Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Zebry. Happening pod Urzędem Miasta Szczecin

Data publikacji: 2020-01-31 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-03 13:34
Międzynarodowy Dzień Zebry. Happening pod Urzędem Miasta Szczecin
 

Szczecinian do tego pomysłu przekonywać nie trzeba. Inaczej niż Prezydenta Szczecina. Zatem postulat o wyznaczenie przejścia dla pieszych na wprost - z al. Papieża Jana Pawła II - magistratu powrócili nie tylko aktywiści szczecińskich inicjatyw, stowarzyszeń i ruchów miejskich, ale również radny Przemysław Słowik. Oryginalnym happeningiem w Międzynarodowy Dzień Zebry.

Nietypowe święto przypadło w piątek, w ostatni dzień stycznia. Tuż przed godz. 11 społecznicy rozwinęli pasy przed szczecińskim magistratem, tworząc tymczasowe przejście dla pieszych na pl. Armii Krajowej. Czyli prowadzące z al. Papieża Jana Pawła II wprost na główne, zwane też prezydenckim, wejście do magistratu.

Przywrócić pieszym plac Armii Krajowej w Szczecinie

- Chcemy zaapelować do włodarzy miasta o priorytetowe potraktowanie ruchu pieszego w Szczecinie. O przyspieszenie poprawy warunków poruszania się piechotą. Zwrócimy się do prezydenta o przywrócenie pieszym przestrzeni placu Armii Krajowej, zgodnie z jego historycznym charakterem. Składamy formalny wniosek o wyznaczenie przejścia dla pieszych w osi al. Papieża Jana Pawła II - informowała Kamila Grochowicka z „Rowerowego Szczecina".

W happeningu - wspólnie z aktywistami Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, Inicjatywy Nowy Szczecin, Szczecińskiego Ruchu Miejskiego oraz Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin - wziął udział również Przemysław Słowik, radny Rady Miasta Szczecin. Symbolicznie zrzekając się przywileju korzystania z miejsc postojowych wyznaczonych dla samorządowców na - spornym - środku pl. Armii Krajowej. Zaapelował również do miejskich urzędników o przesunięcie wyznaczonych w tym miejscu parkingów dla osób z niepełnosprawnościami bliżej wejść do magistratu.

Międzynarodowy Dzień Zebry - piesi na samym końcu

- W aspekcie komunikacji, bez wątpienia znaleźliśmy się w Szczecinie w punkcie, w którym wszyscy, bez względu na sposób przemieszczania się, są niezadowoleni. Poruszanie się samochodem po mieście już dawno stało się nieprzyjemne i nieefektywne. Komunikacja zbiorowa jest zatłoczona, nieregularna, a jej zasięg ograniczony. Wciąż nie ma spójnej sieci dróg rowerowych. Na samym końcu tego łańcucha znajdują się piesi, którzy muszą pokonywać zastawione autami, krzywe chodniki i przejścia ze zbyt krótkim światłem zielonym. Przejścia dla pieszych wciąż statystycznie stanowią miejsca najniebezpieczniejsze dla niechronionych uczestników ruchu. W 2019 roku w Szczecinie doszło do 100 wypadków na przejściach dla pieszych, 3 osoby zmarły a 57 zostało rannych - przekazywała Kamila Grochowicka.

Jednocześnie przekonując: „Miasto planuje remont al. Papieża Jana Pawała II. Fragment graniczący z ul. Felczaka, zostanie przebudowany na wzór jej wcześniejszych odcinków. Zostanie tam wprowadzony ruch pieszy środkiem traktu. Wnioskujemy więc o poprowadzenie ruchu pieszego na wprost, w kierunku Urzędu Miasta. Priorytet dla ruchu pieszego w tym miejscu powinien oznaczać umożliwienie pieszym poruszanie się intuicyjne i zgodne z wcześniejszą trasą".

Wniosek w tej sprawie aktywiści złożyli w biurze prezydenta miasta.

(an)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciach: wyznaczenie przejścia dla pieszych na wprost magistratu pozwoli pieszym na dogodne i bezpieczne dojście do urzędu - przekonywali uczestnicy happeningu, zorganizowanego w Szczecinie w Międzynarodowym Dniu Zebry.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Chwilkowski
2020-02-02 23:31:43
Zebry są mało skuteczne... oszukują ludzi stwarzają fałszywe przeświadczenie. Dlatego tak dużo ludzi jest potracanych na zebrach... Na zachodzie zebry w obrębie skrzyżowania to rzadkość
Hamak
2020-02-01 17:28:21
Przenieście tam jeszcze te palety i hamaki z placu Orła Białego i stwórzcie nową przestrzeń miasta dla wypoczynku.Kiedy oni pracują dla mieszkańców skoro cały czas jakieś heppeningi wyczyniają.Aż mnie korci by były znowu wyboru samorządowe i wymienić ten cały lans za nasze podatki
pseudografficiarze
2020-02-01 17:26:05
Czy to nie ten Słowik co miał złapać wandala co maluje ściany?I co w tej sprawie piszczy między nienamalowanymi zebrami?
Obs.ryver
2020-02-01 15:08:31
Myslałem, że PiSdzielcy ogłosili Dzień ZIOBRY???:-))))))
Rowerzystka
2020-02-01 10:19:18
Rowerowy Szczecin lepiej dokonajcie przeglądu istniejących tzw ścieżek rowerowych a w szczególności, trasa Woj,Polskiego do Głębokiego i od Głębokiego do Pilchowa , na trasie przy ul, Gdańskiej pod wiaduktem to jest TRAGEDIA,a zebrami dajcie sobie spokój to nie wasz problem.
Nikt się nie nabierze
2020-01-31 18:12:27
Polityczna hucpa nic więcej
brawo
2020-01-31 16:56:53
A samochody wykonujące manewr skrętu czy jazdy na wprost do SDS będą stawać na przejściu. Brawo fachowcy.
Filip
2020-01-31 16:29:12
Zwykłe pajacowanie
Janusz
2020-01-31 15:22:27
Świetny pomysł. To przejście by się tam bardzo przydało.
plac
2020-01-31 14:39:34
Zróbcie sobie strefę zamieszkania przecież pl. Armii Krajowej nie jest drogą publiczną.
No ok
2020-01-31 14:37:33
Ale co ma rowerowy szczecin do zebry dla pieszych? Zeby ich bardziej draznic szusowaniem rowerkiem miedzy nimi na przejsciu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA