Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Data publikacji: 09 czerwca 2016 r. 09:04
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Międzynarodowy Dzień Archiwów
 

W czwartek (9 czerwca) przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów (rocznica utworzenia w 1948 roku pod auspicjami UNESCO Międzynarodowej Rady Archiwów). Tego dnia od kilku lat Archiwum Państwowe w Szczecinie - jak wszystkie archiwa w świecie - przypomina o swej ważnej społecznej roli, którą pełni na co dzień. Czyni to poprzez udostępnianie swych zbiorów, urządzanie wystaw najcenniejszych dokumentów, warsztaty konserwatorskie i kaligraficzne.

W tym roku, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe zorganizuje dla młodzieży szkół średnich Szczecina grę miejską, której podstawowym zadaniem będzie odkrywanie na podstawie źródeł archiwalnych - niepozbawionego akcentów dramatycznych życiorysu repatrianta przybyłego do miasta w 1945 roku.
Obok dokumentów różnych instytucji, archiwum gromadzi również zasoby prywatne.

- W tym roku, w ramach opracowanego wspólnie z p. Jackiem Turkowskim projektu Zachodniopomorskie Rodowody zachęcamy szczecinian do odkrywania dziejów własnych rodzin, zajrzenia do domowych szuflad i rodzinnych albumów, poznania dokumentów i fotografii ilustrujących losy najbliższych oraz podzielenia się tymi zasobami z naszym archiwum - mówi wicedyrektor Archiwum Państwowego Maria Frankel.

W czwartek od godz. 9-16 personel archiwum zaprasza posiadaczy rodzinnych zbiorów do placówki przy ul. św. Wojciecha 13 (róg Jagiellońskiej). Będzie możliwość zeskanowania ich, a wszystkim, którzy chcieliby stworzyć drzewo genealogiczne rodziny, udzielane będą fachowe porady w tym zakresie. Oczywiście, ci, którzy nie zdążą na 9 czerwca, mogą zgłosić się do archiwum w innych dniach, jako że instytucja ma w swym zakresie obowiązków, obok urzędowych dokumentów, gromadzenie także zbiorów prywatnych (z tzw. archiwów społecznych).

(ł)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam Konopiński
2016-06-09 09:16:08
Trudno przecenić znaczenie oryginalnych dokumentów, bo przecież czasami jest to jedyny sposób na walkę z mistyfikacjami , mitami , historiami... czegoś tam pisanymi na zamówienie ,dla kasy, kariery ,albo po prostu dowartościowania siebie, krewniaka, kochanka .Jest to też chyba dobry sposób na poznanie częstych zaburzeń osobowości , sposobu budowania kłamliwych historii przez najprzeróżniejszych autorów biografii, autobiografii, pamiętników, dzienników itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA