piątek, 02 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miód zabawa

Miód zabawa

Miód zabawa
Data publikacji: 2016-06-04 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1989 136012

To może być jedna z największych i najciekawszych wiosennych imprez familijnych Szczecina - Dzień Pszczoły nad Jeziorem Słonecznym (Gumieńce). Warunek jest jeden: dobra pogoda. Bo przyjazny jej klimat i atrakcyjny program zaplanowanego na niedzielę (5 czerwca) festynu już są! Podobnie jak... inicjatywa uchwałodawcza.

To na Gumieńcach i nad Jeziorem Słonecznym przed czterema laty powstała pierwsza i - niestety - jedyna szczecińska rabata w kształcie pszczoły, skomponowana z nektarodajnych roślin. Była efektem wygranej Szczecina - zapewnionej przez internautów - w konkursie (ZT Kruszwica) na miasto najbardziej przyjazne pszczołom. Teraz Rada Osiedla Gumieńce, wraz Centrum Helen Doron, niejako w nawiązaniu do owej dobrej tradycji pomagania pszczołom organizuje festyn rodzinny. Pełen gier, zabaw, nagród, choć również nie pozbawiony refleksji.

- Tematyka festynu jest związana z pszczołami i innymi zapylaczami oraz ich znaczeniem dla ziemskiego ekosystemu - zapowiada Michał Wilkocki, przewodnicząca RO Gumieńce i szczeciński radny (Bezpartyjni). - Wraz z rozwojem cywilizacji symbioza między tymi owadami a roślinami jest stopniowo deformowana przez zmiany w środowisku spowodowane obecnością człowieka. W ostatnich latach zmiany zaszły tak daleko, że zaczęły realnie zagrażać dalszemu istnieniu pszczół. I m.in. ten problem chcemy przybliżyć uczestnikom naszego festynu. Oczywiście, w przystępnej formie.

Festyn rozpocznie się w samo południe, a potrwa nawet do północy. Z mnóstwem atrakcji w programie (pod adresem: https://www.facebook.com/events/577488012429866/), wśród których nie zabraknie m.in. sadzenia kwiatów miododajnych - aby ożywić Jeziorko Słoneczne i przywrócić je tzw. zapylaczom, konkursu plastycznego na najpiękniejszą pszczołę, angielskiej zabawy Bumblebee, warsztatów z robienia domków/hoteli dla pszczół i innych zapylaczy, także pszczelego biegu dla dzieci (z nagrodami - start g. 14.). Będzie też scena, a na niej popisy śpiewacze nie tylko dla i przez najmłodszych czynione. Pojawi się również okazja do pieczenia podpłomyków z miodem, a nawet możliwość podglądania życia pszczół z bliska, bo umieszczonych w specjalnym szklanym pojemniku.

- Bądźmy razem nad Jeziorem Słonecznym w Dzień Pszczoły! - zachęca RO Gumieńce, zachęcając do udziału w imprezie wszystkich szczecinian.

Festyn rodzinny z pszczołą w roli głównej - już w niedzielę (5 czerwca) nad Jez. Słonecznym. Początek - godz. 12.

* * *

Organizatorzy Dnia Pszczoły są równocześnie inicjatorami liberalizacji prawa lokalnego, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania pszczelarstwa miejskiego. Konkretnie zmiany tej części Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, odnoszących się do wymagań odnośnie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej (§ 11 ust. 4).

- Pszczelarstwo miejskie staje się coraz bardziej popularne. Niektóre gminy wykonały krok naprzód i zmniejszyły odległości na mniej restrykcyjne. Na przykład w Warszawie zmniejszono odległość z 1000 m na 10 m - komentuje radny Wilkocki. - Złożyłem wniosek w sprawie zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku w Szczecinie... na ratunek pszczołom, w trosce o środowisko naturalne.

Radny w imieniu grupy zapaleńców zabiega o zmniejszenie obowiązujących w Szczecinie odległości dla stawiania uli ze 100 m od granicy posesji sąsiedniej i 30 m od dróg - do 10 m dla usytuowania uli zarówno w przypadku granic nieruchomości i drogi publicznej, jak też dachów budynków. Zanim ta propozycja będzie opiniowana przez resortowe komisje Rady Miasta, sprawę badają prawnicy magistratu oraz jego Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
A. NALEWAJKO
Fot. Lech Krzysztofiak, Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda, Robert STACHNIK

Miód zabawa Miód zabawa

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie