Dziesięcioro młodych adeptów żeglarstwa zostało wybranych do Regatowej Reprezentacji Szczecina. Przed nimi rywalizacje w klasie Optimist zarówno na arenie krajowej, jak i zagranicznej. Jednak na samym początku czeka ich pierwsze zgrupowanie - w Hiszpanii.
W skład drużyny wchodzi pięciu zawodników z KS Centrum Żeglarskie - Lena Kaczmarek, Magdalena Luśna, Filip Miller, Tomasz Obecny, Jakub Podgórny oraz tyle samo z SEJK Pogoń Szczecin - Lidia Łagodzińska, Zofia Wołosz, Karol Rak, Bartosz Pluta, Piotr Wójcik. Szkoleniowcem został Michał Zera - reprezentant kadry Polski w olimpijskiej klasie Laser.
Załoga została wybrana na podstawie osiągnięć dokonanych w poprzednich sezonach żeglarskich. - Na każdych regatach starałam się, aby wyniki były jak najlepsze. Każdy z nas chciał się dostać do reprezentacji i każdy starał się z całych sił. Żeglarstwem interesuje się od czterech lat. Od około trzech pływam w klasie Optimist, ale przygodę z pływaniem zaczęłam, kiedy byłam harcerką - powiedziała „Kurierowi” 11-letnia Zofia Wołosz.
Przez pierwszy rok działalności Regatowa Reprezentacja Szczecina (RRS) skupiona będzie na klasie Optimist grupy B. - W planie mamy również rozwój o inne klasy - mówił na oficjalnej prezentacji reprezentacji Artur Burdziej, koordynator projektu. - Inauguracją dla tej dziesiątki będzie pierwsze zgrupowanie, 23 listopada w Hiszpanii. Później młodzi żeglarze będą uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych. Będą ćwiczenia na sali gimnastycznej, na basenie, a także przy tablicy. Żeglarstwo regatowe posiada dużo schematów i przepisów, które trzeba znać.
Artur Burdziej przyznał, że współpraca RRS-u z klubami i trenerami sportowymi będzie bardzo ważna dla projektu. - Chcemy zapraszać do współpracy topowych żeglarzy z naszego miasta takich jak Agnieszka Skrzypulec i Tadeusz Kubiak.
W ramach Regatowej Reprezentacji Szczecina pojawi się również grupa żeglarzy z niepełnosprawnościami. - W przestrzeni żeglarskiej również są regaty i wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Chcemy budować taką ofertę w Szczecinie - mówił prezydent miasta Piotr Krzystek.
- To pionierska inicjatywa. Do tej pory nie była ona rozwijana w żadnym klubie żeglarskim w kraju. Na wodzie nie widać niepełnosprawności. Te dzieci będą nas prezentowały w Mistrzostwach Polski i Europy. Ten projekt pozwoli im rozszerzy horyzont, wózek zamienią na łódkę - dodał Marek Lickendorf, opiekun sekcji dla osób z niepełnosprawnościami.
W najbliższym czasie mają zostać zakupione dwa jachty Hansa 303, na których będą się uczyć osoby z niepełnosprawnościami.
Karolina Nawrocka
Fot. Ryszard Pakieser