czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Festyn u Dominikanów

Festyn u Dominikanów [GALERIA]

Festyn u Dominikanów
Data publikacji: 2016-05-22 14:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 879 134842

W niedzielę w parafii św. Dominika przy pl. Ofiar Katynia w Szczecinie na terenie przyklasztornym odbywa się po raz 17. Festyn Dominikański. Jego termin jest związany z datą przybycia dominikanów do miasta.

Jak zawsze przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin, m.in.: koncerty, występy teatrów, Antyk-wariat, gdzie za symboliczne kwoty sprzedawane są dobre książki podarowane przez parafian, warsztaty lalkarskie i garncarskie dla dzieci, pokazy walk rycerskich, loteria fantowa. Nie brakuje też przeróżnych smakołyków w festynowej kawiarence.

(g)

Fot. Ryszard PAKIESR

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

Komentarze

Cap koscielny
Zatem, fratry od Dominika teraz , przybrawszy owczą skórę,przemienili się w kramarzy,garncarzy i koncertmistrzów dla parafiańszczyzny... A przybyli do Szczecina i na Pomorze w konkretnym celu. Mianowicie , dostapili łaski papieskiej i zaczęli likwidować kobiety leczące ziołami(czarownice),innowierców(kacerzy, ludzi przedkładających Pismo Św. nad dogmaty "nieomylnych" papieży(heretyków)...Czytajmy ze słownika Woltera o tych "braciszkach": "... łaska spadła na św. Dominika, tępiciela Albigensów. W samym Laval spalono ich na jednem posiedzeniu 200. Roku 1229. hrabia Tuluzy przyjął Inkwizycyę w swoje progi, a papież Grzegorz polecił ją pieczy zakonu Dominikanów. Inkwizytorowie pracowali pospołu z biskupami, którzy użyczali braciszkom lochów i kaźni. Koncylium 1229 r. w Tuluzie wypracowało dla biskupów instrukcyę, rozkazując im w każdej parafii kościelnej wybierać jednego księdza, dwóch — trzech pewnych i dobrych religiantów, i zobowiązać ich solenną przysięgą, że będą tropili heretyków po wszystkich domach, podziemiach, piwnicach, każdej chwili i w każdej potrzebie...." Jeden tylko papieski inkwizytor Torqemada zamordował w torturach i palił zywcem ponad 10 tysięcy niewinnych ludzi! A Sydonia Borke- nie była jedyną spaloną na Pomorzu. Wiemy o niej, bo była ze znaczącego rodu. O ubogich zielarkach i kostoprawach spalonych zywcem przez fratrów dominikanów- nikt w kronikach nie zapisywał , bo inkaust i pergaminy były zbyt cenne....
2016-05-22 16:01:41

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie