Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Młodzi architekci i nagrody [GALERIA]

Data publikacji: 13 marca 2018 r. 13:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:05
Młodzi architekci i nagrody
Wizualizacje nagrodzonych, wyróżnionych i prezentowanych prac architektonicznych absolwentów szczecińskich uczelni.  

Za koncepcję rewitalizacji ulicy Krzysztofa Kolumba w Szczecinie-strategię działań wraz z przykładami sposobu kształtowania zabudowy w tym obszarze do Igi Prüffer z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie trafiła tym razem nagroda prezydenta Szczecina. Uznana została za najlepszą z prac dyplomowych wykonanych przez absolwentów kierunków architektonicznych szczecińskich uczelni w 2017 roku spośród 30 zgłoszonych do konkursu. 

Prace oceniała komisja w składzie: Wiesława Rabińska - przewodnicząca, dyrektorka wydziału urbanistyki i administracji budowanej szczecińskiego magistratu, Anna Nawacka-Górzeńska - dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta, Małgorzata Gwiazdowska- miejska konserwator zabytków, Magdalena Grycko - ogrodnik miejski i Sławomir Wunsch - przewodniczący Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej.

Konkurs architektoniczny o Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina odbywa się nieprzerwanie od 1993 roku. Oprócz Grand Prix w jego edycji za rok 2017 komisja przyznała osiem równorzędnych wyróżnień. Sześć z nich trafiło do absolwentów Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Otrzymali je: Agata Ruchlewicz za adaptację starej olejarni przy ul. Dębogórskiej na funkcję mieszkalno-usługową, Olga Konopliova za pomysł nowego zagospodarowania tzw. górnego dworca PKP Szczecin Główny wraz z placem Zawiszy Czarnego, Artur Górski za projekt budynku informacji turystycznej wraz z ekspozycją panoram i map historycznych przy ul. Korsarzy, Mikołaj Strzelczuk za koncepcję pawilonu wystawowego w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich, Michał Czapiewski za pomysł palmiarni i Mariusz Zieliński za wizję budowy hotelu 5-gwiazdkowego-wieżowca. Ponadto wyróżnione zostały: Agnieszka Gryczan (Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT) za projekt zagospodarowania terenu przy kościele pw. Chrystusa Króla na osiedlu Skolwin i Adrianna Łupińska (Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki) za propozycję adaptacji stacji PKP Pomorzany na przystanek Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z funkcją kulturową.

Wystawę prezentującą najlepsze prace inżynierskie, magisterskie i licencjackie w zakresie architektury oraz architektury wnętrz i krajobrazu, jak tez pozostałe ze zgłoszonych do nagrody za 2017 rok, można oglądać w holu sali sesyjnej szczecińskiej rady Miasta przy pl. Armii Krajowej 1 do 23 marca. A wśród nich interesujące propozycje dotyczące m.in. budowy centrum kultury im. Stoewera, urządzenia nowych wnętrz i przestrzeni rekreacyjnej na Wyspie Grodzkiej, oranżerii w parku im. Jana Kasprowicza, ogrodu sensorycznego przy ul. Arkońskiej, schroniska dla bezdomnych zwierząt i nowej kliniki weterynarii, zagospodarowania części terenów przyodrzańskich wspomnianej już ul. Krzysztofa Kolumba na szkołę muzyki nowoczesnej z funkcją mieszkalną (Music Dormitory), czy przekształcenia wybranych fragmentów pod Trasą Zamkową na cele rekreacyjne. ©℗

(MIR)

Na zdjęciach: Wizualizacje nagrodzonych, wyróżnionych i prezentowanych prac architektonicznych absolwentów szczecińskich uczelni.

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA