Muzyka, to nie tylko dźwięki - pomyślały osoby niesłyszące i ich przyjaciele. Od tej myśli był już tylko krok do wyjątkowego projektu pn. „Migiem na majka". Już trwa.
„Migiem na majka"(ang. mike - mikrofon) to projekt warsztatowy, w którym różne gatunki muzyczne poznają osoby niesłyszące i niedosłyszące. Składa się z kilku uzupełniających elementów: teorii i historii muzyki, podstaw rytmiki, warsztatów muzycznych w gatunkach samby ulicznej, gamelanu i hip-hopu. Jego efektem ma być też słownik muzyczny i projekt nauczania muzyki dla osób niesłyszących. Ważnym elementem jest też zwracanie uwagi na fakt, że muzyka może i powinna być dostępna także dla osób niesłyszących.
Projekt ten jest już w drugiej fazie realizacji. W pierwszej (realizowanej w latach 2012-2014) odbywały się cotygodniowe zajęcia umuzykalniające i warsztaty z samby batucady, które wprowadziły 12 osób niesłyszących w teorię i praktykę muzyki. W tym roku projekt realizuje Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych. W latach ubiegłych robiła to Trafostacja Sztuki w Szczecinie.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Miasta Szczecin. A uczestniczą w nim Bloco Pomerania, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Szkoły Artystyczne Top-Art w Szczecinie.
(sag)
Fot. Olgierd Koczorowski
W czerwcu uczestnicy projektu „Migiem na majka" wzięli udział w warsztatach sambowych w Łukęcinie. Najpierw dużo ćwiczyli, a na zakończenie odbyli otwartą próbę na plaży.