod Urzędem Miasta Wakacyjny Strajk Klimatyczny, domagając się reakcji ze strony magistratu.

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

go
2019-11-29 22:58:48
Sie oswiecony lud burzy o pare zł miesiecznie dla dobra ekologii, ale kilku miliardów zł rocznie nie widzi- 2 mld wpajanie religii w szkolach publicznych ,kolejne to datki na grunty darmowe, dofinansowania -w toruniu ponad 220 mln, itd. miliardy rocznie ida na obietnice zycia w chmurkach a ludzie na SOR-ach umieraja, ile mozna by za to kupic sprzetu medycznego, itd. to ciezko okreslic
Mój syn też był bardzo EKO.
2019-11-29 13:47:07
Ale jak zrobił prawo jazdy i dostał samochód to mu przeszło.
same fakty
2019-11-29 13:40:41
Tego nigdy dosyć powtarzać dla lewackich tumanów: CO2 produkowane przez człowieka stanowi tylko 0,1% gazów cieplarnianych i nie ma to prawie żadnego wpływu na klimat! Udział Polski w tym to 0,001% a ze spalania polskiego węgla mamy 0,0001%! W czasach dinozaurów w powietrzu było około 2000 ppm CO2 czyli pięć razy więcej niż jest teraz i biosfera sobie doskonale z tym radziła - więc co wy chcecie barany jedne ograniczać??
gh
2019-11-29 12:11:01
Biedna Greta (16 l.) lata po świecie samolotami (czyżby to były szybowce), a nasza ambitna młodzież wykorzystuje możliwość wagarowania. Przypominam, że w Polsce OBOWIĄZEK SZKOLNY obejmuje dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia. Kiedyś milicja miała prawo sprawdzić dlaczego dziecko w godzinach nauki nie jest w szkole i zabrać delikwenta do izby dziecka (po odbiór przez rodziców).
Prosimy "Atakowac" Tych...
2019-11-29 11:35:01
Co sa Winni Zanieczyszczen Klimatycznych na calym Swiecie... a zwyklych i biednych ludzi zostawic jako-tako w spokoju - gdyz jakie oni maja wyjscie ?? Ryba zawsze psuje sie od Lba... a szczegolnie Gruba Ryba majaca i posiadajaca Spore Piniadze i Bardzo Duze Pieniedze !!!
@brednie
2019-11-29 11:00:15
100 % racji !
Zwiazek Młodzieży
2019-11-29 10:03:32
rusza do boju o nową, lepsza Polskę. Będą szukać u chłopów ukrytych worków z węglem
Nie dajcie się perfidnie ogłupiać zawodowym mącicielom, judaszom.
2019-11-29 07:25:55
.
Popieram
2019-11-29 07:01:39
Loncze sie w bulu i trosce o klumat. Dzisiaj w meni mam grochufke i ogranicze swouj slad CO2 porzez wstrzymywanie wiatruff.
znam życie trochę...od 60 lat
2019-11-29 00:43:45
no nie jest dobrze - lewa strona młóci mózgi młodym ludziom (jak 50 lat temu) kiedyś władza ludu dzisiaj ochrona klimatu itp. Wtedy też nie robotnicy rządzili a teraz też nie ochronicie klimatu bo problem jest gdzie indziej (Chiny Indie Afryka USA Ameryka Południowa...tam jest 95% problemu) My tu w Szczecinie możemy nawet zabronić puszczać bąki a to dla klimatu da nie więcej niż zapalona w jego intencji świeczka. Zacznijcie myśleć bo to Wy zginiecie jak tak będziecie dalej....
brednie
2019-11-28 23:36:55
Można zrozumieć skąd się bierze głupota części młodego pokolenia jeśli młodzież w południe zamiast uczyć się w szkole urządza sobie spacery po mieście mając w planach wycie pod oknami tych, którzy w szkole zostali. Mam nadzieję, że Straż Miejska sprawdzi legitymacje szkolne strajkowiczów. Gdyby pilnie się uczyli, to pewnie by wiedzieli, że na przestrzeni lat zrobiono w regionie bardzo dużo dla "ratowania klimatu". Między innymi zlikwidowano hutę, cementownię, cukrownie, zakłady papiernicze Skolwin, fabrykę kabli Załom, fabrykę kontenerów Unikon, stocznię, fabrykę urządzeń grzewczych Selfa, fabrykę aparatury pomiarowej Meratronik, fabrykę włókien sztucznych Wiskord, fabryki odzieżowe Dana i Odra,przedsiębiorstwa branży rybackiej Gryf i Transocean(...). Serio nie dostrzegacie nieuki tego wysiłku klimatycznego?! Czego jeszcze chcecie? Zamknięcia kopalń, a wraz z nimi enegetyki i likwidacji rolnictwa? Jak chcecie to możecie we własnych domach marznąć i oświetlać mieszkanie zniczem (oczywiście tym LED-owym, na bateryjkę) i głodować wcinając szczaw i mirabelki. Zacznijcie już dziś, od siebie i nie zapomnijcie porzucić smarfoników na schodach UW.Nie będą już wam potrzebne. Szybko pochłonie was walka o ogień (ten prawdziwy z CO2 i pyłkami), żeby przetrwać!
beee
2019-11-28 23:13:52
Cyt: ".....Organizacja przeprowadziła już m.in. masowe wymieranie, akcję kredowania, przemarsz z placu Solidarności pod Urząd Miasta" O rzesz kur..., szacun. Dokonania najwyższej próby. Zwłaszcza to "kredowanie". A poza tym co? NIC? Proponuję aby na znak poważnego traktowania głoszonych idei WSZYSCY uczestnicy tego wiekopomnego przemarszu zrobili drobną rzecz. Jedną, jedyną. Niech zlikwidują swoje konta na facebooku. Tylko tyle. Czy może zbyt wiele?
Gieryga czekam na twoje czyny
2019-11-28 22:16:52
kiedy zrezygnujesz z prądu elektrycznego, swojego hobby czyli gry na gitarze - pytam się - co zrobiłeś by zredukować swój ślad węglowy ? Czekam na listę twoich działań których celem jest uwiarygodnienie twojej roszczeniowej postawy.
Strajk
2019-11-28 22:10:24
Oglaszam strajk glodowy. Od 23 do 6 w Ministerstwie Klimatu w Nocy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ