Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Miliardy dla regionu z Unii Europejskiej

Data publikacji: 31 marca 2023 r. 17:36
Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia 2023 r. 14:13
Miliardy dla regionu z Unii Europejskiej
Do regionu mogą trafić środki unijne w wysokości 8 mld zł. Pierwsze konkursy mają ruszyć w 3. kwartale tego roku Fot. Ryszard PAKIESER  

Osiem miliardów złotych może trafić w najbliższych latach do naszego regionu. To kwota, jaką samorząd województwa będzie chciał przekazać samorządom i przedsiębiorcom w ramach nowej perspektywy unijnej. „Fundusze Unijne dla Pomorza Zachodniego", bo taka nazwa ma obowiązywać dla wszystkich projektów, będą jak dotychczas rozdzielane w konkursach. Pierwsze z nich mogą ruszyć już w trzecim kwartale bieżącego roku.

- Dokładnie ćwierć wieku temu zdecydowaliśmy o powstaniu 16 silnych regionów, zdecentralizowanych. Jestem szczęśliwy, że jestem tutaj - mówił w piątek w Szczecinie prof. Jerzy Buzek. Były premier i europoseł był gościem specjalnym piątkowej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa. - Państwo tu mieszkacie i z pewnością nie dostrzegacie, co się zmieniło w Zachodniopomorskim w przeciągu ostatnich dwóch dekad. Jesteście zupełnie innym regionem, także obserwowanym wewnątrz kraju. Zachodniopomorskie stało się regionem bardzo silnym i spojonym z resztą Polski, oddziałującym zarówno wewnętrznie na nasz kraj, jak i na zewnątrz.

Były premier stwierdził również, że to właśnie w naszym regionie dokonał się największy skok cywilizacyjny.

- Rozpoczynamy wielką przygodę, ale jednocześnie podejmujemy olbrzymie wyzwanie - stwierdził Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Fundusze Unijne dla Pomorza Zachodniego to olbrzymia szansa. Kiedy w 2005 r. po raz pierwszy mogliśmy skorzystać z unijnych środków, byliśmy w trudnej sytuacji. Było wysokie bezrobocie, niskie PKB, upadły PGR-y i upadł przemysł stoczniowy, czyli filary gospodarki w naszym regionie. Udało się przebudować gospodarkę i dokonać wielu zmian dzięki współpracy z samorządami, przedsiębiorcami i NGO.

Pula przewidziana dla Zachodniopomorskiego to 1,686 mld euro. Przynajmniej 33 proc. tej kwoty musi trafić na działania „zielone", czyli m.in. odnawialne źródła energii czy podnoszenie efektywności energetycznej. Wspierany będzie też rozwój dróg, rozwijany jeden z flagowych projektów regionu, czyli szlaki rowerowe, ale pokaźna kwota - 80 mln zł - ma być przeznaczona na ekologiczny transport. Wśród wspieranych zadań będą też projekty z dziedziny zdrowia czy edukacji oraz podnoszące kwalifikacje mieszkańców regionu.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 3.04.2023 r.

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2023-04-02 14:08:28
Pseudobiznesmeny i koledzy z Konfy chcieliby mieć parobków , a nie pracowników ! Z dziada Pan , to żaden Pan , tylko zaniża ceny na rynku i tym samym prowadzi do nieprawidłowości!. Prawdziwi biznesmeni , mają maszyny, zakłady spełniające normy ISO i bhp. Mają też koszty i nie będą konkurować na zaniżanie cen na rynku przez jednoosobowe " cichodajki " .Zrozumcie to wreszcie towarzysze , że pracownik to człowiek , o którego trzeba dbać , a nie gnębić. Jak się nie nadaje , nie zatrudniać ! Szanuj !
FIGO
2023-04-02 14:01:29
To moje dawne SLD wprowadziło dwuletnie niskie oZUSowanie samozatrudnionych , aby dać pożywkę biznesmenom na tanią legalną siłę roboczą .Po dwóch latach kopa i następnych frajerów do strzyżenia. Tak naprawdę , gdyby nie Ukraińcy to nasz Polski szemrany biznesik dawno poległby . Tak można doić jeszcze inostrańców. Czemu w Niemczech jest inaczej .Praca legalna , przyzwoita stawka godzinowa ,opłacona droga kwatera i jeszcze dodatki do diety, do paliwa na koszty inflacji. W Polsce jeszcze długo .
FIGO
2023-04-02 13:55:06
Nie Polskę okrada ,ale skończyły się czasy pseudobiznesmenów co dla pracownika 5,- / godz. , a sobie nowe BMW , dom w Hiszpanii lub inne luksusy .Działalność typu tanio kupił , drogo sprzedał nikomu, też nie potrzebna. Wprowadzając wysoką płacę minimalną zapewnił sobie dobry budżet i przychody do ZUS-u . Jakieś miernoty co prowadzą jednoosobowe działalności jak najszybciej powinni iść na etat i nie zawracać nikomu d..y swoją manufakturą .Zwłaszcza , że po takiej działalności nie ma emerytury !
@FIGO
2023-04-02 11:56:54
PiS okrada Polskę i Polaków tak samo jak reszta magdalenki...
FIGO
2023-04-02 11:04:26
Mówiono , że tylko świnia nie zmienia poglądów !
@FIGO
2023-04-02 09:42:15
Życzę długiego życia przy zachowaniu zdolności umysłowych, by móc rejestrować kolejne swoje pomyłki.
FIGO na zakończenie
2023-04-02 09:02:52
Z perspektywy czasu , z dala od Polski chłodnym umysłem oceniam : PIS , " wyrzucił " mnie na emigrację to fakt! Naprawia jednak to co po 89 r systematycznie było psute, Koniec z rozkradaniem Polski, pchaniem jej do UE na zasadzie słuchacza i niewolnika " wielkich Niemiec " (jak myślał Donek, a mówił Radek ). Nieudolni PO twierdzą , że PIS rozkrada Polskę . Ciekawe , że 7 lat kradli , dają duże socjale i starcza im na walkę z Covid -19 , na wojnę z Ruskim ( wojna o Ukrainę to Nasza wolność !)!
FIGO c.d.
2023-04-02 08:52:00
O tym , że piszę prawdę świadczę swoją osobą . Wypieram z siebie komunizm , liberalizm , a jednak nadal myślę jak Lewak .W myśl zasady wieśniak wyjdzie z wioski , ale wiocha nie wyjdzie z wieśniaka . Tym samym dziękuję panu Strzembońskiemu, że nie " przygarnął " mnie do powstającej w 2015 r Stoczni . Nie przygarnął też wielu innych fachowców ( no i wszystko mu pierdło ,inna sprawa ) , ale miał rację ! .Nie da się budować wolnej Polski na bazie komunistycznych pachołków. Nie ten rodzaj ludzi !
FIGO c.d.
2023-04-02 08:42:21
Sam byłem komuchem, potem wspierającym PO , bo liczyłem i wierzyłem , że idziemy w dobrym kierunku . O ile pierwszy Rząd Mazowieckiego i następni Hani Suchockiej oraz AWS pokazały nam ewidentny brak elit do rządzenia stąd powroty rządów Lewicy i umacnianie wpływów dawnej bezpieki i prywatyzowanie pod siebie . Rządy Tuska i Liberałów to największa porażka w dziejach Polski .Pod ich rządami dzisiaj Rosja byłaby do Wisły , a Nowa Generalna Gubernia na zachód od Wisły .Oby tylko tak !?
FIGO
2023-04-02 08:33:46
Przez takich Buzków i Balcerowiczów możliwa była i trwa nadal władza komunistycznych bandytów, którzy pod pozorem uwolnienia Nas od komuny w 1989 r nadal szkodzą niby wolnej POLSCE . W następnych wyborach należy odsunąć od jakiejkolwiek władzy .Tym co świadomie nam szkodzili ,czas postawić zarzuty . Oczywiście najpierw trzeba z wymiaru sprawiedliwości usunąć wszystkich SB-ków, TW i ich dzieci .Pozostałym się przyjrzeć ! Wspierali KOD , koniec pracy w wymiarze sprawiedliwości .Polacy to ten czas!
Jerzy Buzek
2023-04-01 22:38:55
"TW „Karol” był najwyżej ulokowanym tajnym współpracownikiem służb specjalnych komunistycznego aparatu represji we władzach ruchu „Solidarność”." "Najpoważniejszym sukcesem agenta TW „Karol” stały się działania manipulacyjne podczas I-szego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, gdzie jako współprowadzący obrady m.in. doprowadził do uchwalenia słynnej Odezwy do Narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Celem autorów z komunistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL była prowokacj
rowerkiem do pracy
2023-04-01 19:34:57
W sytuacji, kiedy samochody mają zanikać, budowa ścieżek rowerowych jest oczywista. Trochę ten kierunek przypomina rewolucję w Chinach albo dzisiejszą Koreę Północną.
facet z warzywniaka
2023-04-01 16:51:58
"i spojonym z resztą Polski" - Tak bardzo spojonym, że do stolicy jedzie się 9 godzin pociągiem, a połączeń lotniczych w ludzkich cenach jest okrągłe ZERO. Warszawka to by najlepiej ten Szczelin sprzedała Niemcom na kolanie za skrzynkę wódki, a jakiś buzek-łobuzek nawija tu biednym tubylcom makaron na uszy, że jest inaczej - i że łunia nam tu coś daje. Obłęd jakiś... Co ten człowiek robi jeszcze na wolności? Już wszyscy zapomnieli jakich to "wielkich" "reform" dokonał?
@Paweł
2023-04-01 16:00:17
Piszesz o aktualnej władzy? Faktycznie, ta nie ma żadnych zahamowań. Także w politycznym podporządkowaniu sądownictwa i w ogóle systemu sprawiedliwości, i przestrzegania prawa, a bez praworządności (przynajmniej podstawowej) nie otrzymamy funduszy z UE.
@@waldeksp
2023-04-01 15:55:08
Przecież tu nie chodzi o fakty ale o emocje... Krytyka to hejt, ciupcianie to miłość a kto nie chce być taki żeby nam było wygodnie to zawsze możemy go wykasować...
Xxx
2023-04-01 12:30:01
Przecież pieniędzy z UE nie będzie, tak głosowała opozycja, tego chcieli to teraz musząc wypić piwo 🍺, które sami nawarzyli. W najbliższych wyborach im podziękujemy.
@waldeksp
2023-04-01 12:23:32
Przejrzałem to forum i zastanawiam się co ty nazywasz hejtem? Wydaje mi się, że rezerwujesz to określenie dla treści,z którymi się nie zgadzasz. Widać nastąpiła jakaś zmiana pokoleniowa,bo wcześniej w podobnej funkcji używano słowa antysemityzm.Jeśli wierzysz oficjalnej biografii Buzka, uważasz, że jego 4 reformy (z trzech nie zostały już nawet strzępy,czwarta dezorganizuje nam życie do dziś) były korzystne dla Polski, że jego praca w parlamencie EU była korzystna ,to napisz nam o tym,zamordysto
Ajwajski
2023-04-01 12:22:55
Z pochodzenia czeski Żyd nigdy nie był za Polską wszędzie gdzie mógł tam psuł i psuj nadal przyjechał do G lwicza po kolejną żonę albo PO-wskiego gej Clubu -żona.
Maciek
2023-04-01 10:48:15
Czy to te ręce wymachujące nam przed mikrofonem głosowały za dziesiątkami rezulcji przeciwko Polsce? No tak , to te same ręce a teraz obiecują nam nie swoje pieniądze czyli 8 miliardów. Przecież to nie są pieniądze pana Geblewicza czy pana Buzka. To są nasze podatników pieniądze i tych podatników europejskich i tych podatników polskich. I należy pomyśleć o ograniczeniu biurokracji w Polsce i w Brukseli także w uposażeniu eurokratów by więcej było dla podatników
Trep
2023-04-01 10:32:20
Zlikwidować urzędy marszlkowskie.Buzek co zrobił w parlamencie UE. Dla Polski!
Paweł
2023-04-01 09:48:45
Ikona czterech wałków, nibyreform, które uwsteczniły Polskę i doprowadziły do wzrostu biurokracji, korupcji i pospolitego złodziejstwa.
waldeksp
2023-04-01 09:45:33
To forum to jakaś masakra. Nad oknem postu ramka HEJT STOP, a w 90% postów umieszczanych, patrząc na treść, przez troli finansowanych przez ziobrystów,, kaczystów i faszystów z patrii nacjonalistycznej hejt, dezinformacja, kłamstwa. Jeśli Kuriera nie stać na utrzymanie moderatora forum, to lepiej je zamknąć. Wolność wypowiedzi nie oznacza bezkarności w przypadku zniesłąwiania, poniżania, itp. hejtu. Odpowiedzialność dotyczy także medium upubliczniającego hejt.
"Konkursy" lewaków.
2023-04-01 09:17:45
Konkursy to specjalność złodzieji z Platformy Obywatelskiej. Miliardy złotych jak zwykle trafią do kieszeni przedsiębiorców związanych z PO , którzy będą seryjnie "wygrywaći" transparentne konkursy. Geblewicz ma doświadczenie w rozdzielaniu kasy dla swoich.
toi
2023-04-01 08:09:15
teczowy marszałek
Maeco
2023-04-01 07:14:20
Panie Buzek a gdzie stocznia, polmo, cukrownia i wiele innych chcieliście zaorać port ale wam bo jest inny w Rostoku i Hamburgu Geblewicz zgaś Pan uśmiech bo to też pana wina.
Całe szczęście
2023-04-01 06:16:14
Całe szczęście że należymy do Unii Europejskiej. W przeciwnym razie skazani bylibyśmy na rządy złodziei pod przewodnictwem wodza K.
Jarl Bischek
2023-04-01 01:54:14
Miliardy na byle co, a głównie na wypychanie kieszeni swoim. Jak widzę Buzka to mi się przypomina ogromny sukces w postaci Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Przez wiele lat twierdzono , że to był ogromny sukces chociaż była klapa. No i ta dziura budżetowa za Buzka.
KOmPOnenty
2023-03-31 23:34:28
Panie buzek a gdzie są miliardy z vatu za paliwa z tej firmy co za pana "rządów" miała wyłączność na handel paliwem żeglugowym?
ojejku
2023-03-31 22:58:35
Bełkot PO rąbanego TW - zniszczona Gospodarka Moska za jego i jego kumpli rządów, zlikwidowane setki tysięcy miejsc pacy , bezrobocie sięgające 40o%, zlikwidowane tysiące potrzebnych linii kolejowych, do dzisiaj odcięte od świata dość duże miejscowości. A ten pierd..... o wielkim rozwoju regionu. Gdyby nie inwestycje za PIS dawno byłaby tu "Wilkowyja" . On tu chyba przyjechał do jakiegoś "żona" Tyle szkód ile ten człowiek dokonał swoimi pseudo reformami psując wszystko to tylko Tusk
@ @JEDEN DWA
2023-03-31 22:57:20
Od 2029 brukselscy sabotażyści wprowadzają zakaz sprzedaży samodzielnych kotłów gazowych, olejowych, węglowych i elektrycznych(!). Jeśli dotychczasowe źródło ciepła popsuje ci się właśnie po tej dacie, to czym ogrzejesz swój dom, dowcipasie? Tak wiem, że do tego czasu będzie dużo ścieżek rowerowych wybudowanych w ramach "Funduszy Unijnych dla Pomorza Zachodniego", więc w zimie będzie można wsiąść na rower i się ekologicznie rozgrzać szusując po ścieżkach rowerowych. Powodzenia!
FIGO
2023-03-31 22:42:54
TVN, telewizja powstała za przyczyną SB-ków dla SB-ów . Tajni Współpracownicy SB wiodą prym w UE za przyczyną PO i Grzegorza , który ich wpuścił na swoje listy wyborcze . 20 % społeczeństwa to dawne SB i ich potomkowie . Kiedyś się mówiło : Dziadek kolejarz, tato kolejarz , a synek porządnie wykolejony .Obecnie dziadek UB-k , tatuś SB-ek , a synek jako głupi Leming i wyborca PO. Waszym wspólnym ojcem jest Ojciec Kłamstwa .
Kwiczol
2023-03-31 22:10:32
Jeden z najwiekszych szkodnikow po 1990 r i wiecznie zadowolony z siebie pirat drogowy jak widac w swietnym nastroju.Kasiora leci za nic aPolacy dalej wierza w bajki o dobroci Niemcow rzadzacych eurosajuzem.
olo
2023-03-31 21:47:05
TW komunistycznej bezpieki ''Karol'' tlucze tyle lat kase w eurokolchozie i po cichu sie smieje z durnoty polactwa glosujacego naniego.
Polityka
2023-03-31 21:11:08
Wiek 83 lat jest chyba wystarczającym, aby w końcu przejść na emeryturę i zacząć poświęcać więcej czasu swojej 88-letniej żonie...
Super
2023-03-31 20:35:47
Może w KOŃCU tramwaje porządne będą
@JEDEN DWA
2023-03-31 20:32:11
Jeżeli to NAM zniszczyli, to co to ciebie obchodzi. Żyj w swoim kraju raju
@Bogdan
2023-03-31 20:26:37
W innym wypadku te pieniądze ukradli by sisiory. Jak wszystko rozkradają
Bogdan
2023-03-31 20:01:17
To taki przekaz podprogowy. Wynika z tego drodzy wyborcy " wiecie na kim można polegać" Jak zwykle to gra PO.
gryffi
2023-03-31 19:53:38
Panie marszałku, PGR-y i Stocznie nie upadły same z siebie. Ktoś nakazał i dobrze pamiętamy jak to było, więc proszę nie mącić w tych sprawach.
POLSKI szczecin
2023-03-31 19:38:09
BRAWO KAROL!!!tak własnie jest,pieniądze bedą za parę lat ,TO SIĘ buzek postarał,ale jaja
hibi
2023-03-31 19:34:57
Mam nadzieję. że Szczecin będzie się starać o środki na nowe tramwaje, bo na żółty głośny złom z Berlina nie mogę już patrzeć
Ania
2023-03-31 19:19:14
Bardzo zyskaliśmy dzięki obecności w Unii Europejskiej. Miło widzieć, że nasze województwo się rozwija i inwestuje w ekologiczne źródła energii. Walka ze smogiem powinna być priorytetem. Więcej szkół i przedszkoli powinno mieć zainstalowaną fotowoltaikę.
DWA
2023-03-31 19:18:58
wpadała zaraz po jego wyjściu, który przywiózł wam pieniądze na ścieżki rowerowe, które podobno są flagowe. Pieniądze z których 1/3 ma trafić na pseudozielone bzdury, na pasożyty systemu energetycznego w postaci OZE, dzięki którym macie już astronomiczne ceny energii, a 80 mln nawet na "ekologiczny" transport (czytaj 3xdroższy, 3xmniej efektywny). Czy myśmy wchodząc do UE zrzekali się myślenia? Patrząc na śpiącą postawę Polaków chyba tak. Co z wami zrobią, gdy już wydoją?
JEDEN
2023-03-31 19:07:01
Zniszczyli wam górnictwo, zniszczyli największe w EU zasoby węgla, tanią energetykę, przemysł, handel, dobijają rolnictwo, odbierają wam samochody, a wraz z nimi mobilność, odbierają wam domy (dyrektywa wywłaszczeniowa), podrażają koszt budowy nowego domu kilkukrotnie (zeroemisyjność, zakaz stosowania do ogrzewania paliw kopalnych w tym gazu), chcą was ubrać w 3 bluzki na rok, a na koniec przysyłają uhahanego cycka, który zasłynął w czasach konspiracji z tego, że do lokalu konspiracyjnego SB
Totalnie Wyrąbany
2023-03-31 18:56:15
Karolku - odezwałeś się i rozwiałeś wszelkie wątpliwości: jesteś głupcem 🤓
Polonez
2023-03-31 18:55:29
Karol, jakiś młot ci spadł na łeb?. Ciężki musiał być.
?
2023-03-31 18:50:04
Skąd się bierze że coraz więcej ludzi nie odmienia nazwy kraju i pier...li ,,jadę do Maroko,, Maroko zawsze się odmienialo, jadę do Maroka. Za parę lat to już będzie Tragedia jak wejdą w życie dorosłe ludzi po maturze 30 procent z pytaniami wcześniej opublikoeanymi w necie. Ogólnie widać regres wiedzy w pokoleniu obecnych 20 Latków. Słabi, neurotyczni, wielu bez energii, takie manekiny.
TW Karol
2023-03-31 18:08:24
Złodziej i oszust. A co do funduszy to zapomnijcie. Niemcy zamrażą fyndusze i będą "głodzić" Polaków by ci wybrali rząd bardziej spolegliwy Niemcom.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA