Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Miasto Szczecin: Największym wyzwaniem podczas strajku opieka nad najmłodszymi

Data publikacji: 05 kwietnia 2019 r. 19:11
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Miasto Szczecin: Największym wyzwaniem podczas strajku opieka nad najmłodszymi
 

Pat w kolejnych rozmowach oświatowych związków z rządem na temat podwyżek płac nauczycieli spowodował, że już w poniedziałek (8 kwietnia) w wielu szkołach, w tym także w Szczecinie, nauczyciele mogą rozpocząć strajk. Poniżej przedstawiamy oświadczenie, jakie w tej sprawie wystosowało Miasto Szczecin.

"Pomimo tego, że poszczególne miasta nie są stroną sporu (przedstawiciele związków zawodowych apelują o podniesienie pensji zasadniczej, która jest zależna od Ministerstwa Edukacji Narodowej), to właśnie na nie spada cała odpowiedzialność za najmłodszych mieszkańców oraz ciężar przygotowań, które pozwolą na poradzenie sobie z tą sytuacją. W Szczecinie, w ramach działań związanych z przygotowaniem do strajków m.in. powołany został zespół monitorujący bieżącą sytuację w oświacie. W ramach jego działań, w minioną środę odbyło się spotkanie prezydenta Krzysztofa Soski ze wszystkimi dyrektorami szczecińskich placówek oświatowych. Spotkanie miało na celu wsparcie dyrektorów, rozstrzygnięcie ich wątpliwości, a także poinformowanie o ich prawach i obowiązkach, w związku ze zbliżającymi się wydarzeniami.

W ramach przygotowań zwróciliśmy się również z pytaniami do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, jak organ prowadzący oraz dyrektorzy poszczególnych placówek mają postępować w sytuacji strajku oraz poprosiliśmy o wskazanie zgodnych z prawem rozwiązań umożliwiających uczniom przystąpienie do egzaminów w sytuacji braku możliwości zapewnienia pełnych składów komisji egzaminacyjnych. Niestety, odpowiedzi, które otrzymaliśmy są bardzo zdawkowe, właściwie niewiele wyjaśniały, poza wskazaniem odpowiedzialności dyrektora placówki w sytuacji, gdy nie przeprowadzi egzaminów.

Jednocześnie, Wydział Oświaty szczecińskiego magistratu zwrócił się również do Związku Nauczycielstwa Polskiego, jako organizatora strajku, o wskazanie praw i obowiązków nauczycieli strajkujących oraz stworzenie procedur postępowania w trakcie zapowiadanego strajku.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wyzwań, z którym prawdopodobnie przyjdzie się nam zmierzyć już od najbliższego poniedziałku, będzie zapewnienie odpowiedniej opieki najmłodszym mieszkańcom Szczecina. Niestety z uwagi na skalę zapowiadanych strajków w wielu placówkach oświatowych może być to w znacznym stopniu utrudnione. Jak poinformował nas szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, w samym Szczecinie wolę przystąpienia do strajku wyrazili pracownicy 107 placówek oświatowych.

Jako organ prowadzący szkoły zostaliśmy postawieni w bardzo skomplikowanej sytuacji. Dokładna skala zjawiska jest niezwykle trudna do oszacowania, jednak już teraz wiadomo, że dotknie ono zdecydowaną większość placówek oświatowych. Ogromnym problemem jest oszacowanie dokładnej liczby pracowników, którzy w tych dniach stawią się do pracy. Z każdym kolejnym dniem strajku liczba ta może się diametralnie zmieniać. Mimo to będziemy starali się zapewnić odpowiednią opiekę dla jak największej liczby dzieci, jednak z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i wynikające z tego tytułu ograniczenia może to być znacznie utrudnione.

Pomimo działań związanych z zapewnieniem opieki dla jak największej liczby młodych mieszkańców Szczecina nie we wszystkich placówkach będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z przyjętym planem. W tego typu sytuacjach prowadzone będą tak zwane zajęcia opiekuńcze. Pomimo podjętych przez nas starań, dyrektorzy szczecińskich placówek oświatowych mogą nie być w stanie objąć opieką wszystkich młodych mieszkańcom Szczecina. Dlatego jednocześnie z jednej strony apelujemy do rodziców, by w miarę możliwości samodzielnie zapewnili opiekę swoim pociechom, zaś z drugiej zwracamy się z prośbą do pracodawców, by byli wyrozumiali w stosunku do swoich pracowników, którzy przez aktualną sytuację w oświacie zostali postawieni w niewątpliwie kłopotliwym położeniu.

Naszym nadrzędnym celem jest w miarę możliwości, które będziemy posiadać, taka organizacja pracy szczecińskich placówek oświatowych, by z jednej strony objąć opieką najmłodszych tam, gdzie będzie to konieczne, a z drugiej strony zapewnić skuteczność przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych oraz egzaminów ósmoklasisty."

Lista placówek, których pracownicy wyrazili gotowość przystąpienia do akcji strajkowej

 

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kaja
2019-04-09 14:39:18
Strajkujący nauczyciele, to nie są ludzie godni zaufania,żeby nadal zajmować się dziecmi, wszyscy do zwolnienia!
OBSERWATOR
2019-04-07 11:28:42
OPIĘKĘ NAD DZIATWĄ POWINNO OBJĄĆ WOJSKO IALEKCJĘ PROWADZIĆ MUNDUROWI W/G WYKSZTAŁCENIA.
Jarun, do tej pory nie wywietrzała ci wczorajsza ( a piątek i Post ) gołda ??
2019-04-06 12:39:02
.
Jarun
2019-04-06 10:21:45
Co to komuna, że opiekę nad dziećmi ma sprawować państwo ? Totalitarne myślenie (stalinowsko-hitlerowskie), że wszystko należy do państwa, także dzieci. Opieka nad dziećmi należy tylko, /powtarzam/ tylko do rodziców ! Pomagać może dziadek, babcia, wujek, ciotki, ale państwo...wara od dzieci ! Dotarło zaczadzone głąby ?!
Dać się tak otumanić targowicy !!!
2019-04-06 08:52:14
To nauczyciele Polskich Dzieci !?!?
wodka sieleje
2019-04-06 07:20:19
Pryska mit o etosie nauczycielskim
Dzieci przed czołgi i na PiS hurrrraaa!!
2019-04-05 23:21:40
.
Brawo nauczyciele!!!!
2019-04-05 23:02:19
Walczcie o swoją Godność!!!! Dziećmi zajmą się w końcu rodzice i spędzą z nimi czas. Same plusy.
Strajkujacym "Nauczycielskim Warcholom"... ! ! !
2019-04-05 22:53:27
Wpierw dac Powazne Ostrzezenie i po 3 dniach natychmiast POZWALNIAC... jak to mialo miejsce po dniu 13.12.1981 roku !! A tych Nauczycieli ktorzy Nie chca Strajkowac - tylko dla Dobra dzieci i mlodziezy dalej pracowac szczegolnie w Sytuacji zblizajacych sie Testow i Egzaminow... Extra Wynagrodzic i rowniez Awansowac na Nowych Dyrektorow Szkol itp. Placowek !! Natomiast w stosunku do Organiatorow i Przywodcach tej "Anarchi" Podjac Specjalne Decyzje... i w Okresie Wakacji czyli przez te 2-miesiace... do PO-sprzatania Miasta ( "ew. i Nitras moze PO-kierowac"...?) jesli beda chcieli otrzymac Zaplate za dni... Strajku !!! Czyli: jak Kuba Bogu - tak Bog Kubie...!!
Nauczycielka
2019-04-05 21:53:31
W mojej placówce przedszkolnej nie wszyscy nauczyciele przystąpili do strajku.Mimo tego jest na liście placówek,których pracownicy przystąpili do strajku.Dezinformacja?!Odnoszę wrażenie ,że dba się tylko o prawa strajkujących a społeczeństwo wprowadza się w błąd.
Nikt mnie nie przekona, że strajk nauczycieli (właśnie teraz) nie jest dziełem naszych judaszów i targowicy.
2019-04-05 20:46:10
Czysto POlityczne, antypolskie, zdradzieckie knowania.
Potworne
2019-04-05 19:52:07
To są nauczyciele?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA