poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Miesiąc rolniczej suszy m.in. w Zachodniopomorskiem

Miesiąc rolniczej suszy m.in. w Zachodniopomorskiem

Miesiąc rolniczej suszy m.in. w Zachodniopomorskiem
Data publikacji: 2019-05-27 08:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Wywietleń: 1193 392905

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że od 21 marca do 20 maja 2019 roku wystąpiła susza rolnicza na obszarze Polski. Największy niedobór wody zarejestrowano w północno-zachodniej części kraju, dotknął on przede wszystkim zboża jare i ozime.

W pierwszym okresie raportowania (od 20 marca do 20 maja) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -48 mm. Według IUNG, marzec, kwiecień i maj były ciepłe. W tym okresie opady atmosferyczne były zróżnicowane.

Największy niedobór wody (KBW poniżej -120 mm) w tym sześciodekadowym okresie wystąpił na terenie Pojezierza Lubuskiego. Natomiast najmniejszy był na południu kraju oraz na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim (KBW - od 50 do powyżej 50 mm).

Według IUNG, susza rolnicza występuje na terenie województw: Lubuskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego. Deficyt wody notowany jest w uprawach: zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

"W pierwszym okresie raportowania od 21 marca do 20 maja 2019 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 68 gminach Polski (ok. 3 proc. kraju), wystąpiła w 4 województwach na powierzchni 0,64 proc. gruntów ornych" - informuje raport IUNG.

W mniejszym zakresie dotknięte zostały suszą zboża ozime. Odnotowano ją w 45 gminach na terenie 4 województw. Niedobór wody stwierdzono także w uprawach truskawek. Suszę rolniczą odnotowano 24 gminach Polski położonych na ternie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.

"Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -70 do -100 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody, powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, wystąpiły w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych" - czytamy w raporcie IUNG.

(pap)

Fot. Henryk Z. Zawadzki

Na zdjęciu: wyschnięte dno rowu melioracyjnego.

Komentarze

Edukacja PISIORY edukacja...
A może zamiast zdrowaśki klepać to za łopatę się wziąć?? Gdzie zbiorniki retencyjne ? , gdzie rowy melioracyjne?,gdzie gospodarka wodna w dobie stepowienia Polski ?? Grunt , to żeby było na Konkordat, dla Rydzola, 500+i Biszkoptów w sukienkach , a po PIS choćby potop... Tępy Polak wszystko przeżre pierdnie i wybierze PIS
2019-05-27 19:48:41
iiiii
wincej rozdawnictwa zamiast inwestycji w wały,oczyszczalnie it. wincej pincet, wincej plusow WINCEJ !!!! WENEZUELA CORAZ BLIZEJ dziwne ze modlitwa nie pomogla o deszcz?albo i pomogla a teraz o susze bedzie apel bo zalewa
2019-05-27 09:04:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie