środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miasto Szczecin: Największym wyzwaniem podczas strajku opieka nad najmłodszymi

Miasto Szczecin: Największym wyzwaniem podczas strajku opieka nad najmłodszymi

Miasto Szczecin: Największym wyzwaniem podczas strajku opieka nad najmłodszymi
Data publikacji: 2019-04-05 19:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1754 384457

Pat w kolejnych rozmowach oświatowych związków z rządem na temat podwyżek płac nauczycieli spowodował, że już w poniedziałek (8 kwietnia) w wielu szkołach, w tym także w Szczecinie, nauczyciele mogą rozpocząć strajk. Poniżej przedstawiamy oświadczenie, jakie w tej sprawie wystosowało Miasto Szczecin.

"Pomimo tego, że poszczególne miasta nie są stroną sporu (przedstawiciele związków zawodowych apelują o podniesienie pensji zasadniczej, która jest zależna od Ministerstwa Edukacji Narodowej), to właśnie na nie spada cała odpowiedzialność za najmłodszych mieszkańców oraz ciężar przygotowań, które pozwolą na poradzenie sobie z tą sytuacją. W Szczecinie, w ramach działań związanych z przygotowaniem do strajków m.in. powołany został zespół monitorujący bieżącą sytuację w oświacie. W ramach jego działań, w minioną środę odbyło się spotkanie prezydenta Krzysztofa Soski ze wszystkimi dyrektorami szczecińskich placówek oświatowych. Spotkanie miało na celu wsparcie dyrektorów, rozstrzygnięcie ich wątpliwości, a także poinformowanie o ich prawach i obowiązkach, w związku ze zbliżającymi się wydarzeniami.

W ramach przygotowań zwróciliśmy się również z pytaniami do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, jak organ prowadzący oraz dyrektorzy poszczególnych placówek mają postępować w sytuacji strajku oraz poprosiliśmy o wskazanie zgodnych z prawem rozwiązań umożliwiających uczniom przystąpienie do egzaminów w sytuacji braku możliwości zapewnienia pełnych składów komisji egzaminacyjnych. Niestety, odpowiedzi, które otrzymaliśmy są bardzo zdawkowe, właściwie niewiele wyjaśniały, poza wskazaniem odpowiedzialności dyrektora placówki w sytuacji, gdy nie przeprowadzi egzaminów.

Jednocześnie, Wydział Oświaty szczecińskiego magistratu zwrócił się również do Związku Nauczycielstwa Polskiego, jako organizatora strajku, o wskazanie praw i obowiązków nauczycieli strajkujących oraz stworzenie procedur postępowania w trakcie zapowiadanego strajku.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wyzwań, z którym prawdopodobnie przyjdzie się nam zmierzyć już od najbliższego poniedziałku, będzie zapewnienie odpowiedniej opieki najmłodszym mieszkańcom Szczecina. Niestety z uwagi na skalę zapowiadanych strajków w wielu placówkach oświatowych może być to w znacznym stopniu utrudnione. Jak poinformował nas szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, w samym Szczecinie wolę przystąpienia do strajku wyrazili pracownicy 107 placówek oświatowych.

Jako organ prowadzący szkoły zostaliśmy postawieni w bardzo skomplikowanej sytuacji. Dokładna skala zjawiska jest niezwykle trudna do oszacowania, jednak już teraz wiadomo, że dotknie ono zdecydowaną większość placówek oświatowych. Ogromnym problemem jest oszacowanie dokładnej liczby pracowników, którzy w tych dniach stawią się do pracy. Z każdym kolejnym dniem strajku liczba ta może się diametralnie zmieniać. Mimo to będziemy starali się zapewnić odpowiednią opiekę dla jak największej liczby dzieci, jednak z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i wynikające z tego tytułu ograniczenia może to być znacznie utrudnione.

Pomimo działań związanych z zapewnieniem opieki dla jak największej liczby młodych mieszkańców Szczecina nie we wszystkich placówkach będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z przyjętym planem. W tego typu sytuacjach prowadzone będą tak zwane zajęcia opiekuńcze. Pomimo podjętych przez nas starań, dyrektorzy szczecińskich placówek oświatowych mogą nie być w stanie objąć opieką wszystkich młodych mieszkańcom Szczecina. Dlatego jednocześnie z jednej strony apelujemy do rodziców, by w miarę możliwości samodzielnie zapewnili opiekę swoim pociechom, zaś z drugiej zwracamy się z prośbą do pracodawców, by byli wyrozumiali w stosunku do swoich pracowników, którzy przez aktualną sytuację w oświacie zostali postawieni w niewątpliwie kłopotliwym położeniu.

Naszym nadrzędnym celem jest w miarę możliwości, które będziemy posiadać, taka organizacja pracy szczecińskich placówek oświatowych, by z jednej strony objąć opieką najmłodszych tam, gdzie będzie to konieczne, a z drugiej strony zapewnić skuteczność przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych oraz egzaminów ósmoklasisty."

Lista placówek, których pracownicy wyrazili gotowość przystąpienia do akcji strajkowej

 

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Kaja
Strajkujący nauczyciele, to nie są ludzie godni zaufania,żeby nadal zajmować się dziecmi, wszyscy do zwolnienia!
2019-04-09 14:39:18
OBSERWATOR
OPIĘKĘ NAD DZIATWĄ POWINNO OBJĄĆ WOJSKO IALEKCJĘ PROWADZIĆ MUNDUROWI W/G WYKSZTAŁCENIA.
2019-04-07 11:28:42
Jarun, do tej pory nie wywietrzała ci wczorajsza ( a piątek i Post ) gołda ??
.
2019-04-06 12:39:02
Jarun
Co to komuna, że opiekę nad dziećmi ma sprawować państwo ? Totalitarne myślenie (stalinowsko-hitlerowskie), że wszystko należy do państwa, także dzieci. Opieka nad dziećmi należy tylko, /powtarzam/ tylko do rodziców ! Pomagać może dziadek, babcia, wujek, ciotki, ale państwo...wara od dzieci ! Dotarło zaczadzone głąby ?!
2019-04-06 10:21:45
Dać się tak otumanić targowicy !!!
To nauczyciele Polskich Dzieci !?!?
2019-04-06 08:52:14
wodka sieleje
Pryska mit o etosie nauczycielskim
2019-04-06 07:20:19
Dzieci przed czołgi i na PiS hurrrraaa!!
.
2019-04-05 23:21:40
Brawo nauczyciele!!!!
Walczcie o swoją Godność!!!! Dziećmi zajmą się w końcu rodzice i spędzą z nimi czas. Same plusy.
2019-04-05 23:02:19
Strajkujacym "Nauczycielskim Warcholom"... ! ! !
Wpierw dac Powazne Ostrzezenie i po 3 dniach natychmiast POZWALNIAC... jak to mialo miejsce po dniu 13.12.1981 roku !! A tych Nauczycieli ktorzy Nie chca Strajkowac - tylko dla Dobra dzieci i mlodziezy dalej pracowac szczegolnie w Sytuacji zblizajacych sie Testow i Egzaminow... Extra Wynagrodzic i rowniez Awansowac na Nowych Dyrektorow Szkol itp. Placowek !! Natomiast w stosunku do Organiatorow i Przywodcach tej "Anarchi" Podjac Specjalne Decyzje... i w Okresie Wakacji czyli przez te 2-miesiace... do PO-sprzatania Miasta ( "ew. i Nitras moze PO-kierowac"...?) jesli beda chcieli otrzymac Zaplate za dni... Strajku !!! Czyli: jak Kuba Bogu - tak Bog Kubie...!!
2019-04-05 22:53:27
Nauczycielka
W mojej placówce przedszkolnej nie wszyscy nauczyciele przystąpili do strajku.Mimo tego jest na liście placówek,których pracownicy przystąpili do strajku.Dezinformacja?!Odnoszę wrażenie ,że dba się tylko o prawa strajkujących a społeczeństwo wprowadza się w błąd.
2019-04-05 21:53:31
Nikt mnie nie przekona, że strajk nauczycieli (właśnie teraz) nie jest dziełem naszych judaszów i targowicy.
Czysto POlityczne, antypolskie, zdradzieckie knowania.
2019-04-05 20:46:10
Potworne
To są nauczyciele?
2019-04-05 19:52:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie