Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Mayday na zalewie

Data publikacji: 04 sierpnia 2016 r. 17:42
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Mayday na zalewie
 

Unieruchomiony niemiecki jacht z siedmioosobową załogą uwolnili w środę 3 sierpnia z sieci rybackich na Zalewie Szczecińskim funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej z jednostki pływającej SG-068. Udzielili tez pomocy drugiemu jachtowi niemieckiej bandery, który również się wplątał w sieci i nadał sygnał mayday (o zagrożeniu życia).

"Podczas patrolowania morskich wód wewnętrznych załoga SG-068 zareagowała na sygnał wezwania pomocy nadany na kanale radiowym- mayday. W niebezpieczeństwie znalazł się jacht niemiecki z dwiema osobami na pokładzie, który w rejonie Bramy Torowej na Zalewie wplątał się w sieci i stracił zdolność manewrowania. Na pomoc wyruszyły SG-068 i jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR). >Funkcjonariusze PDSG ze Świnoujścia pierwsi dopłynęli na wskazaną przez żeglarzy pozycję i natychmiast przystąpili do udzielania im pomocy. Z powodu złej pogody pogranicznikom nie udało się jednak uwolnić jachtu z pułapki, więc go asekurowali do czasu przypłynięcia SAR. >Potem załoga SG-068 wyruszyła na pomoc kolejnej jednostce sportowo-turystycznej bandery niemieckiej, która także wplątała się w sieci na Zalewie. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, funkcjonariusze uwolnili z nich jacht z 7-osobową załogą.

(mag)

Fot. MOSG

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prezes
2016-08-05 16:40:53
Panu żeglarzowi który proponuję zaprzestać połowów na rzecz hodowli ryb proponuje przestać żeglować i zacząć uprawiać skoki narciarskie. Ponadto chciałem przypomnieć że Dąbie zaczynało jako wioska rybacka , a w latach 1960 - 1990 ludzie z całej Polski przyjeżdzali do Szczecina po rybę. Ale wtedy liczyła się gospodarka kraju a nie wyłącznie turystyka. I tak możemy się wymądrzać oraz przekrzykiwać na forach nic to nie zmieni , albo uda się wędkarzom , żeglarzom itp zepchnąć rybaków na margines. Wtedy okażę się że akwen jest za płytki za bardzo zarośnięty a ryby i tak jest z roku na rok mniej. Spróbujmy wspólnie rozwiązać problemy , jesteśmy otwarci na propozycje oraz chętnie odpowiemy na waszę pytania .
Prezes
2016-08-05 15:52:42
W przeciągu ostatnich 15 lat liczba rybaków zmniejszyła się o ponad połowę , natomiast ilość żeglarzy , wędkarzy oraz pseudo wędkarzy zwiększyła kilkukrotnie. Zastawy sieciowe o których mowa na jeziorze Dąbskim są wystawiane przez rybaków w tych samych miejscach od lat (z małymi wyjątkami) a ich pozycje wyznaczane przez Inspektorat rybołówstwa Morskiego. Co do niewymiarowych ryb u rybaków na bazach , jeśli takie widzicie dzwońcie do Inspektoratu. Ciekawy jestem czy każdy z was zna wymiary oraz okresy ochronne ryb na wodach morskich. Uprawiam rybołówstwo od kilkunastu lat staram się sumiennie oraz zgodnie z przepisami wykonywać swój zawód , pozyskuję materiał zarybieniowy , oraz wypuszczam narybek wielu gatunków ryb .Wiem że większość rybaków podchodzi do swojej profesji podobnie do mnie a nie liczne wyjątki niestety są postrzegane jako całość.
wędkarz/żeglarz/motorowodniak
2016-08-05 06:51:42
Żeby przepłynąć J. Dąbie i Zalew Szczeciński należy uprawiać slalom gigant. Jedynie na torze wodnym nie stoją sieci a trudno żeglować tylko torem wodnym. Na obu tych akwenach jest za dużo rybaków a co za tym idzie i sieci. Nie wiem czy ktokolwiek kontroluje rybaków i ilości postawionych sieci, stwarzają one niebezpieczeństwo dla żeglarzy i motorowodniaków -o rabunkowej gospodarce rybnej nie wspomnę. Ale w górę głowy żeglarze, za rok czy dwa poupadają niektóre firmy rybackie (mam taką nadzieję), bo tak przełowili J. Dąbie że tam już nie ma ryby, gorzej z Zalewem Szcz. bo niestety tam wciąż trwają żniwa i rzeź niewiniątek. Świeża ryba wciąż wpływa do zalewu. A inspekcję rybacką zapraszam na przystanie rybackie w momencie powrotu kutrów z łowiska. Sam byłem i widziałem co przywieźli z wody; okoń, szczupak i sandacz niewymiarowy. Jakie oni mają oczka w tych sieciach??
Marian
2016-08-05 02:49:43
Niestety to prawda co pisze zeglarz. sieci sa tez czesto zle oznakowane i takie wypadki jak te 2 zniechecaja turystow do odwiedzania naszych regionow.
zeglarz
2016-08-04 19:15:33
Sieci to plaga J.Dąbie i Zalewu.Należy przejść na hodowlę ryb w wydzielonych częściach tych akwenów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA