Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Matematyka? Nie taka straszna

Data publikacji: 05 maja 2017 r. 15:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:40
Matematyka? Nie taka straszna
Maturzyści z XIII LO Fot. Robert Stachnik  

Maturzyści byli zadowoleni po obowiązkowym egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. - Zadania nietrudne, a wyniki oczywiste - tak podsumowała egzamin Aleksandra Zimny, maturzystka XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Na rozwiązanie 34 zadań, w tym 25 zamkniętych i 9 otwartych, maturzyści mieli trzy godziny. Zdaniem maturzysty Marcela Klabachy była to wystarczająca ilość czasu, aby zadania rozwiązać i sprawdzić wyniki. Rekordzistą w "trzynastce" był Maciej Hołub, który wszystkie zadania rozwiązał w godzinę i 10 minut. Zapytany zaraz po wyjściu z egzaminu, jak ocenia stopień trudności zadań egzaminacyjnych, odpowiedział: - Łatwe. Duża przyjemność. Nie powinno być problemu z wynikiem. Problem może się pojawić we wtorek na egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym, ponieważ między tymi dwoma poziomami jest ogromna różnica.

W piątkowym (5 maja)n arkuszu egzaminacyjnym znalazło się kilka zadań z funkcji, także kwadratowych. Było też zadanie z ostrosłupem, którego objętość należało obliczyć na podstawie ściany bocznej i pola bocznego. Największą trudność maturzystom sprawiło zadanie, w którym mieli obliczyć pole trójkąta wyznaczonego przez dwie przecinające się proste.

Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. pkt. z każdego zdawanego przedmiotu. Każdy uczeń musi obowiązkowo przystąpić do co najmniej sześciu egzaminów: pisemnego i ustnego z języka polskiego oraz obcego, pisemnego z matematyki i co najmniej jednego przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Przedmiotów na poziomie rozszerzonym można zdawać maksymalnie sześć. W XIII LO są uczniowie zdający maksymalną liczbę tych przedmiotów, uznając, że wyniki zadecydują, jaki kierunek studiów następnie wybiorą.

- Planuję pójść na studia do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, więc wyniki są ważne. Czekają mnie jeszcze egzaminy na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego, matematyki i geografii oraz na poziomie podstawowym z języka niemieckiego, a także ustne z języka polskiego i języków obcych. 

Jego szkolny kolega Marcel Klabacha, oprócz egzaminu z języka, przystąpi jeszcze do egzaminów z przedmiotów wymaganych w rekrutacji na medycynę: biologii, chemii i matematyki na poziomie rozszerzonym. Aleksandra Zimny natomiast na rozszerzenie wybrała matematykę, fizykę, geografię i angielski.

W poniedziałek maturzyści piszą egzamin z języka angielskiego. Matura zakończy się 26 maja.

Elżbieta Kubera

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tt
2017-05-05 18:51:31
A moglibyscie pokazac jakies normalne licea? A nie tylkp trzynastak caly czas. Onj Wam placa za to zebyscie o nich pisali czy hak?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA