środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mieszkanie za remont w Szczecinie. Z gminnej puli według nowych zasad

Mieszkanie za remont w Szczecinie. Z gminnej puli według nowych zasad

Mieszkanie za remont w Szczecinie. Z gminnej puli według nowych zasad
Data publikacji: 2020-07-09 07:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 14:08
Wywietleń: 2735 463758

Oferty najmu mieszkań komunalnych za remont dostępne będą teraz częściej, nawet dwa razy w miesiącu. Zmienił się jednocześnie tryb składania wniosków i ich weryfikacja. Teraz wniosek można składać w wyznaczonym terminie podanym w konkretnej ofercie na dwa z zamieszczonych w niej adresy, podając, który z nich dla zainteresowanego będzie tym pierwszego wyboru, a który drugiego wyboru. W przypadku młodych rodzin przyznawane będą dodatkowe punkty, co ma - w założeniu - zwiększyć ich szanse na wynajem takiego lokalu.

- O mieszkania komunalne za remont mogą się starać mieszkańcy, którzy żyją w Szczecinie i nie mają swojego „M", np. mieszkają kątem u rodziny lub wynajmują pokój od osób prywatnych. Istotnym elementem jest też kryterium dochodowe. Dochód rodziny np. trzyosobowej może się wahać między 2880 zł a 6600 zł, zaś pięcioosobowej od 4800 zł do 9000 zł - przypomina Tomasz Klek, rzecznik prasowy ZBiLK.

Do tej pory mieszkańcy Szczecina zainteresowani lokalem za remont mieli możliwość składania wniosków dwa razy w roku. Z taką częstotliwością były ogłaszane nabory. Teraz nie muszą już tak długo czekać. Oferty lokali będą pojawiać się dwa razy w miesiącu.

- Dzięki temu mieszkańcy mają większe możliwości uzyskania takiego lokalu i skrócił się czas oczekiwania na nowe oferty. Dodatkowo od razu składają wnioski na konkretny lokal, który ich interesuje. A nie jak do tej pory dopiero po wstępnej weryfikacji, gdy okazało się, że spełniają kryteria - dodaje T. Klek.

Aktualne oferty mieszkań do remontu są już dostępne na tablicy ogłoszeń w siedzibie oraz na stronie internetowej Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Oferty zawierają szczegółowe informacje dotyczące danego lokalu, jego położenia, powierzchni, zakresu wymaganych prac remontowych oraz szacunkowy koszt ich wykonania.

- Dowiemy się także z tych ofert o wysokości czynszu najmu oraz szacunkowych kosztach związanych z opłatami za media, a także o terminie oglądania lokalu - wyjaśnia T. Klek. - Weryfikacja wniosków odbywa się w pierwszej kolejności pod kątem spełnienia podstawowych warunków (zamieszkanie w Szczecinie, brak swojego lokalu, kryterium dochodowe). Jeżeli powyższe jest spełnione, to wniosek podlega ocenie punktowej, gdzie brane są pod uwagę takie kwestie, jak m. in: okres mieszkania w Szczecinie, stan zdrowotny, liczba dzieci, a także sposób korzystania z dotychczasowego mieszkania (za dewastacje punkty są odejmowane). Nowością są dodatkowe punkty dla młodych rodzin, w których osoby mają nie więcej niż 35 lat.

Z wnioskodawcą, który uzyska największą liczbę punktów zostanie zawarta umowa najmu wybranego lokalu.
W sytuacji gdy więcej niż jeden wnioskodawca uzyska największą i taką samą liczbę punktów, o wskazaniu wnioskodawcy do zawarcia umowy najmu zadecyduje losowanie.

Termin wykonania prac wynosi 8 miesięcy (z pozwoleniem na budowę 12 miesięcy). Średni koszt takiego remontu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. W trakcie wykonywania remontu nie jest naliczany czynsz. Osoba remontująca opłaca jedynie media, czyli np rachunki za gaz, prąd i zużytą wodę. Po wykonaniu remontu lokalu, podpisywana jest zasadnicza umowa najmu z osobą, która go wykonała.

Z pełną listą kryteriów punktowych, jak również progami dochodowymi, wykazem niezbędnych dokumentów do wniosku każdy z zainteresowanych może zapoznać się na stronie www.zbilk.szczecin.pl. Tam też znajduje się dokładna instrukcja sposobów dostarczenia ich do ZBiLK z uwagi na stan pandemii koronawirusa i wynikającymi z niego graniczeniami. Szczegółowe informacje na temat zasad najmu mieszkań udzielane są również pod numerami telefonów Biura Obsługi Interesanta ZBiLK: 91 48 86 333 lub 91 48 86 301.

Druki wniosków i pozostałych dokumentów pobrać można ze strony internetowej www.zbilk.szczecin.pl lub osobiście w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25.

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Mieszkanie za remont w Szczecinie. Z gminnej puli według nowych zasad

Komentarze

j-23
Świetnie,brawo.Ludzie nie mają gdzie mieszkać,wynajmują tułają sie,przeżywają dramaty i niedogodności ,a miasto sobie kużwa robi losowanie ludzkim nieszczęściem. Jakby chodziło o wygranie piłeczki na jarmarku.O jej,no widzisz po raz piąty nie miałeś szczęścia w losowaniu,musisz próbować dalej.Pomstę do nieba woła.XXI wiek.
2020-07-09 20:28:50
M
Szkoda tylko ,że nie można wejść do zbilku i tych ofert zobaczyć.
2020-07-09 18:32:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie