wtorek, 18 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Miejsce dla pacjenta

Miejsce dla pacjenta

Miejsce dla pacjenta
Data publikacji: 2015-11-19 08:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 11:58
Wywietleń: 1248 38320

Pacjenci polskich szpitali skarżyli się Rzecznikowi Praw Pacjenta, że hospitalizowano ich na tzw. dostawkach, czyli łóżkach dostawianych na korytarzach szpitalnych. Okazuje się, że takie rozwiązanie może być stosowane tylko w sytuacjach nadzwyczajnych.

- Sale szpitalne powinny spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r., zgodnie z którym nie mogą być to pomieszczenia przechodnie, co całkowicie wyklucza umieszczanie łóżek na korytarzach szpitalnych - informuje biuro prasowe Rzecznika Praw Pacjenta. - Pacjent ma również prawo do poszanowania intymności i godności, dlatego jego leczenie oraz pielęgnacja na korytarzu, na którym przebywają inni pacjenci bądź osoby postronne, może wywołać u niego uzasadniony dyskomfort psychiczny. Wyjątkiem od tej sytuacji jest najważniejsze prawo pacjenta – prawo do świadczeń zdrowotnych, w szczególności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. W takim przypadku, szpital, nawet nie dysponując miejscami w salach, musi udzielić świadczeń zdrowotnych.

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że zarówno pacjenci, jak i placówki medyczne mają wątpliwości, jakie rozwiązanie przyjąć. Z jednej strony, uchylając się od udzielania zaplanowanych świadczeń zdrowotnych, szpitale narażają się na odpowiedzialność z tytułu niewłaściwej realizacji umowy o udzielanie świadczeń, z drugiej - na zarzut naruszenia praw pacjenta, w tym prawa do poszanowania intymności i godności.

Rzecznik zwrócił się więc z prośbą o stanowisko do ministra zdrowia. Ten odpowiedział, że korzystanie z „dostawek" powinno być rozwiązaniem awaryjnym, stosowanym wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, czyli w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta.

(sag)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Kawa w roli głównej
Jesień w Szczecinie
Marsz Niepodległości 2018
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Ile planujesz wydać w tym roku na prezenty świąteczne?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy