wtorek, 17 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Miś Wojtek już stoi na Krzekowie

Miś Wojtek już stoi na Krzekowie [GALERIA, FILM]

Miś Wojtek już stoi na Krzekowie
Data publikacji: 2019-05-23 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-29 11:53
Wywietleń: 1821 392923

Rzeźba słynnego Misia Wojtka stanęła w czwartek (23 maja) w centrum skweru znajdującego na szczecińskim osiedlu Krzekowo-Bezrzecze. Wykonana z brązu podobizna niedźwiedzia "walczącego" u boku generała Władysława Andersa będzie służyła nie tylko do podziwiania, ale ma również dostarczać najmłodszym szczecinianom sporo zabawy.

Autorem ważącej kilkaset kilogramów rzeźby jest Bohdan Ronin-Walknowski. Przypomnijmy, że Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym, który został adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w korpusie dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Odkupiono go za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, garść pieniędzy oraz szwajcarski nóż oficerski od przypadkiem napotkanego perskiego chłopca. Wojtek towarzyszył polskim żołnierzom i pomagał przenosić amunicję podczas walki o Monte Cassino. W jednostce z czasem nadano mu stopień kaprala.

Jak wspominają żołnierze, Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na skrzyni, czym wzbudzał sporą sensację na drodze.

Wojtek po rozwiązaniu jednostki wojskowej trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie spędził szesnaście lat. Ważył ok. 230 kilogramów i mierzył ponad 180 centymetrów. ©℗

(KK)

Fot. i film: Dariusz GORAJSKI

Miś Wojtek już stoi na Krzekowie Miś Wojtek już stoi na Krzekowie Miś Wojtek już stoi na Krzekowie Miś Wojtek już stoi na Krzekowie Miś Wojtek już stoi na Krzekowie Miś Wojtek już stoi na Krzekowie Miś Wojtek już stoi na Krzekowie

Komentarze

re: @Ciapuła
Owszem, katolicki kraj. Niestety przybłędów za dużo i później różne mendy szukają winnych w śród polskich katolików, zamiast w śród siebie. Wracaj skąd przyjechałeś, tam pachnie i ludzie mądrzejsi.
2019-08-29 11:31:00
@Ciapuła...
Katolicki kraj - katolickie obyczaje!!!
2019-05-24 15:55:59
Ciapuła
Śliczny!, tylko trzeba od razu założyć monitoring bo inaczej jakieś bydle go pomaże, urwie łapy albo zajuma całego i odda do składnicy złomu. Chociaż i monitoring nie pomaga z fontanny w skwerze Janiny Szczerskiej przy placu Kościuszki jakieś debile powykręcali połowę końcówek i teraz zamiast wody są zaślepki na rurach dlaczego jesteśmy takimi idiotami, flejami i złodziejami to jest z tym narodem nie tak że musi ukraść, zniszczyć zamiast cieszyć się pięknie urządzonym miejscem.
2019-05-24 12:37:44
miś
do misia to on nie podobny.
2019-05-23 21:09:00
czytam
Wspaniale . Ten " miś " nie jest misiem z "Misia " Barei . To jest polska historia . To jest nasza/ i jego ?/ solidarność z " braćmi mniejszymi " na naszej Ziemi - matce . To upamiętnienie polskich bohaterów , przyjażni ludzi i ludzi ze zwierzętami . TO JEST NAJLEPSZA LEKCJA historii i szlachetności dla młodych Polaków . Dziękuję . Brawo !
2019-05-23 18:37:52
bynek
Zanim coś napiszesz to pierw zapoznaj się historią tematu bo przypuszczam ze nawet nie wiesz dokładnie kiedy cie mama urodziła
2019-05-23 17:54:56
Ano
Widać nie ma w tym mieście innych problemów - to sobie fundujemy takie dyrdymały :(
2019-05-23 16:46:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie