niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mieszkanie na „Manhattanie”. Partia Razem ma dwa pomysły

Mieszkanie na „Manhattanie”. Partia Razem ma dwa pomysły

Mieszkanie na „Manhattanie”.  Partia Razem ma dwa pomysły
Data publikacji: 2016-05-13 20:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1491 133492

Członkowie okręgu Partii Razem mają dwa pomysły na zwiększenie dostępności mieszkań w Koszalinie.  W formie petycji przekażą je władzom miasta, w którym na lokale komunalne przez przynajmniej osiem lat czeka około 700 osób.

Pierwszy pomysł to skorzystanie z propozycji Banku Gospodarstwa Krajowego, który stworzył fundusz municypalny. Ten inwestuje kapitałowo w spółki utworzone przez samorządy. Inicjatywa mogłaby wzmocnić ofertę Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Fundusz współfinansuje gminne inwestycje w ramach nieruchomości, czyli mieszkania i obiekty użyteczności publicznej. To nie tylko budowa nowych lokali, bo też remonty istniejących domów.

- Powstać mogą tanie miejskie lokale na wynajem, które stanowią 25 procent całości zasobów w Europie, na przykład Wiedeń na tym opiera politykę mieszkaniową, a w Polsce Łódź aktywuje się w temacie - twierdzi Jacek Wezgraj, członek Zarządu Okręgu Partii Razem w Koszalinie.

Z kolei we Wrocławiu czy Gdańsku działają kooperatywy mieszkaniowe, na wzór modeli skandynawskich. To drugi pomysł na zapewnienie oczekującym dachu nad głową. Przypomina poczynania dawnych mini-spółdzielni mieszkaniowych, które np. zbudowały domki jednorodzinne na osiedlu Bukowym w Koszalinie.

- Grupa ludzi otrzymuje teren od miasta i ustala warunki budowy, co sprzyja powstaniu osiedla funkcjonalnego, a także rozwija więzi międzysąsiedzkie - podkreśla Agata Piotrowska z Razem.
 
Takie tereny pod działalność kooperatyw mieszkaniowych członkowie partii widzą na targowisku „Manhattan" przy ul. Drzymały, czy po barze „Olimpijczyk" przy ul. Władysława IV. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Dawne targowisko „Manhattan” przy ul. Drzymały, które od wielu lat nie znajduje nabywcy. Partia Razem widzi tu przyszłe lokale mieszkalne, lecz zbudowane przez aktywnych koszalinian, a nie dewelopera. Od prawej: Agata Piotrowska, Jacek Wezgraj i Michał Kaczmarek.

Komentarze

Jan2
Nie znam tych działaczy ,jak i wielu innych , ale wyszli z sensowną inicjatywą. Czy komentujący _ obserwator i Uczciwa praca poza jakże swojskim krytykanctwem, mogą pochwalić się własnymi pozytywnymi działaniami ? Pozdrawiam wszystkich , którzy nie plują na wszystko jadem.
2016-05-14 10:10:12
Uczciwa praca
Jakoś trzeba zaistnieć, a rączki do pracy się nie garną.
2016-05-14 08:05:13
obserwator
na oczyszczalnie scieków pracować a nie pokazywać sie
2016-05-13 20:44:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie