piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miód zabawa

Miód zabawa

Miód zabawa
Data publikacji: 2016-06-04 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1796 136012

To może być jedna z największych i najciekawszych wiosennych imprez familijnych Szczecina - Dzień Pszczoły nad Jeziorem Słonecznym (Gumieńce). Warunek jest jeden: dobra pogoda. Bo przyjazny jej klimat i atrakcyjny program zaplanowanego na niedzielę (5 czerwca) festynu już są! Podobnie jak... inicjatywa uchwałodawcza.

To na Gumieńcach i nad Jeziorem Słonecznym przed czterema laty powstała pierwsza i - niestety - jedyna szczecińska rabata w kształcie pszczoły, skomponowana z nektarodajnych roślin. Była efektem wygranej Szczecina - zapewnionej przez internautów - w konkursie (ZT Kruszwica) na miasto najbardziej przyjazne pszczołom. Teraz Rada Osiedla Gumieńce, wraz Centrum Helen Doron, niejako w nawiązaniu do owej dobrej tradycji pomagania pszczołom organizuje festyn rodzinny. Pełen gier, zabaw, nagród, choć również nie pozbawiony refleksji.

- Tematyka festynu jest związana z pszczołami i innymi zapylaczami oraz ich znaczeniem dla ziemskiego ekosystemu - zapowiada Michał Wilkocki, przewodnicząca RO Gumieńce i szczeciński radny (Bezpartyjni). - Wraz z rozwojem cywilizacji symbioza między tymi owadami a roślinami jest stopniowo deformowana przez zmiany w środowisku spowodowane obecnością człowieka. W ostatnich latach zmiany zaszły tak daleko, że zaczęły realnie zagrażać dalszemu istnieniu pszczół. I m.in. ten problem chcemy przybliżyć uczestnikom naszego festynu. Oczywiście, w przystępnej formie.

Festyn rozpocznie się w samo południe, a potrwa nawet do północy. Z mnóstwem atrakcji w programie (pod adresem: https://www.facebook.com/events/577488012429866/), wśród których nie zabraknie m.in. sadzenia kwiatów miododajnych - aby ożywić Jeziorko Słoneczne i przywrócić je tzw. zapylaczom, konkursu plastycznego na najpiękniejszą pszczołę, angielskiej zabawy Bumblebee, warsztatów z robienia domków/hoteli dla pszczół i innych zapylaczy, także pszczelego biegu dla dzieci (z nagrodami - start g. 14.). Będzie też scena, a na niej popisy śpiewacze nie tylko dla i przez najmłodszych czynione. Pojawi się również okazja do pieczenia podpłomyków z miodem, a nawet możliwość podglądania życia pszczół z bliska, bo umieszczonych w specjalnym szklanym pojemniku.

- Bądźmy razem nad Jeziorem Słonecznym w Dzień Pszczoły! - zachęca RO Gumieńce, zachęcając do udziału w imprezie wszystkich szczecinian.

Festyn rodzinny z pszczołą w roli głównej - już w niedzielę (5 czerwca) nad Jez. Słonecznym. Początek - godz. 12.

* * *

Organizatorzy Dnia Pszczoły są równocześnie inicjatorami liberalizacji prawa lokalnego, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania pszczelarstwa miejskiego. Konkretnie zmiany tej części Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, odnoszących się do wymagań odnośnie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej (§ 11 ust. 4).

- Pszczelarstwo miejskie staje się coraz bardziej popularne. Niektóre gminy wykonały krok naprzód i zmniejszyły odległości na mniej restrykcyjne. Na przykład w Warszawie zmniejszono odległość z 1000 m na 10 m - komentuje radny Wilkocki. - Złożyłem wniosek w sprawie zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku w Szczecinie... na ratunek pszczołom, w trosce o środowisko naturalne.

Radny w imieniu grupy zapaleńców zabiega o zmniejszenie obowiązujących w Szczecinie odległości dla stawiania uli ze 100 m od granicy posesji sąsiedniej i 30 m od dróg - do 10 m dla usytuowania uli zarówno w przypadku granic nieruchomości i drogi publicznej, jak też dachów budynków. Zanim ta propozycja będzie opiniowana przez resortowe komisje Rady Miasta, sprawę badają prawnicy magistratu oraz jego Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
A. NALEWAJKO
Fot. Lech Krzysztofiak, Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda, Robert STACHNIK

Miód zabawa Miód zabawa

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie