niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Międzynarodowy Dzień Archiwów

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Międzynarodowy Dzień Archiwów
Data publikacji: 2016-06-09 09:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1587 138370

W czwartek (9 czerwca) przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów (rocznica utworzenia w 1948 roku pod auspicjami UNESCO Międzynarodowej Rady Archiwów). Tego dnia od kilku lat Archiwum Państwowe w Szczecinie - jak wszystkie archiwa w świecie - przypomina o swej ważnej społecznej roli, którą pełni na co dzień. Czyni to poprzez udostępnianie swych zbiorów, urządzanie wystaw najcenniejszych dokumentów, warsztaty konserwatorskie i kaligraficzne.

W tym roku, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe zorganizuje dla młodzieży szkół średnich Szczecina grę miejską, której podstawowym zadaniem będzie odkrywanie na podstawie źródeł archiwalnych - niepozbawionego akcentów dramatycznych życiorysu repatrianta przybyłego do miasta w 1945 roku.
Obok dokumentów różnych instytucji, archiwum gromadzi również zasoby prywatne.

- W tym roku, w ramach opracowanego wspólnie z p. Jackiem Turkowskim projektu Zachodniopomorskie Rodowody zachęcamy szczecinian do odkrywania dziejów własnych rodzin, zajrzenia do domowych szuflad i rodzinnych albumów, poznania dokumentów i fotografii ilustrujących losy najbliższych oraz podzielenia się tymi zasobami z naszym archiwum - mówi wicedyrektor Archiwum Państwowego Maria Frankel.

W czwartek od godz. 9-16 personel archiwum zaprasza posiadaczy rodzinnych zbiorów do placówki przy ul. św. Wojciecha 13 (róg Jagiellońskiej). Będzie możliwość zeskanowania ich, a wszystkim, którzy chcieliby stworzyć drzewo genealogiczne rodziny, udzielane będą fachowe porady w tym zakresie. Oczywiście, ci, którzy nie zdążą na 9 czerwca, mogą zgłosić się do archiwum w innych dniach, jako że instytucja ma w swym zakresie obowiązków, obok urzędowych dokumentów, gromadzenie także zbiorów prywatnych (z tzw. archiwów społecznych).

(ł)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Adam Konopiński
Trudno przecenić znaczenie oryginalnych dokumentów, bo przecież czasami jest to jedyny sposób na walkę z mistyfikacjami , mitami , historiami... czegoś tam pisanymi na zamówienie ,dla kasy, kariery ,albo po prostu dowartościowania siebie, krewniaka, kochanka .Jest to też chyba dobry sposób na poznanie częstych zaburzeń osobowości , sposobu budowania kłamliwych historii przez najprzeróżniejszych autorów biografii, autobiografii, pamiętników, dzienników itd.
2016-06-09 09:16:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie