Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Mieszkańcy, młodzież i ludzie morza pamiętają. Spotkali się przy tablicach kapitanów [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 16 czerwca 2024 r. 11:04
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2024 r. 06:50
Mieszkańcy, młodzież i ludzie morza pamiętają. Spotkali się przy tablicach kapitanów
 

Apel Pamięci na osiedlu Reda – przy tablicy kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza na skwerze przy ul. Konstantego Maciejewicza oraz przy tablicy kpt. ż.w. Antoniego Ledóchowskiego przy ul. Antoniego Ledóchowskiego – to jedno z wydarzeń składających się na Kapitańskie Dni Morza, organizowane drugi rok z rzędu przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Apel odbył się w piątek (14 czerwca). Wzięli w nim udział okoliczni mieszkańcy, ludzie morza i młodzież szkolna. 

Tablice poświęcone słynnym kapitanom odsłonięto w ub. roku. Obydwaj byli twórcami szkolnictwa morskiego w powojennym Szczecinie i nietuzinkowymi postaciami. Pomysłodawcą upamiętnienia ich w ten sposób jest kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, przewodniczący Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. W piątkowej uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szczecińskich szkół podstawowych – nr 56 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza oraz nr 37 im. kpt. ż.w. Antoniego Ledóchowskiego.

– Po raz pierwszy w historii spotkały się te dwie „morskie” szkoły razem z rodzinami ich patronów i z mieszkańcami ulic Maciejewicza i Ledóchowskiego – powiedział kapitan Grycner, który tego dnia otrzymał od Politechniki Morskiej tytuł i statuetkę Wilka Morskiego. Zadedykował tę nagrodę swoim nauczycielom, prekursorom szkolnictwa morskiego: K. Maciejewiczowi i A. Ledóchowskiemu.

Przy tablicy kpt. Maciejewicza jego sylwetkę przypomniała przewodnik miejska Ludmiła Kopycińska, która od lat propaguje wiedzę o historii polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego.

W imieniu rodziny kpt. Maciejewicza organizatorom uroczystości dziękowała jego prawnuczka. Do podziękowań dołączył były wiceprezydent Szczecina, wykładowca Akademii Morskiej w Szczecinie i wieloletni prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, a jednocześnie mieszkaniec osiedla Reda – Zbigniew Zalewski.

Młodzież z SP 56 odśpiewała pieśń szkoły.

Zebrani – z pocztami sztandarowymi szkół i SKKŻW na czele – przeszli następnie do tablicy kpt. Ledóchowskiego, gdzie jego postać przybliżyła Ludmiła Kopycińska. Za pamięć dziękował syn kapitana – Wincenty Ledóchowski, a także jeden z mieszkańców osiedla, bosman, który 45 lat spędził na morzu. 

Na koniec pieśń o kpt. Ledóchowskim zaśpiewali uczniowie SP 37. ©℗

Tekst, fot. i film: Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

LOII
2024-06-19 00:28:10
Czy ten przemawiajacy dziadek z laska to moj szkolny kolega Wicek Ledochowski?
Dziennikarz
2024-06-17 21:35:17
Ujawnij się sygnalisto "Inicjatywa' po nazwisku to dam ci do poczytania książkę Tego "TW" w której 20 takich jak ty donosi na niego! Śledzą go jak szpiega! A ON nigdy nie doniósł na nikogo! A teraz wszystko co morskie, społeczne to robi ON! Napisz co ty zrobiłeś społecznie? Potrafisz tylko opluwać!?
Inicjatywa
2024-06-16 17:46:17
Godna inicjatywa... Czego tam jednak szukał TW w mundurze z mikrofonem. Może to jego buława... Niestety nieliczna reprezentacja Klubu Kapitanów, a szkoda.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA