Sobota 01 października 2022r. 
REKLAMA

Mieszkanie na „Manhattanie”. Partia Razem ma dwa pomysły

Data publikacji: 2016-05-13 20:36
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:54
Mieszkanie na „Manhattanie”.  Partia Razem ma dwa pomysły
 

Członkowie okręgu Partii Razem mają dwa pomysły na zwiększenie dostępności mieszkań w Koszalinie.  W formie petycji przekażą je władzom miasta, w którym na lokale komunalne przez przynajmniej osiem lat czeka około 700 osób.

Pierwszy pomysł to skorzystanie z propozycji Banku Gospodarstwa Krajowego, który stworzył fundusz municypalny. Ten inwestuje kapitałowo w spółki utworzone przez samorządy. Inicjatywa mogłaby wzmocnić ofertę Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Fundusz współfinansuje gminne inwestycje w ramach nieruchomości, czyli mieszkania i obiekty użyteczności publicznej. To nie tylko budowa nowych lokali, bo też remonty istniejących domów.

- Powstać mogą tanie miejskie lokale na wynajem, które stanowią 25 procent całości zasobów w Europie, na przykład Wiedeń na tym opiera politykę mieszkaniową, a w Polsce Łódź aktywuje się w temacie - twierdzi Jacek Wezgraj, członek Zarządu Okręgu Partii Razem w Koszalinie.

Z kolei we Wrocławiu czy Gdańsku działają kooperatywy mieszkaniowe, na wzór modeli skandynawskich. To drugi pomysł na zapewnienie oczekującym dachu nad głową. Przypomina poczynania dawnych mini-spółdzielni mieszkaniowych, które np. zbudowały domki jednorodzinne na osiedlu Bukowym w Koszalinie.

- Grupa ludzi otrzymuje teren od miasta i ustala warunki budowy, co sprzyja powstaniu osiedla funkcjonalnego, a także rozwija więzi międzysąsiedzkie - podkreśla Agata Piotrowska z Razem.
 
Takie tereny pod działalność kooperatyw mieszkaniowych członkowie partii widzą na targowisku „Manhattan" przy ul. Drzymały, czy po barze „Olimpijczyk" przy ul. Władysława IV. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Dawne targowisko „Manhattan” przy ul. Drzymały, które od wielu lat nie znajduje nabywcy. Partia Razem widzi tu przyszłe lokale mieszkalne, lecz zbudowane przez aktywnych koszalinian, a nie dewelopera. Od prawej: Agata Piotrowska, Jacek Wezgraj i Michał Kaczmarek.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jan2
2016-05-14 10:10:12
Nie znam tych działaczy ,jak i wielu innych , ale wyszli z sensowną inicjatywą. Czy komentujący _ obserwator i Uczciwa praca poza jakże swojskim krytykanctwem, mogą pochwalić się własnymi pozytywnymi działaniami ? Pozdrawiam wszystkich , którzy nie plują na wszystko jadem.
Uczciwa praca
2016-05-14 08:05:13
Jakoś trzeba zaistnieć, a rączki do pracy się nie garną.
obserwator
2016-05-13 20:44:11
na oczyszczalnie scieków pracować a nie pokazywać sie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA