Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Młodzież oddaje krew – 100 litrów na 100-lecie niepodległości

Data publikacji: 2018-03-13 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Młodzież oddaje krew – 100 litrów na 100-lecie niepodległości
Młodzież Zespołu Szkół Łączności oddaje krew. Na zdjęciu: Jakub Żurakowski i dopingujący go Bartosz Stolarczuk, dyrektor szkoły. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Sto litrów krwi do dnia 11 listopada, czyli na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - taki jest cel uczniów z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie. We wtorek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odbyła się inauguracja tej kilkuetapowej akcji.

Do pierwszej tury oddawania krwi przyłączyło się 21 osób: uczniów, absolwentów i nauczycieli. W sumie zaplanowano cztery tury oddawania przez nich krwi.

- Od marca do listopada bieżącego roku chcemy zachęcić uczniów, absolwentów oraz zaprzyjaźnione szkoły i mieszkańców Szczecina do zebrania stu litrów krwi na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę - podkreślił Bartosz Stolarczuk, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie. - Do ostatecznego celu prowadzić będą kolejne progi. Mając na uwadze potrzebę rozpropagowania idei honorowego krwiodawstwa wśród jak największej ilości osób, Zespół Szkół Łączności postanowił połączyć ten szczytny cel z jubileuszami, zarówno szkolnych, jak i ogólnopolskich obchodów.

Akcja „Pokonajmy rocznicowe progi” została tak pomyślana, że każdy z progów będzie się łączył z jednym jubileuszem. Pierwszym jest 10-lecie istnienia szkolnego koła PCK „Pijawki” w Zespole Szkół Łączności w Szczecinie. Z tej okazji oddanych ma zostać pierwszych 10 litrów krwi. Następnym etapem jest 60-lecie honorowego krwiodawstwa w Polsce. Uczniowie i nauczyciele liczą na to, że do tego czasu uda im się oddać 60 litrów krwi. Jubileusz 65-lecia Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie będzie okazją do podniesienia tej poprzeczki do 65 litrów oddanej krwi. Natomiast do 100 litrów oddanej krwi zamierzają dojść uczniowie i nauczyciele na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Skąd pomysł na taką akcję?

- Od dziesięciu lat uczniowie naszej szkoły co dwa miesiące oddają krew. W tym roku planowaliśmy zaakcentować dziesięciolecie istnienia naszego szkolnego koła PCK "Pijawki", na to nałożyło się także 65-lecie szkoły. Chcieliśmy też uczcić stulecie odzyskania niepodległości i tak powstał pomysł akcji. Uświadomiliśmy sobie, że można te wydarzenia uczcić i przy okazji coś z siebie dać - powiedziała Joanna Tyczkowska, nauczycielka ZSŁ, współzałożycielka "Pijawek".

Dodała, że uczniowie bardzo chętnie oddają krew dla innych potrzebujących i na każde zbiorowe wyście do PCK zapisuje się ponad 20 osób. Dotychczas przez 10 lat uczniowie ZSŁ oddali aż 600 litrów krwi. Ich marzeniem jest, by do listopada ta ilość wzrosła do 700 litrów. Liczą na wsparcie mieszkańców Szczecina, gdyż każdy chętny może się przyłączyć do akcji ZSŁ. ©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Jakub Żurakowski z Zespołu Szkół Łączności i dopingujący go Bartosz Stolarczuk, dyrektor szkoły.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Świnoujścianka
2018-03-13 19:37:31
Piękna akcja. Brawa dla pomysłodawców, wielkie brawa dla młodzieży !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA