niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Młodzi przeciw dopalaczom

Młodzi przeciw dopalaczom [GALERIA]

Młodzi przeciw dopalaczom
Data publikacji: 2019-06-11 18:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 861 396248

Dlaczego młodzież sięga po dopalacze i dokąd może ją to zaprowadzić? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź autorzy filmów, zgłoszonych do konkursu "Bez dopalania. Nie dajmy się zabić". We wtorek nagrodzono najlepsze z nich.

 - Często nie zdajemy sobie sprawy z dostępności i długofalowych skutków stosowania dopalaczy. Po obejrzeniu tych filmów widzimy, że młodzież jest partnerem w dyskusji na temat przyczyn i zagrożeń związanych ze stosowaniem dopalaczy oraz metod zapobiegania temu problemowi - powiedziała dr Grażyna Leśniewska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, która po raz czwarty zorganizowała konkurs na film-spot poruszający trudny i ważny temat.

Konkurs był adresowany do uczniów szkól ponadgimnazjalnych. W poprzednich edycjach uczniowie przygotowywali filmy na temat cyberprzemocy, nastoletnich samobójstw i bezpieczeństwa w domu. Tym razem podjęli się zagadnienia uzależnień od środków zastępczych, czyli dopalaczy.

- Skład chemiczny tych środków ulega ciągłym zmianom. Producenci nie tylko nie podają tego składu, ale często nawet nie wiedzą, z czego powstają te środki. Dlatego często prowadzą one do śmierci - podkreślał Przemysław Mazek, pomysłodawca konkursu.

Z danych GUS wynika, że w ubr. w Polsce zmarło 65 osób po zażyciu dopalaczy, a u ponad 4,2 tys. osób doszło do zatrucia nimi. Badania ankietowe WSH TWP podają, że młodzi ludzie sięgają po te środki z ciekawości nowych doznań, aby zaistnieć w grupie, w reakcji na stres i modę.

Spośród ośmiu filmów zgłoszonych do konkursu, jury pod przewodnictwem dr Barbary Popiel, dziekan Wydziału Nauk Stosowanych WSH TWP pierwsze miejsce przyznało filmowi "Uwierzcie, można się bawić" Aleksandra Kulbackiego z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, otrzymał on też nagrodę dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Marty Giezek. Drugie miejsce zajął film "Bez dopalania" autorstwa Krystiana Pabianiaka z Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie. Trzecie - film "Dopalacze" autorów Karoliny Dąbek, Emilii Śmiałko i Mai Tomczyk z Zespołu Szkół Budowlanych w Szczecinie. Nagrody ufundowała firma Pallada i Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. Specjalne wyróżnienie za walory artystyczne przyznał patron medialny "Kurier Szczeciński", a otrzymał je film "Ostatnie tchnienie" autorstwa Mikołaja Siatczyńskiego, Łukasza Michalczuka i Jakuba Czarnoty.

- Konkurs pokazał, jak dużym problemem są dziś dopalacze i jak ważne jest, by wiedzę o ich zagrożeniach przekazywać młodym ludziom - podsumował dr Cezary Hendryk, prorektor WSH TWP.

Zdaniem nauczyciela ZCEiP Mariusza Szadkowskiego, opiekuna zdobywcy pierwszego miejsca, najważniejsza jest edukacja wśród dzieci i młodzieży.

- Warto o tym mówić, gdyż wiele osób chce w ten sposób zaimponować rówieśnikom. Należy pokazywać, że takie zachowanie nie jest ok. i że da się być fajną osobą bez dopalaczy - ocenił Krystian Pabianiak, zdobywca drugiego miejsca.

Konkursowe filmy będą wykorzystywane, jako materiały profilaktyczne KWP Szczecin, partnera merytorycznego konkursu. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Młodzi przeciw dopalaczom Młodzi przeciw dopalaczom Młodzi przeciw dopalaczom Młodzi przeciw dopalaczom Młodzi przeciw dopalaczom

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie