Za sprawą Polskiego Stronnictwa Ludowego mamy w Polsce nowe święto państwowe - 12 lipca zostanie poświęcony walce i męczeństwu polskiej wsi. Ludowcy chcą także, abyśmy nie musieli już zmieniać czasu letniego i zimowego. O tych dwóch inicjatywach opowiadali przedstawiciele szczecińskiego PSL-u.
- 12 lipca 1943 roku Michniów, wieś na Kielecczyźnie, została dwukrotnie spacyfikowana, zginęli wszyscy mieszkańcy - mówił Ryszard Mićko z zarządu województwa zachodniopomorskiego. - Niemcy zrobili to w odwecie z pomoc partyzantom, którzy tam działali bardzo prężnie. Pierwszego dnia wymordowano 60 procent ludności, partyzanci zrobili odwet, dlatego Niemcy drugiego dnia zabili w sposób bestialski wszystkich mieszkańców. Wieś spalono i zakazano jej odbudowy. To tylko jeden z ośmiuset przypadków, które dotknęły polską wieś za to, że pomagała, żywiła w czasie wojny.
- Ponadto wielu mieszkańców wsi bezpośrednio działało w ruchu oporu - dodawała Anna Nowak.
12 lipca nie będzie dniem wolnym. Ludowcy szczególnie cieszą się z tego, że ich ustawa przeszła jednogłośnie, zagłosowało za nią wszystkich 421 posłów obecnych na sali. To jest pierwsza w tej kadencji ustawa PSL zaakceptowana przez wszystkie siły polityczne. Zachęceni tym sukcesem ludowcy zgłosili wniosek poselski - o zmianę ustawy o zmianie czasu letniego i zimowego. Chcą, abyśmy już w tym roku nie musieli przestawiać zegarków.
- Jest na to szansa - stwierdził Mićko. - W ostatnią niedzielę października zmieniamy czas z letniego na zimowego. Nie ma to ani uzasadnienia ekonomicznego ani historycznego ani społecznego ani zdrowotnego. Raczej są przeciwskazania. Takie zmiany zdrowiu nie służą - szkodzą mu. Liczymy na to, że posłowie rządzącej partii - a dawali przykłady, że potrafią działać szybko - mogą uchwalić ustawę w dobrym tempie i moglibyśmy już zostać z czasem środkowoeuropejskim letnim.
- Zmiana czasu powoduje dezorganizację w życiu społecznym w zakresie funkcjonowania chociażby transportu czy bankowości - podkreślała Anna Nowak. - I nie ma przełożenia na żadne zyski ekonomiczne. ©℗
(as)
Fot. Staszek Szybki Jest/Wikimedia
Na zdjęciu grób zbiorowy ofiar pacyfikacji wsi Michniów.