środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Festyn u Dominikanów

Festyn u Dominikanów [GALERIA]

Festyn u Dominikanów
Data publikacji: 2016-05-22 14:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 553 134842

W niedzielę w parafii św. Dominika przy pl. Ofiar Katynia w Szczecinie na terenie przyklasztornym odbywa się po raz 17. Festyn Dominikański. Jego termin jest związany z datą przybycia dominikanów do miasta.

Jak zawsze przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin, m.in.: koncerty, występy teatrów, Antyk-wariat, gdzie za symboliczne kwoty sprzedawane są dobre książki podarowane przez parafian, warsztaty lalkarskie i garncarskie dla dzieci, pokazy walk rycerskich, loteria fantowa. Nie brakuje też przeróżnych smakołyków w festynowej kawiarence.

(g)

Fot. Ryszard PAKIESR

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

Komentarze

Cap koscielny
Zatem, fratry od Dominika teraz , przybrawszy owczą skórę,przemienili się w kramarzy,garncarzy i koncertmistrzów dla parafiańszczyzny... A przybyli do Szczecina i na Pomorze w konkretnym celu. Mianowicie , dostapili łaski papieskiej i zaczęli likwidować kobiety leczące ziołami(czarownice),innowierców(kacerzy, ludzi przedkładających Pismo Św. nad dogmaty "nieomylnych" papieży(heretyków)...Czytajmy ze słownika Woltera o tych "braciszkach": "... łaska spadła na św. Dominika, tępiciela Albigensów. W samym Laval spalono ich na jednem posiedzeniu 200. Roku 1229. hrabia Tuluzy przyjął Inkwizycyę w swoje progi, a papież Grzegorz polecił ją pieczy zakonu Dominikanów. Inkwizytorowie pracowali pospołu z biskupami, którzy użyczali braciszkom lochów i kaźni. Koncylium 1229 r. w Tuluzie wypracowało dla biskupów instrukcyę, rozkazując im w każdej parafii kościelnej wybierać jednego księdza, dwóch — trzech pewnych i dobrych religiantów, i zobowiązać ich solenną przysięgą, że będą tropili heretyków po wszystkich domach, podziemiach, piwnicach, każdej chwili i w każdej potrzebie...." Jeden tylko papieski inkwizytor Torqemada zamordował w torturach i palił zywcem ponad 10 tysięcy niewinnych ludzi! A Sydonia Borke- nie była jedyną spaloną na Pomorzu. Wiemy o niej, bo była ze znaczącego rodu. O ubogich zielarkach i kostoprawach spalonych zywcem przez fratrów dominikanów- nikt w kronikach nie zapisywał , bo inkaust i pergaminy były zbyt cenne....
2016-05-22 16:01:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie