Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Mediacje o płacach w toku

Data publikacji: 10 maja 2017 r. 16:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:40
Mediacje o płacach w toku
Fot. Mirosław Winconek  

W związku ze sporami zbiorowymi na tle podwyżek płac, toczonych od lutego 2017 r. w trzech spółkach przewozowych w Szczecinie, w których 100-procentowym udziałowcem jest samorząd, poprosiliśmy o informacje na temat przebiegu i wyników mediacji między pracodawcami w tych spółkach i związkami zawodowymi. Rozmowy z udziałem mediatora, wskazanego z listy ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, rozpoczęły się po Wielkanocy. I jak się dowiedzieliśmy, wciąż trwają.

Wobec rozbieżnych stanowisk prezesów spółek komunikacyjnych i postulatów działających w nich związków zawodowych co do skali podwyżek płac – na początku kwietnia odbyły się referenda zakładowe wśród pracowników SPA Dąbie, SPA Klonowica i Tramwajów Szczecińskich. Ich wyniki BYŁY jednoznaczne. W zdecydowanej większości poparli oni żądania podwyżek pensji w tym roku w kwocie po 400 zł brutto – odpowiednio po 200 zł od 1 marca i od 1 września 2017 r. dla każdego pracownika. O ile te postulaty płacowe nie zostaną spełnione, to także w większości zadeklarowali gotowość udziału w akcji protestacyjnej, z akcją strajkową włącznie.

Prezesi wszystkich trzech spółek, które są własnością Gminy Miasta Szczecin, zgodnie twierdzą, że nie są one w stanie ponieść skutków finansowych podwyżek wynagrodzeń w takiej wysokości, jakiej zażądali związkowcy.

Do roli mediatora dla wszystkich spółek wskazana została z listy ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Majchrzak z Torunia.

– Rozmowy trwają. Obie strony ustaliły, że do czasu ich zakończenia nie będziemy udzielać informacji. Za wcześnie jeszcze na wnioski i podsumowania. Kolejne tury rozmów planowane są w najbliższych dniach – oświadczyła nam Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa w jednej osobie SPAD, SPAK i TS. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Winconek 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Motorniczy
2017-05-11 11:23:00
mieszkaniec@ już Tobie pisałem, przestań myśleć bo robisz sobie krzywdę. Piszesz takie bzdury, że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać nad Twoimi wypocinami. Widać masz jakiś problem do organizacji związkowych a może w dzieciństwie byłeś bity i tak Tobie zostało :)
Skajper
2017-05-11 09:55:38
@Nowy za m.in. brak miejsc pracy (lub mogloby ich wiecej poprzez sciagniecie inwestorow itd.)mozesz podziekowac poprzednikowi Krzystka ktory przez 7 lat doprowadził miasto do zapasci gospodarczej,izolacji w kraju i Europie,w tym czasie Wroclaw czy Poznan brali z Ue (of 2004) ile sa da kasy, inwestowali we wszystko od taboru po strefy ekonomiczne a teraz musza nawet ukraincow sprowadza bo nie ma tylu pracownikow w regionie a bezrobocie jest minimalne ,a teraz ciekawe ile z tych osob glosowalo wlasnie na byłego prezydenta lub nie bralo udzialo w wyborach, niestety bardzo duzo ,a teraz sie dziwia ze efekty sa do dzis niestety,dopiero za Krzystka to miasto wstało z kolan jak mowią klasyki z Warszawy. Tylko mi o stoczni nie wspominaj bo to byl nierentowny moloch i kazda ekipa plus rynek zewnetrzny przyczynily sie do jej upadku ale lepiej jak w obecnej chwili od lat w strefie dziala kilkadziesiad mniejszych firm-bardziej specjalistycznych i zatrudnia kilka tys osob i nadal sie rozwijaja niz jeden wielki moloh ktorego trzeba by dotowac jak np gornictwo, chcesz merytorycznie podyskutowac jest takie fajne forum polskich wiezowcow, wpisz w goolge to ci adres sie wyswietli,tam chlopaki od lat analizuja wszystko co sie dzieje w miejcie,regionie czy kraju.
mieszkaniec
2017-05-11 09:50:08
Motorniczy@ jak zyc ,to sie zapiszcie do zwiazkow wszyscy i wtedy podwyzki nie beda konieczne
Motorniczy
2017-05-11 07:03:15
Do mieszkaniec - odnosząc się do Twojego absurdalnego komentarza, chcę Tobie napisać jedną kwestię. Albo masz problemy z logicznym myśleniem albo naprawdę coś z Tobą jest nie tak. Ciągle czytam ile to związkowcy nie zarabiają, ja akurat wiem ile związkowcy w komunikacji zarabiają. Jeżeli uważasz, że wynagrodzenie NETTO 2400 ZŁOTYCH jest to dużo no to wybacz ale nie myśl bo zrobisz sobie krzywdę.
Ok
2017-05-10 23:37:05
Tak nie mają pieniędzy dla pracowników bo dla siebie mają jak prezes dostaje po 45 tysiecy preni,to wtedy są pieniądze
Nowy
2017-05-10 23:23:48
Szkoda ze pani rzecznik nie powiedziała że w TS pan prezes przyszedł na spotkanie z mediatorem nie przygotowany (kilka lat wstecz jak były rozmowy ze związkami o podwyżki prezes zachował się identycznie gra na zwłokę) że prezes wziął się za związki zawodowe i wystawił im rachunek za wynajęcie biur i w końcu że została zawieszona premia kwartalna na poczet przyszłych rzekomych podwyżek których i tak nikt nie zobaczy. Włodrze i prezesi są świadomi że w tej pipidówie niema pracy i Ci ludzie nigdzie nie odejdą dlatego mogą sobie pozwalać na takie zagrywki i takie traktowanie pracowników którzy pracują na ich nie małe pensje.
Ad.Ja
2017-05-10 19:27:39
Rzecznik nie decyduje o finansach i zarobkach. Tak naprawdę wszystko zależy od prezydenta miasta - ile kasy da dla spółek przewozowych. Rzecznik o niczym nie decyduje tylko informuje i ma niewdzieczny zawód tłumaczenia się za innych...
mieszkaniec
2017-05-10 18:43:19
@Ja Sie czepiles niewinnej kobiety,trzeba bylo zostac rzecznikiem i sie wypowiadac nie tylko w zditm ,ta Pani z tego co czyta sie w mediach reprezentuje cały Zditm i jego działania a nie tylko 2 grupy zawodowe ,od tego macie podobno zwiazkowcow? haha ,szkoda ze nie chwala sie swoimi zarobkami
Ja
2017-05-10 16:41:55
Pani Pieczyńska nie ma pojęcia o pracy kierowców i motorniczych...bo już nie raz próbowała się wypowiedzieć i zawsze było to żałosne...więc nic mądrego nie powie..jak zwykle zresztą..

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA