środa, 02 grudnia 2020r.

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. Unijne pieniądze kontra koronawirus

Data publikacji: 2020-10-19 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21 15:44
Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. Unijne pieniądze kontra koronawirus
 

Ponad 62 miliony złotych – tyle pieniędzy marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekieruje do regionalnych szpitali, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Środki z Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa.

Podczas poniedziałkowej internetowej konferencji marszałek skupił się na funduszach, które trafią do 29 szpitali i WSPR. To 31,5 mln zł.  

- Od kilku miesięcy przygotowywaliśmy się do drugiej fali wirusa, a więc przygotowywaliśmy naszej jednostki, przygotowywaliśmy je poprzez możliwość skorzystania z dodatkowego dofinansowania - mówił Geblewicz. - Walka z pandemią to ogromny wysiłek ludzi, którym chcę podziękować. Chcę podziękować wszystkim pracownikom medycznym, którzy teraz pełni poświęcenia i oddania ratują życie i zdrowie mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Wiemy, że aby ta walka mogła być efektywna, jednostki ochrony zdrowia musza być wciąż doposażane.

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. Na co trafią pieniądze?

Marszałek poinformował, że stosowny pakiet działań był przygotowywany od czerwca. Pomocne okazały się środki unijne, a konkretnie: pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, którym na co dzień dysponuje Wojewódzki Urząd Pracy. 

– Chcieliśmy, aby wsparcie trafiło także do najmniejszych szpitali - dodawał marszałek. - Mieliśmy wiele zapytań w tej sprawie. W pierwszej fazie musieliśmy się skupić na tych szpitalach, które wtedy zostały wyznaczone do walki z COVID. Zakładaliśmy, że druga faza będzie bardziej intensywna, o czym donosili eksperci, stąd decyzja o tak szerokiej interwencji teraz. Kupione zostaną aparaty RTG, USG, EKG, respiratory, sprzęt diagnostyczny, łóżka szpitalne, namioty medyczne oraz środki ochrony osobistej. Takie zapotrzebowanie zgłaszały szpitale.

Z kolei WSPR zostanie zasilona kwotą 5 milionów złotych. Pogotowie kupi za to 4 wyposażone ambulansy, 3 pompy infuzyjne, 3 defibrylatory, 3 respiratory, sprzęt diagnostyczny, środki ochrony osobistej.

Wsparcie dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii

Jedną z instytucji, do których trafią pieniądze, jest Zachodniopomorskie Centrum Onkologii. 

- Priorytetem naszego szpitala, szczególnie w tym czasie, jest utrzymanie zdolności do prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego - mówił Radosław Kamiński z ZCO - Pacjenci onkologiczni są bardzo narażeni na zarażenia ze względu na obniżoną odporność swoich organizmów. 

Centrum zaopatrzy się w materiały ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne - co ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i personelu.  

31,5 mln zł to druga pula wsparcia ochrony zdrowia w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Kryzysowego. W marcu 5 szpitali w regionie dostało 20 mln zł.  ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: 31,5 mln zł trafi do tych, którzy znajdują się na pierwszej linii walki z epidemią.

 

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ