sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Misiło uderza w MON

Misiło uderza w MON

Misiło uderza w MON
Data publikacji: 2018-03-02 15:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:04
Wywietleń: 2042 316557

Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza wydało ponad 15 milionów złotych na niewiadome cele - alarmuje poseł Piotr Misiło, lider Nowoczesnej w Szczecinie. Resort obrony odpowiada, że ta suma dotyczy nie tylko ministerstwa, ale całych sił zbrojnych, oraz podkreśla, że nowy minister, Mariusz Błaszczak, ograniczyl o połowę liczbę kart płatniczych pracowników urzędu. 

- Po tym, jak pani premier Beata Szydło przyznała sobie 65 tysięcy złotych nagrody, po tym, jak panu premierowi Jarosławowi Gowinowi nie starcza do pierwszego, dowiedzieliśmy się, że MON mając ponad 800 kart kredytowych wydało ponad 15 milionów złotych publicznych pieniędzy na bliżej nieokreślone cele - mówi Misiło. - Pan minister Kownacki przekonuje nas dzisiaj, że to naturalne, że pieniądze przeznaczone były na noclegi. To jest 50 tysięcy noclegów. Rozumiem, że wojska jadące na manerwy nie noclegują w luksusowych hotelach.

Poseł argumentuje, że te wydatki należy widzieć w kontekście decyzji Antoniego Macierewicza, byłego szefa MON, z 15 września 2016 roku, gdy zniósł limity i zaproponował możliwość wydatkowania według potrzeb.

- To pokazuje jasno, że takich Misiewiczów w MON-ie mogły być setki - dodaje Misiło. - Dlatego wystapiłem z interpelacją do ministra obrony narodowej, aby zechciał nam bardzo precyzyjnie pokazać każdą pozycję wydaną z każdej karty kredytowej, aby Polacy mieli wiedzę, że te pieniądze nie zostały wydane przez Misiewicza i spółkę na ośmiorniczki, alkohol czy dojazdy do ulubionych przez pana Misiewicza nocnych lokali. Za tę kwote możnaby kupić 500 tysięcy porcji ośmiorniczek. Wszystkie ministerstwa łącznie wydały siedmiokrotnie mniej niż MON! Wysłałem zapytania do wszystkich ministerstw i jedynym, które do niedawnao nie chciala odpowiedzieć, było MON. Z koleżankami i kolegami z Nowoczesnej wystąpimy do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie celowości i zasadności wydawania takich kwot.

Resort obrony wydał oświadczenie w tej sprawie: "Informujemy, że jedną z pierwszych decyzji ministra Mariusza Błaszczaka po objęciu stanowiska ministra obrony narodowej było ograniczenie o ponad połowę liczby kart płatniczych przeznaczonych do dyspozycji pracowników urzędu. Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej pozwolenie na używanie kart posiada jedynie 12 osób. Otrzymały je osoby odpowiedzialne za organizację wyjazdów zagranicznych ministrów oraz oficjalnych delegacji, a także pracownicy zajmujący się drobnymi zakupami interwencyjnymi związanymi np. z technicznymi awariami w budynku. Jednocześnie zaznaczamy, że łączna liczba kart oraz kwota wydatkowana w latach 2016-2017, która została podana w odpowiedzi na zapytanie Pana posła Piotra Misiło dotyczyła całych sił zbrojnych,  a nie jedynie ministerstwa. Nie były to też środki przeznaczone na wydatki reprezentacyjne jak twierdzą posłowie opozycji. Były to karty wykorzystywane do funkcjonowania jednostek wojskowych i przez ponad 100 pracowników ataszatów obrony funkcjonujących poza granicami państwa. Podkreślamy, że w Ministerstwie Obrony Narodowej wszelkie kwestie związane z korzystaniem z kart kredytowych i rozliczaniem transakcji regulują odpowiednie przepisy". ©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

€#¥
100 tys. Porównujesz do 15 milionów! Ogarnij się pisowski pseudoideologu
2018-03-03 22:24:40
Przed odejściem ze stanowiska Siemoniak
Prawie 130 tysięcy zł - taką kwotę przeznaczył były szef MON Tomasz Siemoniak na nagrody dla trzech dyrektorów. 50 tysięcy zł dostał dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, 40 500 zł dostał dyrektor Instytutu Łączności, a dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej - 38 500 zł.Misiło myślenie jest potrzebne
2018-03-03 20:29:41
@złodieje do więzień
Wpierwyje ściągnąć wszystko co się da z PO-PSL, , potem z tych co po nich ! A a dzieci ludzie dają , ile tylko mogą!
2018-03-03 19:00:19
&}¥
Misiło patrz im na ręce, bo dojna zmiana wyciąga kasę z naszych kieszeni i nie raczy się z tego wytłumaczyć A Szydło mówiła, że wystarczy nie kraść.
2018-03-03 13:48:45
Jarun
W tym wypadku nawet Misiło ma rację. Każdej władzy trzeba patrzeć na ręce. Tak krzyczeli pisiory o PO-wskich "ośmiorniczkach" a sami nie lepsi. Wywalony ze stanowiska minister Macierewicz dostaje nagrodę...za dobra pracę. Szydło od skromności i "dobrej zmiany przyznaje sobie nagrodę 65 tys. zł. za to, że nie poradziła na stanowisku premierki. Nagrody niczym u prezydenta Szczecina Krzystka, sypią się jak z rogu obfitości. "Swoich" nie krzywdzimy ! Nepotyzm i kolesiostwo pod nowym sztandarem, tym razem PiS-owskim. Żłopią aż im się z ryjów ulewa.
2018-03-03 11:29:15
Złodzieje do więzień
Ja pierdzielę! Dojna zmiana Macierewicza ukradła Polakom 15 mln złotych, a Wy się czepiacie Misiły, że to ujawnił???!!! Stuknijcie się w łeb. Złodzieje powinni oddać Polakom te pieniądze, niezależnie od tego z jakiej są partii. Jeszcze mówią, że to niewiele... Niech się spytają ludzi, którzy robią zbiórki na leczenie dzieci ratujące im życie, którego NFZ nie finansuje, czy 15 mln złotych to niewiele. To im ukradliście te pieniądze, oni się na to złożyli.
2018-03-03 10:32:12
Klub kokosa
Panie Misiło, kiedy pan ściągnie maskę? A przepraszam pan ma taki wyraz twarzy.
2018-03-03 08:55:58
To ten od KOD
Ha ha ha to ten poseł od KOD z którego huczał internet.Panie POśle gdzie pan był jak rządziło PO i jedli ośmiorniczki w restauracji za kilka tysięcy złotych,gdzie pan był jak pan R.Sikorski kupował kilkanaście foteli do swojego resortu za kilkadziesiąt tysięcy złotych o innych wałkach poprzedniej ekipy rządzącej nie chcę się rozpisywać bo mnie szlak trafia , za rządów Po-Psl ludziom żyło się gorzej!
2018-03-03 05:43:26
Odp. do... "Szczelca"
Tam "takich"... co wiecej chybia jak trafia - nie potrzebuja ?
2018-03-02 22:29:36
Szczelec
WisiŁO a byłeś w wojsku? Może sam opowiesz o drodze swojej kariery?
2018-03-02 21:39:41
A co inni... NA TO ?
A gorzej ta "Walka" moze sie zakonczyc... jak MON spowrotem "da Odwet i uderzy" Mi-litarnom silo-m ??
2018-03-02 21:17:59
A nie przeskakiwac lata... jak koniki polne
Panie Misilo a Nam sie Snilo... ze najpierw PO-winniscie sie PO-rozliczac z wszystkiego Waszego... Nowoczesnie za-KOD-owanego do dnia 25.10.2015 roku ! A dopiero pozniej brac sie dalej - za kolejne dni, miesiace i lata !!
2018-03-02 21:07:01
mpl
Fajnie, no sobie pogadaliście na Misiło. Mam nadzieję że frajda była duża. Bo podstawowe pytanie na co zostało wydane 15 mln zł zostaje. To jednak nie jest tysiąc czy dwa. Dość konkretny pieniądz zwłaszcza do wydatkowania bez zamówienia, przetargu etc. Odpowiedź za to na zapytanie posła jest bardzo niekonkretna co budzi uzasadnione podejrzenia. Skoro tacy prawi i sprawiedliwi to cóż szkodzi upublicznić listę wydatków składających się na te 15000000PLN?
2018-03-02 20:26:32
k
Wygląda na to ,że uderza / i dobrze ! / , tyle ,że papierowymi samolotami z wysokości krzesła .
2018-03-02 20:01:23
poznaniak
Spiewalem w chorze a czasem dostawalem i batute nie tylko do reki. Stad moja tendencja do nie zamykajacej sie buzi.
2018-03-02 18:57:23
RP
Misiło się ode mnie.
2018-03-02 18:05:03
poznaniak
Jakie miasto tacy posłowie. To proste. Kompromitujecie nie tylko Szczecin , ale całą Polskę takim posłem. To wstyd. Ale jacy wyborcy to tacy posłowie.sami jesteście sobie winni ,że Wasz poseł skacze na krześle i rzuca pomiętolone papiery.Potem się dziwicie ,że posłowie nie dbają o wasze miasto bo takich macie właśnie posłów. Misiło to jedna wielka kompromitacja , ale pretensje to miejscie do siebie.
2018-03-02 16:55:28
Szkoda gadać.
Misiło... i wszystko jasne.
2018-03-02 16:52:28
Majtek
Niech syn Makiawelego i Dyzmy siebie uderzy w ten swój czerep. Po co marnujecie miejsce na stronie takimi artykułami? Nowośmieszna...
2018-03-02 16:26:36
ciekaff
Uderzył Misiło niczym kulą w płot ! A może tak Kurier Szczeciński w ramach obiektywizmu dziennikarskiego napisze co wchodzi w struktury MON , jakie Fundusze są wydatkowane z wydanych kart oraz kto tymi kartami dysponuje i w jakim celu !???
2018-03-02 16:21:33
Skiper
Zamadry to on nie jest wjak wlazi na krzesla wstyd dla Szczecina