Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Miejsce dla „krokusowej rewolucji"

Data publikacji: 30 września 2015 r. 08:41
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:28
Miejsce dla „krokusowej rewolucji"
Na zdjęciu: Krokusy przy rondzie w Zdrojach Fot.: Artur Karpiński  

Jeszcze tylko dzisiaj - w ostatni dzień września, niemal do północy - mamy szansę wskazać miejsce, w którym tej jesieni wspólnie posadzimy tysiące krokusów, jakie nas i Szczecin będą budziły na wiosnę. Do wyboru jest 10 reprezentacyjnych terenów. Które dla naszej „krokusowej rewolucji" będzie najlepsze? Decyzja w rękach naszych Czytelników. Nie tylko ze Szczecina, choć Golczewo już dokonało wyboru!

Do posadzenia mamy 30 tysięcy krokusów od „Kuriera" oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tak wiele, jak nigdy do tej pory! Dlatego prosimy naszych Czytelników o wskazanie punktu na mapie Szczecina, gdzie powinno powstać kolejne - po dawnej al. kwiatowej oraz Wałach Chrobrego - nasze wspólne krokusowe pole. Czekamy na Państwa głosy, przesyłane drogą SMS-ową.

Każdy głos wygrywa, bo do wyboru mamy 10 wspaniałych lokalizacji. Aby wskazać dla „krokusowej rewolucji" najlepszą, wystarczy: wysłać SMS na numer 7148 o treści KROKUSY.X, a w miejsce X wpisać przyporządkowaną miejscu liczbę od 1 do 10 (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT).

Oto tereny, które dzięki Państwa głosom będą miały szansę rozkwitnąć:
* Arkonka (SMS o treści: KROKUSY.1)
* nadodrzańskie bulwary (SMS o treści: KROKUSY.2)
* pl. Jakuba Wujka (SMS o treści: KROKUSY.3)
* Wały Chrobrego (SMS o treści: KROKUSY.4)
* pl. Mickiewicza (SMS o treści: KROKUSY.5)
* teren wokół Jez. Słonecznego (SMS o treści: KROKUSY.6)
* teren wokół Stawu Brodowskiego (SMS o treści: KROKUSY.7)
* pl. Tobrucki (SMS o treści: KROKUSY.8)
* dawna aleja kwiatowa (SMS o treści: KROKUSY.9)
* zieleniec im. Janiny Szczerskiej (SMS o treści: KROKUSY.10)

Do tej pory w rywalizacji nieznaczną większością głosów prowadzi Jez. Słoneczne, ale tuż za nim są nadodrzańskie bulwary oraz pl. Tobrucki. Jednak szanse - do ostatniej chwili - mają wszystkie. Dosłownie każdy SMS jest na wagę zwycięstwa!
Na głosy Czytelników czekamy do 30 września, do godz. 23.59. Uwaga: głosujący będą mieli szansę wygrać 15 albumów o "Całym Szczecinie w kwiatach". Potem posadzimy krokusy w miejscu wybranym przez Czytelników i - mamy nadzieję - z ich pomocą.

* * *
Równolegle przyjmujemy deklaracje od zainteresowanych udziałem w „krokusowej rewolucji" - jednej z najbardziej pozytywnych, społecznych akcji na rzecz zielonego Szczecina, jaką zaczęło - przypomnijmy - marzenie o przeniesieniu kwiatowych kobierców tych kwiatów z Jasnych Błoni w inne rejony miasta. Pomysł autorski Marii Myśliwiec, przewodniczącej Rady Osiedla Arkońskie-Niemierzyn, w którego realizacji pomaga nasz „Kurier" wraz z Czytelnikami oraz Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów".

- Już mam deklaracje uczestnictwa od Spółdzielni Mieszkaniowej „Ars" oraz od „Wspólnego Domu", podobnie jak od zarządzającego nieruchomościami „Dom-Bestu". Zgłaszają się kolejne Rady Osiedli: po raz kolejny Zawadzkiego-Klonowica, a po raz pierwszy Podjuchy. Wiem, że na 100 tysiącach już posadzonych krokusów nie zamierza poprzestać Camping Marina PTTK przy ul. Przestrzennej 27 - mówi Maria Myśliwiec. - Mamy też zapewnione wsparcie „pogotowia krokusowego", czyli wspaniałej młodzieży z Gimnazjum nr 34 przy ul. Wojciechowskiego: pomoże tym wszystkim, którzy będą mieli setki czy tysiące krokusowych cebul do posadzenia, a mniej sił, aby temu wyzwaniu podołać.

* * *
W poprzednich edycjach - wraz z Czytelnikami oraz inicjatorami „krokusowej rewolucji" - w Szczecinie zdołaliśmy posadzić około 200 tysięcy kwiatowych cebul. W tym roku mamy apetyt na więcej. Tym bardziej, że „krokusowa rewolucja" znów rusza w Zachodniopomorskie: nie tylko za sprawą „Kurierowego" Szkolnego Pulitzera, ale też lokalnych samorządów. Stąd tegoroczna inauguracja naszej akcji odbędzie się właśnie w... Golczewie.

- Nie ukrywam, że włączamy się w „krokusową rewolucję" z zazdrości, totalnej zazdrości, że macie w Szczecinie tak pięknie ukwiecone Jasne Błonia i przenosicie krokusowe pola społecznym wysiłkiem również w inne punkty miasta - mówi Teresa Waszczenko, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Golczewa, a też wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej. - Golczewo też jest piękne, a może być jeszcze piękniejsze dzięki krokusowym polom, jakie już w najbliższą sobotę - 3 października zamierzamy posadzić na zboczu wzgórza przy rondzie, a więc w pobliżu ul. Zwycięstwa, Witosa i Niepodległości, a także w rejonie ławeczki Ernesta De Croy’a. Wspólnie z mieszkańcami: od przedszkolaków po seniorów. Do czego wszystkich serdecznie zapraszamy!

Miejscowa RM oraz burmistrz Andrzej Danieluk w „krokusową rewolucję" inwestują ok. 9 tysięcy kwiatowych cebul. Do których nasz „Kurier" dorzuca jeszcze 2 tysiące krokusów - jako powitalny prezent. Czekamy na zgłoszenia od innych ośrodków w naszym województwie. Mamy dla nich podobne bonusy. Zainteresowani są proszeni o kontakt z kierownikiem działu kolportażu i promocji - Adrianem Bednarskim (adrian@kurier.szczecin.pl, tel. 91-44-29-160).

Zachęcamy do udziału w „krokusowej rewolucji" wszystkich tych, którzy chcą zmieniać w pola wiosennych kwiatów otoczenie swych domów, miejsc nauki i pracy, także wypoczynku. Razem obudźmy moc pozytywnej energii! ©℗

Arleta NALEWAJKO

Rozkręca się „krokusowa rewolucja" jedna z najbardziej pozytywnych, a przy tym społecznych akcji. To już jej czwarta edycja. Efekt każdej to tysiące rozkwitających kwiatów - co wiosnę.

Na zdjęciu: Krokusy przy rondzie w Zdrojach

Fot.: Artur Karpiński

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA