Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Danuta Szyksznian do nauczycieli: Dla dobra młodych musimy czasem ustępować

Data publikacji: 04 kwietnia 2019 r. 22:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Danuta Szyksznian do nauczycieli: Dla dobra młodych musimy czasem ustępować
 

Dla dobra młodych musimy czasem ustępować; walczmy o swoje, ale róbmy to z rozsądkiem, bez czynienia krzywdy tym, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć nasze powołanie - zaapelowała w liście otwartym mjr Danuta Szyksznian ps. Sarenka, emerytowana nauczycielka i żołnierz AK.

W liście skierowanym do "kolegów i koleżanek" z zawodu weteranka podkreśliła, że ich praca jest powołaniem, służbą i miłością do młodzieży. "I to właśnie dla dobra młodych musimy czasem ustępować" - wskazała. Jak zaznaczyła, zdaje sobie sprawę z tego, że ta służba jest "słabiutko opłacana" i nie jest traktowana z należytym szacunkiem.

"Walczmy o swoje, ale róbmy to z rozsądkiem, bez czynienia krzywdy tym, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć nasze powołanie. Oni też to na swój sposób przeżywają i nie bardzo wiedzą, co mają robić. To są pierwsze egzaminy w ich życiu. To samo w sobie jest już ogromnym stresem, a teraz jeszcze dochodzą im wątpliwości czy egzaminy się odbędą, czy nie, czy może stracą cały rok" - napisała Szyksznian. Zwróciła także uwagę, że nauczyciele są dla młodzieży wzorem.

"Pokażmy więc, że umiemy dochodzić do porozumienia i przygotujmy nasze dzieci do egzaminów. Przecież żaden rząd nie chce rujnować oświaty. Oczywiście, jest dużo do naprawienia, ale naraz się wszystkiego nie dokona. Nie wciągajmy w to młodzieży, a na pewno odwdzięczą się miłością i szacunkiem" - zaapelowała. "Jestem pewna, że tylko chwilowo się pogubiliśmy, i że czujecie w swoich sercach podobnie jak ja" - dodała.

Według Szyksznian politycy nie mówią "nie" nauczycielom na próby porozumienia.

"Pokażcie i wy, że umiecie służyć Polsce, i że chcecie rozmawiać i dochodzić do ugody wierząc, że nikt nie chce Was oszukiwać" - przekonywała.

Weteranka, która jest patronką Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie, życzyła nauczycielom, by doszli do porozumienia z władzą. Zapewniła także o swojej wierze w miłość nauczycieli dla swojego powołania i służby ojczyźnie: "Więcej rozsądku, mniej emocji - oto droga do porozumienia. Wierzę, że Wasz rozsądek doprowadzi tę sytuację do szczęśliwego zakończenia - za co dziękuję Wam już teraz, w imieniu naszych dzieci, ich rodziców oraz swoim własnym".

W liście wspominała także czasy okupacji, gdy uczestniczyła w strajku uczniowskim w 1940 r. w Wilnie. "Dotyczył obrony polskich nauczycieli, których masowo zwalniano ze szkół i zastępowano pedagogami litewskimi" - wyjaśniła. Zaznaczyła przy tym, że był to jedyny strajk szkolny, w jakim brała udział. Dodała, że nie przypomina sobie strajków o podwyżki już po wojnie. "Ale nawet, gdyby takie były, to nie brałabym w nich udziału, bo przecież wiedziałam, jaki zawód wybieram" - podkreśliła.

* * *

Od ubiegłego tygodnia trwają rozmowy strony rządowej ze związkowcami. Obrady Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie zawieszone do piątku do godz. 8. Jak poinformowała w środę wieczorem wicepremier Beata Szydło w piątek rząd zaprezentuje związkowcom nową propozycję, ma ustosunkować się również do propozycji ZNP i FZZ.

ZNP i FZZ od stycznia prowadzą procedury sporu zbiorowego, przeprowadziły referenda strajkowe. ZNP podało w niedzielę, że w strajku chce wziąć udział 79,5 proc. szkół i przedszkoli w całym kraju. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.

(pap)

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Godność a nie jałmużna
2019-04-05 13:52:42
Nauczyciele- cały Naród za Wami!!! oprócz pisowczyków- im Jarek zakazał, ale na pisowców nie zwracajcie uwagi, oni Ojczyznę za "pińćset plusa" sprzedali. Szydło jak SOBIE przyznawała nagrody to od razu, i hojnie i jeszcze pokrzyczała na nas, że "się należało!" Polacy- pisowi zależy na upadku edukacji. Im więcej ćwoków- tym więcej wyborców pisu. Pozdrowienie dla Anny Zalewskiej - całusy uśmiechnięta pani! Szerokiej drogi do Brukseli, Europa Cię potrzebuje geniuszu, a polscy uczniowie Ci jeszcze podziękują.
@Krzysztof
2019-04-05 10:37:40
Obawiam się, że to twoje czasy były dla złodziejów i cwaniaków. Z ręką na sercu nie oszukiwałeś PRL sprzedając dewizy na czarnym rynku? Nie spekulowałeś na Turzynie nabywaniem towarów? Nie wynosiłeś z zakładu pracy drobiazgów jak w domu nie było? Tak, tak wiem, ty byłeś tym jedynym który tego nie robił.
Krzysztof
2019-04-05 09:41:24
Właśnie ,wzorem dla młodzieży.Moja żona pracowała bo lubiła ten zawód.Gdy inne koleżanki,razem z dzwonkiem otwierały drzwi swoich pojazdów,ja na żonę czekałem jeszcze 10-15 minut.Sprawdzanie klasówek do 3 .00 w nocy ,protokoły SKKT.I co z tego nawet na emeryturze sobie nie pożyła.Można zadać pytanie ,która z nauczycielek może być wzorem, czy moja żona ,czy ta co udawała pracę.Życie jest tylko jedno. Obecna czasy natomiast to czasy dla złodziei ,cwaniaków i wszelkiego rodzaju kombinatorów. Tylko tacy do czegoś dochodzą.
no co Wy?
2019-04-05 09:15:32
Ja za czynsz płace powołaniem, a do garnka jak gotuję dwóm córkom wrzucam zazwyczaj ideę, na deser jest poświęcenie. Fajnie robię pisowcy? Tylko Wy pracujecie za publiczne i bierzecie do kieszeni ile wlezie bierzecie ale innym każecie robić za półdarmo. P.s drodzy pisowcy w pisie jest więcej ludzi z PZPR niż w platformie. Ale Ci Wasi komuchy to dobrzy, bo jarkowi, nie?
Ojciec
2019-04-05 09:10:46
Hej Kochani- wszyscy co prawią o pracowaniu dla idei i z powołania zapraszam do pracy w szkołach- pokażcie że wasze słowa mają moc- no dawajcie :) pokażcie jak potraficie bronić Waszych idei. Czy tylko innym nakazujecie pracowac dla idei a sami ciągnicecie publiczny szmal jak pisobolszewia ? z powołania to jest Rydzyk - skromny duchowny ;) piso-władza zasila go pieniędzmi Polaków bardzo chojnie.
@ z całym szacunkiem
2019-04-05 08:49:04
Taki "nauczyciel" niech czym prędzej zmieni pracę. W naszej "biedronce" brakuje kasjerek. Wystarczy umieć liczyć pieniądze...
@hmm
2019-04-05 08:48:50
teraz wg ciebie rzadzi prawica? oj to niezle cie lewaki wytresowali
do "z całym szacunkiem"
2019-04-05 08:18:53
System nie bierze się sam z siebie. Każdy system tworzą ludzie. Albo są wartościowi, albo pazerni. Na grubość portfela patrzą jedynie prostacy. Nauczyciel powinien być wzorem dla młodzieży, wskazywać, że ważniejsze jest być niż mieć. To właśnie udowodniła całym swoim życiem pani Szyksznian i dlatego ona jest autorytetem.
z całym szacunkiem
2019-04-05 06:24:11
Szanowna Pani - o powołaniu można obecnie mówić do osoby duchownej, żyjącej w celibacie. Nauczyciel, który ma na utrzymaniu swoją rodzinę powołania do garnka nie włoży. A w obecnym systemie niestety, wartość człowieka i jego autorytet mierzy się grubością portfela.
Hmm...
2019-04-04 22:56:53
Nie z ta gadka do Lewakow...?? Z nimi trzeba PO-ste-PO-wac krotko - tak jak oni z Nami to robili przez prawie 70 lat tj. w latach 1945-2015 !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA