Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Mieszkania ze wsparciem dla seniorów

Data publikacji: 27 września 2023 r. 15:52
Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2023 r. 21:26
Mieszkania ze wsparciem dla seniorów
Lokal pochodzi z zasobów TBS, ma powierzchnię ponad 170 m kw. Jest bez barier, został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się w nim jednoosobowe pokoje, dwie łazienki, wspólny salon i jadalnia oraz przestronny taras. Fot. UM Szczecin  

Kolejne mieszkanie wspomagane dla seniorów uruchomiono w Szczecinie. Zamieszka w nim sześć osób. Lokal znajduje się na północy Szczecina.

W lokalu zamieszka w sumie sześciu seniorów – trzy panie oraz trzech panów.

– Będą to osoby w wieku poprodukcyjnym, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować we własnym środowisku – informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. – W mieszkaniu seniorzy mają zapewnioną całodobową opiekę świadczoną przez opiekunów Caritas. Mieszkańcy otrzymują wsparcie uzależnione od swojego stanu zdrowia i zgłaszanych potrzeb. Może być to przykładowo pomoc w czynnościach higienicznych, podawanie leków, ustalanie wizyt lekarskich i asysta podczas wizyt, realizacja recept, organizacja czasu wolnego, zapewnienie kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi oraz aktywizacja dostosowana do możliwości mieszkańca.

W projekcie „Cztery kąty na trzeci wiek” (to w nim powstało to mieszkanie) do końca roku pokrywane są wszystkie opłaty związane z funkcjonowaniem mieszkania oraz świadczeniem usług opiekuńczych. Seniorzy pokrywają tylko koszt stawki żywieniowej oraz zakupu środków czystości.

Lokal pochodzi z zasobów TBS, ma powierzchnię ponad 170 m kw. Jest na trzecim piętrze, ale budynek wyposażony jest w windę. W mieszkaniu znajdują się jednoosobowe pokoje, dwie łazienki, wspólny salon i jadalnia oraz przestronny taras. Lokal jest bez barier, został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie na terenie Szczecina funkcjonuje 10 mieszkań chronionych wspomaganych dla seniorów, w których znajduje się 70 miejsc całodobowej opieki. Trzy z tych mieszkań powstały w projekcie „Cztery kąty na trzeci wiek”.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury umieszczenia seniora w mieszkaniu udzielane są pod nr. telefonu: 91 432 84 60.

Projekt „Cztery kąty na trzeci wiek” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego wartość wynosi ponad 4,5 mln zł, dofinansowanie z UE to prawie 3,85 mln zł.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wdzięczna.
2023-11-27 21:18:30
Wszystkich komentujących pragnę poinformować, że w jednym z mieszkań są takie meble od 3 lat. Nic się nie zepsuło, seniorzy biją się o miejsce na sofie, bo im wygodnie. A co do okien to Panie opiekunki dbają o to by nikomu nie było niewygodnie i chętnie pomagają we wszystkich czynnościach. Wiem bo miałam mamę w takim mieszkaniu.
@aha
2023-09-27 18:35:18
Te sofy to rzeczywiście może być koszmar dla kręgosłupów starszych ludzi. Lepsze, choć dla folderów optycznie mniej atrakcyjne, byłyby stabilne pojedyncze foteliki z półkolistym oparciem.
aha
2023-09-27 17:18:48
okno polaciowe otwierane z gory, starsza schorowana osoba moze sobie srednioradzic. meble z ikei, w tych komodach latwo zapadaja sie szuflady, z tych sof tez trudno podniesc sie seniorowi. drzwi w kolorze scian - podstawowa zasada we wnetrzach dla chorych i seniorow drzwi mocno kolorystycznie maja sie odrozniac od scian - pomaga to w dysfunkcjach wzroku. wysoka lodowka - niski schorowany senior z gornej polki nic nie wezmie. porad wnetrzarskich w necie za darmo mnostwo. ale to zbyt trudne.
Vh
2023-09-27 16:15:24
I super.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA