piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mieszkanie na „Manhattanie”. Partia Razem ma dwa pomysły

Mieszkanie na „Manhattanie”. Partia Razem ma dwa pomysły

Mieszkanie na „Manhattanie”.  Partia Razem ma dwa pomysły
Data publikacji: 2016-05-13 20:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1371 133492

Członkowie okręgu Partii Razem mają dwa pomysły na zwiększenie dostępności mieszkań w Koszalinie.  W formie petycji przekażą je władzom miasta, w którym na lokale komunalne przez przynajmniej osiem lat czeka około 700 osób.

Pierwszy pomysł to skorzystanie z propozycji Banku Gospodarstwa Krajowego, który stworzył fundusz municypalny. Ten inwestuje kapitałowo w spółki utworzone przez samorządy. Inicjatywa mogłaby wzmocnić ofertę Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Fundusz współfinansuje gminne inwestycje w ramach nieruchomości, czyli mieszkania i obiekty użyteczności publicznej. To nie tylko budowa nowych lokali, bo też remonty istniejących domów.

- Powstać mogą tanie miejskie lokale na wynajem, które stanowią 25 procent całości zasobów w Europie, na przykład Wiedeń na tym opiera politykę mieszkaniową, a w Polsce Łódź aktywuje się w temacie - twierdzi Jacek Wezgraj, członek Zarządu Okręgu Partii Razem w Koszalinie.

Z kolei we Wrocławiu czy Gdańsku działają kooperatywy mieszkaniowe, na wzór modeli skandynawskich. To drugi pomysł na zapewnienie oczekującym dachu nad głową. Przypomina poczynania dawnych mini-spółdzielni mieszkaniowych, które np. zbudowały domki jednorodzinne na osiedlu Bukowym w Koszalinie.

- Grupa ludzi otrzymuje teren od miasta i ustala warunki budowy, co sprzyja powstaniu osiedla funkcjonalnego, a także rozwija więzi międzysąsiedzkie - podkreśla Agata Piotrowska z Razem.
 
Takie tereny pod działalność kooperatyw mieszkaniowych członkowie partii widzą na targowisku „Manhattan" przy ul. Drzymały, czy po barze „Olimpijczyk" przy ul. Władysława IV. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Dawne targowisko „Manhattan” przy ul. Drzymały, które od wielu lat nie znajduje nabywcy. Partia Razem widzi tu przyszłe lokale mieszkalne, lecz zbudowane przez aktywnych koszalinian, a nie dewelopera. Od prawej: Agata Piotrowska, Jacek Wezgraj i Michał Kaczmarek.

Komentarze

Jan2
Nie znam tych działaczy ,jak i wielu innych , ale wyszli z sensowną inicjatywą. Czy komentujący _ obserwator i Uczciwa praca poza jakże swojskim krytykanctwem, mogą pochwalić się własnymi pozytywnymi działaniami ? Pozdrawiam wszystkich , którzy nie plują na wszystko jadem.
2016-05-14 10:10:12
Uczciwa praca
Jakoś trzeba zaistnieć, a rączki do pracy się nie garną.
2016-05-14 08:05:13
obserwator
na oczyszczalnie scieków pracować a nie pokazywać sie
2016-05-13 20:44:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie