wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Medal dla Marka Tałasiewicza

Medal dla Marka Tałasiewicza

Medal dla Marka Tałasiewicza
Data publikacji: 2017-10-12 17:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:31
Wywietleń: 1644 296312

Marek Tałasiewicz, były wojewoda szczeciński i zachodniopomorski, został uhonorowany Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec pierwszej klasy. Odznaczenie wręczył mu Bartłomiej Sochański, konsul honorowy RFN w Szczecinie.

- Dla mnie to jest okazja do osobistych wzruszeń - przyznał Sochańki. - Poznałem Marka przed 28 laty w Obywatelskim Komitecie Porozumiewawczym NSZZ "Solidarność". Naszym zadaniem po wygraniu wyborów było utworzenie nowych struktur samorządowych, lokalnych i regionalnych, w urzędach państwowych To tworzenie nowych struktur przypadło w udziale osobom, które należały do opozycji i nie miały nic wspólnego z władzą w PRL-u.

Sochański przypomniał, że Tałasiewicz oprócz tego, że został wojewodą z nadania pierwszego niekomunistycznego premiera, to jeszcze współprzewodniczył polsko-niemieckiej międzyrządowej komisji granicznej. Zadaniem komisji była zmiana nieprzyjaznej, zmilitaryzowanej granicy z NRD w obszar dobrego sąsiedztwa. Zdaniem Sochańskiego - to się udało.

Strona niemiecka doceniła Tałasiewicza m.in. za kreowanie transgranicznej współpracy, budowę partnerstwa między Meklemburgią Pomorzem Przednim a województwem szczecińskim, rozwijanie Euroregionu Pomerania, udział w przedsięwzięciach takich jak polsko-niemieckie towarzystwo wspierania gospodarki, polsko-niemiecka nagroda dziennikarska czy transgraniczna oczyszczalnia ścieków w Świnoujściu.

- Zjednoczenie Niemiec wywoływało pewne obawy, ale moje osobiste wrażenie - a od kilku miesięcy byłem wojewodą - było takie jak sformułowanie użyte przez premiera Mazowieckiego: że to zjednoczenie jest szansą na nowe otwarcie, na nowe relacje polsko-niemieckie, na historyczną zmianę - mówił Tałasiewicz. - Potraktowałem to jako osobiste zadanie - mamy szukać wszystkich sposobów na zbliżenie polsko-niemieckie, na otwieranie granic, bo największą przeszkodą przy współpracy była sama granica. W każdym znaczeniu: wojskowym, politycznym, systemów prawnych, gospodarczych.©℗

(as)

Na zdjęciu od lewej: Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec Markowi Tałasiewiczowi przekazał Bartłomiej Sochański.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

.
Podpisz się łachmyto @ i nie gadaj bzdur o zjednoczeniu Niemiec.
2017-10-13 08:52:00
,
No cóż, jego opcja polityczna nigdy nie kryła sympatii dla tego kraju, więc to normalne.
2017-10-13 07:10:59
@zak
Brak sprzeciwu wobec zjednoczenia Niemiec (które wcale nie było przesądzone) wymaga nagrodzenia.
2017-10-13 01:20:56
Wobec 2-ch... odmiennych "Solidarnosci"
A ten Obywatelski Komitet Porozumiewawczy to przy ktorej Solidarnosci zaczal dzialac... tzn. tej z Sierpnia 1980 roku, czy tej 2-ej PO-stkomunistycznej PO-wstalej 10 lat PO-zniej w "1990 roku"...??
2017-10-13 00:06:35
zak
Medal od potomków rzeszy . Wychodzi kto się zasłużył dla nich.
2017-10-12 23:16:10
nie nowoczesny
jak można doceniać kodziarza????????????????????? wstyd
2017-10-12 22:17:01
koleś...
...kolesiowi... Obaj "zasłużeni"...
2017-10-12 21:36:50
BRAWO !!!
TEN :https://pl.wikipedia.org/wiki/Bart%C5%82omiej_Socha%C5%84ski TEMU : https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Ta%C5%82asiewicz tego pierwszego powala ostatnia decyzja....HORĄGIEWKA !!
2017-10-12 20:34:18
smys-prawdziwy
@123 Nie umiesz docenić urody mężczyzny tłuku. Czasem przeklinam los że muszę żyć między takimi homofobami a nie w starożytnej Grecji.
2017-10-12 19:41:01
agags
chyba za doprowadzenie Stoczni Szczecińskiej do upadku :)
2017-10-12 19:27:22
123
Oj jaki grymas na tej twarzy po prawej ,ciekawe dlaczego...