sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Mayday na zalewie

Mayday na zalewie

Mayday na zalewie
Data publikacji: 2016-08-04 17:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:08
Wywietleń: 1192 146946

Unieruchomiony niemiecki jacht z siedmioosobową załogą uwolnili w środę 3 sierpnia z sieci rybackich na Zalewie Szczecińskim funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej z jednostki pływającej SG-068. Udzielili tez pomocy drugiemu jachtowi niemieckiej bandery, który również się wplątał w sieci i nadał sygnał mayday (o zagrożeniu życia).

"Podczas patrolowania morskich wód wewnętrznych załoga SG-068 zareagowała na sygnał wezwania pomocy nadany na kanale radiowym- mayday. W niebezpieczeństwie znalazł się jacht niemiecki z dwiema osobami na pokładzie, który w rejonie Bramy Torowej na Zalewie wplątał się w sieci i stracił zdolność manewrowania. Na pomoc wyruszyły SG-068 i jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR). >Funkcjonariusze PDSG ze Świnoujścia pierwsi dopłynęli na wskazaną przez żeglarzy pozycję i natychmiast przystąpili do udzielania im pomocy. Z powodu złej pogody pogranicznikom nie udało się jednak uwolnić jachtu z pułapki, więc go asekurowali do czasu przypłynięcia SAR. >Potem załoga SG-068 wyruszyła na pomoc kolejnej jednostce sportowo-turystycznej bandery niemieckiej, która także wplątała się w sieci na Zalewie. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, funkcjonariusze uwolnili z nich jacht z 7-osobową załogą.

(mag)

Fot. MOSG

Komentarze

Prezes
Panu żeglarzowi który proponuję zaprzestać połowów na rzecz hodowli ryb proponuje przestać żeglować i zacząć uprawiać skoki narciarskie. Ponadto chciałem przypomnieć że Dąbie zaczynało jako wioska rybacka , a w latach 1960 - 1990 ludzie z całej Polski przyjeżdzali do Szczecina po rybę. Ale wtedy liczyła się gospodarka kraju a nie wyłącznie turystyka. I tak możemy się wymądrzać oraz przekrzykiwać na forach nic to nie zmieni , albo uda się wędkarzom , żeglarzom itp zepchnąć rybaków na margines. Wtedy okażę się że akwen jest za płytki za bardzo zarośnięty a ryby i tak jest z roku na rok mniej. Spróbujmy wspólnie rozwiązać problemy , jesteśmy otwarci na propozycje oraz chętnie odpowiemy na waszę pytania .
2016-08-05 16:40:53
Prezes
W przeciągu ostatnich 15 lat liczba rybaków zmniejszyła się o ponad połowę , natomiast ilość żeglarzy , wędkarzy oraz pseudo wędkarzy zwiększyła kilkukrotnie. Zastawy sieciowe o których mowa na jeziorze Dąbskim są wystawiane przez rybaków w tych samych miejscach od lat (z małymi wyjątkami) a ich pozycje wyznaczane przez Inspektorat rybołówstwa Morskiego. Co do niewymiarowych ryb u rybaków na bazach , jeśli takie widzicie dzwońcie do Inspektoratu. Ciekawy jestem czy każdy z was zna wymiary oraz okresy ochronne ryb na wodach morskich. Uprawiam rybołówstwo od kilkunastu lat staram się sumiennie oraz zgodnie z przepisami wykonywać swój zawód , pozyskuję materiał zarybieniowy , oraz wypuszczam narybek wielu gatunków ryb .Wiem że większość rybaków podchodzi do swojej profesji podobnie do mnie a nie liczne wyjątki niestety są postrzegane jako całość.
2016-08-05 15:52:42
wędkarz/żeglarz/motorowodniak
Żeby przepłynąć J. Dąbie i Zalew Szczeciński należy uprawiać slalom gigant. Jedynie na torze wodnym nie stoją sieci a trudno żeglować tylko torem wodnym. Na obu tych akwenach jest za dużo rybaków a co za tym idzie i sieci. Nie wiem czy ktokolwiek kontroluje rybaków i ilości postawionych sieci, stwarzają one niebezpieczeństwo dla żeglarzy i motorowodniaków -o rabunkowej gospodarce rybnej nie wspomnę. Ale w górę głowy żeglarze, za rok czy dwa poupadają niektóre firmy rybackie (mam taką nadzieję), bo tak przełowili J. Dąbie że tam już nie ma ryby, gorzej z Zalewem Szcz. bo niestety tam wciąż trwają żniwa i rzeź niewiniątek. Świeża ryba wciąż wpływa do zalewu. A inspekcję rybacką zapraszam na przystanie rybackie w momencie powrotu kutrów z łowiska. Sam byłem i widziałem co przywieźli z wody; okoń, szczupak i sandacz niewymiarowy. Jakie oni mają oczka w tych sieciach??
2016-08-05 06:51:42
Marian
Niestety to prawda co pisze zeglarz. sieci sa tez czesto zle oznakowane i takie wypadki jak te 2 zniechecaja turystow do odwiedzania naszych regionow.
2016-08-05 02:49:43
zeglarz
Sieci to plaga J.Dąbie i Zalewu.Należy przejść na hodowlę ryb w wydzielonych częściach tych akwenów
2016-08-04 19:15:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy