Decyzja została podjęta wcześniej, ale jej urzeczywistnienie wymagało przygotowania regulaminu, specjalnej strony internetowej, podziału środków na inwestycje i cele nieinwestycyjne, a także ustalenie kryteriów związanych z merytoryczną i formalną oceną wniosków. W końcu milion złotych to poważna kwota, tym bardziej, że budżet obywatelski w gminie Dobra w tym roku dopiero startuje.
Wnioski można składać w Urzędzie Gminy w Dobrej do 16 sierpnia. Wiadomo już, że 940 tys. złotych przeznaczone będzie na konkretne inwestycje, które będą realizowane w ramach zadań własnych gminy. Pozostała kwota, czyli 60 tys. złotych będzie przeznaczona na cele pozainwestycyjne, związane przede wszystkim z wydarzeniami kulturalnymi i różnymi imprezami w 12 sołectwach gminy. Każde sołectwo może otrzymać na ich przygotowanie i przeprowadzenie 5 tysięcy zł.
- Przyjęliśmy zasadę, że w konkretnej miejscowości będzie można zrealizować w danym roku tylko jedną inwestycję do wysokości trzystu tysięcy złotych. Chodzi o to, by żadnej z nich nie faworyzować. Inwestycje mogą być realizowane wyłącznie na terenach, którymi dysponuje gmina - wyjaśnia Tomasz Kakowski z UG w Dobrej.
Gdy minie już termin przyjmowania wniosków, zostaną one ocenione, a potem... ocenią je mieszkańcy w specjalnym głosowaniu na przygotowaną listę z wniosków, które spełniły wymogi. I to mieszkańcy zadecydują, które z nich w efekcie otrzymają środki z budżetu obywatelskiego. Jak budżet obywatelski, to budżet obywatelski... ©℗
(mos)
Fot. Marek Klasa