Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Medale „Pro Patria”. Wyróżnieni za prawdziwą odwagę [GALERIA]

Data publikacji: 2019-04-26 14:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Medale „Pro Patria”. Wyróżnieni za prawdziwą odwagę
 

W gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie 21 osobom wręczono medale "Pro Patria" - przyznawane w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. uczestnicy strajków Grudnia' 70 Stanisław Wądołowski i Piotr Jurczyk czy arcybiskup szczecińsko - kamieński Andrzej Dzięga. 

- Przyszło mi studiować w mieście wyjątkowym, mieście przepięknym, mieście bohaterskim, w naszym Szczecinie - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. - Kiedy studiowałem razem z odznaczonym dziś Krzysztofem Kowalczykiem wiedzieliśmy, że musimy czerpać pełnymi garściami ze spuścizny, z daru, jakim dla naszego pokolenia byliście wy, bohaterowie Grudnia'70, Sierpnia'80, bohaterscy robotnicy Szczecina. Wymarzyło się komunistom, że po 45 roku stworzą w Szczecinie nowego człowieka. I to im się nie udało. Bo był Kościół i byli patrioci, często anonimowi, często niedoceniani. I jest dla mnie zaszczytem, że dziś jako polityk, jako minister mogę stanąć przed państwem i w pas się przed państwem pokłonić. Nie byłoby wolnej demokratycznej Polski bez was. To wy mieliście w sercach prawdziwą odwagę.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, opowiadał o tym, że od czasu rozbiorów rozpoczęła się "polska Golgota".

- Ojciec Josepha Conrada, Apollo Nałęcz Korzeniowski, powstaniec styczniowy zesłany na Sybir, wieszczył w jednym ze swoich utworów poetyckich, że Polska powstanie jak Chrystus po latach cierpienia z grobu, bo w polskim narodzie jest wiara i miłość do ojczyzny. I tak się stało - stwierdził. - Ogromną zasługę w tym mają także ci, których miałem honor udekorować medalami Pro Patria. Bez państwa zaangażowania, bez państwa wiary, że Polska powróci do grona państw niepodległych i suwerennych, nie byłoby wielkiego cudu zmartwychwstania, które nastąpiło 30 lat temu, a tak naprawdę rozpoczęło się lat temu 40, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny świętego Jana Pawła II. Za to wam dziękuję - że nigdy nie straciliście wiary w wolną Polskę. Nie byłoby cudu zmartwychwstania - ani w roku 1918, ani na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych - gdyby nie zaangażowania Kościoła katolickiego. Nasz doświadczenie historyczne wskazuje, że gdyby nie było aliansu różańca i szabli, Polska nigdy nie powróciłaby na mapy świata.

S. Wądołowski powrócił do wydarzeń w stoczni z grudnia 1970:

- Usłyszałem szczęk broni. Nigdy nie pomyślałem, że można strzelać w plecy ludziom, odwróconym do wojska. Wtedy zaczęto nosić rannych. Widziałem jak koledzy nieśli rannego, jego strzaskane kolano wystające z brudnego kombinezonu.

Na liście odznaczonych znaleźli się także: Marian Cembrowski, Daniela Domalewska, Andrzej Figiel, Józefa Kalemba, Andrzej Kiempski, Anna Kiryk Pieróg, dr. hab. Krzysztof Kowalczyk, Jarosław Kraśnikow, Ryszard Mazurczak, Małgorzata Narożna, Andrzej Peglau, Janusz Różycki, Magdalena Ruczyńska, Stanisław Smarzewski, Zygmunt Tomiak, Bogdan Trzos, Barbara Wiktorowska i Zbigniew Wydra. Odznaczenia przyznawane są na wniosek stowarzyszenia „Grudzień’70/Styczeń’71”
©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Medal "Pro Patria" otrzymał m.in. arcybiskup Andrzej Dzięga.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A za rownie Prawdziwa Odwage...! ! !
2019-04-26 22:57:02
Kiedy wreszcie zostanie Doceniony i Odznaczony CALY MKS czyli Miedzyzakladowy Komitet Strajkowy tj. 41 Osob, dzialajacy i prowadzacy wowczas 2 tygodniowy Strajk na Swietlicy Glownej Stoczni im A. Warskiego w Szczecinie w Sierpniu 1980 roku i dalej Solidarnosciowa dzialalnosc chocby do dnia 13.12.1981 roku !!! Bo gdyby wowczas Nie doszlo do Podpisania Porozumienia w dniu 30.08.1980 roku i w Szczecinie z owczesnym Komunistycznym Rzadem PRL-u - to Sybir byl by i dla tych 41 Osob w 99,5 % ZAPEWNIONY !!!
zniesmaczony
2019-04-26 20:56:16
KK ani słówkiem nie odezwał się w obronie strajkujących robotników w Grudniu 70, milczał jak zaklęty, więc jego przedstawicielom żadne wyróżnienie od tego stowarzyszenia się nie należy - konia kują, Dzięga nogę podstawia.
???
2019-04-26 20:20:19
a w latach 30-40 kto w niemczech popierał narodowych socjalistow ktorzy doprowadzili do II wojny swiatowej? organizacja ma sie nadal bardzo dobrze, a stroje kux kux klanu sa w wielu miejscach uznawane za tradycjyjne....
Q.wa nie wierzę..
2019-04-26 19:19:06
Znowu klecha na pierwszym planie ?? To ten najodważniejszy rozumiem ?? Przejęli szpital miejski za "czapkę gruszek" teraz żądają dopłat do każdego pacjenta po 3800zł/ sztuka to tak z miłości do bliźniego ?? :)))
Czas rozdzielić tron od ołtarza!!
2019-04-26 19:14:43
oto naocznie mamy potwierdzenie Katotalibanu w duecie z PISkomuną , czy o taka wolność walczyli nasi przodkowie , aby płacić "czarnemu okupantowi" czytaj Kościołowi Katolickiemu ??Mało konkordatu mało kasowania bez kasy fiskalnej ? Dla nich Bóg = KASA , a nas "owieczki" strzygą na każdym kroku za przyzwoleniem PIS w imię mrzonek o życiu wiecznym ...To po co dbają o życie doczesne ??Tego Jezus nauczał ?? OGARNIJMY SIĘ I WYKOPMY TEGO OKUPANTA
władza nagradza
2019-04-26 19:12:38
Ciekawe ujęcia na których każdy z odznaczanych jest mało widoczny gdyż fotografowany jest od tyłu, natomiast najlepiej widoczny jest wręczający i oto przecież chodzi !!!
cxi
2019-04-26 18:42:31
Osoba w randze polskiego ministra klęka przed lokalnym (arcy)biskupem. Żenada.
Barnim X (wulgarny)
2019-04-26 18:09:23
Większa odwagą za komuny wykazywał się marynarz przerzucając jeansy i kawę przez płot na Basenie Górniczym niż koleś siedzący na ciepłej zakrystii.
Daro
2019-04-26 16:17:43
Co to za oszołomione towarzystwo
Pionier
2019-04-26 14:20:09
Kompletne pomieszanie wartości-pomieszanie z poplątaniem.A była czy jest " nieprawdziwa odwaga" -? Hm...no ale skoro w/g obozu władzy jest gorszy i lepszy sort to pewnie w ich mniemaniu jest też lepsza i gorsza ODWAGA.Kompletne zdziczenie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA