piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > MIK w mig

MIK w mig

MIK w mig
Data publikacji: 2017-04-27 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:39
Wywietleń: 903 248432

Niemal od tygodnia na słonecznym zegarze pl. Żołnierza Polskiego stoi kontener. To zagadka dla tych, którzy mijają go rankiem w drodze do pracy, a nie uczestniczą w wydarzeniach szczecińskiego Kontrapunktu. Dlatego pytają redakcję: „Czy ten obiekt na dłużej zagości w dawnej alei kwiatowej?”.

Nietypowy mebel uliczny to w rzeczywistości Kontenerowa Scena Kontrapunktowa, o statusie Mobilnego Instytutu Kultury (MIK). Jego organizatorzy - ze stowarzyszenia MiastoHolizm - przedstawiają go jako zarówno scenę, galerię, mini kino, salę wykładową, a nawet jako przestrzeń warsztatową.

MIK stoi w Alei Artystów, w jaką na czas teatralnych zdarzeń zmieniła się dawna aleja kwiatowa. Jest swoistym przystankiem na trasie pomiędzy spektaklami.

- Gdy jest zamknięty, przywodzi na myśl monolit z „2001: Odyseja kosmiczna", kultowego filmu w reżyserii Stanleya Kubricka. Natomiast gdy się otwiera, to całkowicie przemienia martwą przestrzeń wszechobecnego w tym miejscu betonu. I ożywa ludźmi: ich śmiechem, muzyką, obrazem, sztuką. A że tuż przy nim stoi reklama zapowiadająca sierpniowy Zlot Wielkich Żaglowców, to… Czy jest szansa, że pozostanie w tym miejscu na dłużej? - pyta pan Wojciech, nasz Czytelnik.

Dawna aleja kwiatowa to niegdysiejsze serce miasta. Po przemianie - czyli po usunięciu z niej barwnych stoisk kwiatowego corso i plenerowych kawiarenek, po uwięzieniu tej przestrzeni w monochromatycznej i przygnębiającej szarości, a po wprowadzeniu „szklanej pułapki" i fatalnego lasu wiecznie brudnych elektrycznych - ono zamarło. Magistrat próbuje je ratować dla szczecinian okazjonalnymi imprezami i cyklem „Kolorowej Alei". Ale efekt tych zabiegów jest ledwie widoczny, bo chwilowy. MIK stanął na tydzień. I zrobiło się ciekawiej.

Czy zostanie na dłużej? - zapytaliśmy Żeglugę Szczecińską, w którego pieczy jest teraz szklany pawilon i deptak tej części pl. Żołnierza Polskiego. Odpowiedź była jednoznaczna: „Kontener funkcjonuje do jutra, natomiast zniknie w sobotę".

Zatem jeszcze tylko w piątek (28 kwietnia) na szczecinian i turystów czeka Kontenerowa Scena Kontrapunktowa Mobilnego Instytutu Kultury. Warto do niej zajrzeć dla cyklu wydarzeń zaplanowanych właśnie na ten dzień:

• godz. 12 - Usiądź, posłuchaj, poczytaj - czytelnia teatralna + muzyka z teatru  

• godz. 13 - Infopunkt Kontrapunktowy / przyjdź wygraj bilet do teatru  

• godz. 14 - wystawa plakatu teatralnego  

• godz. 16 - Telewizja Kontrapunkt  

• godz. 17 - Canalia Room - set DJ-ski

• godz. 21.30 - na finał „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi” performence muzyczno-teatralny. Występuje: Marysia Dąbrowska (Teatr Współczesny w Szczecinie), muzyka: Kuba Fiszer, kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek. ©℗

(an)

Fot. Ryszard Pakieser

MIK w mig MIK w mig MIK w mig MIK w mig

Komentarze

cicho być
Oby nie, bo kto to pomyślał, żeby w centrum miasta na cały regulator muzykę tam puszczać.
2017-04-27 21:58:08
PO-myśl zanim PO-wiesz
"przestrzeń warsztatowa" co za nowomoda z tą przestrzenią. Oj wy nuworysze i fircyki. Innych słów nie znacie? Ale nie ma co się dziwić jak kończyło się lichutkie szkółki.
2017-04-27 17:00:33
Jarun
Brakowało jeszcze baraków, do których to widocznie przyzwyczaili się "architekci" z MiastoHolizm. Widocznie przypomina im to dzieciństwo spędzone w pegeerze. "Sentymentalny barak w wiosce z tramwajami" -tytuł wystawy w dawnej alei kwiatowej. "Sztuka" przeniesiona z wesołego miasteczka, ze strzelnicy. Jakie miasto-taka sztuka. Popatrz wodogrzmocie na fontannę di Trevi.
2017-04-27 15:30:31
Szymon
"Gdy jest zamknięty, przywodzi na myśl monolit z <<2001: Odyseja kosmiczna>>" Otóż, gdy jest zamknięty przywodzi na myśl kontener, którym jest :) Dobrze jednak, że w końcu jest do czegoś wykorzystywany, bo stojąc jako wątpliwe dekoracja pod Trasą Zamkową trochę się marnował.
2017-04-27 15:22:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie