wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marszałek też ma pomysł na Ogród Dendrologiczny

Marszałek też ma pomysł na Ogród Dendrologiczny

Marszałek też ma pomysł na Ogród Dendrologiczny
Data publikacji: 2020-08-13 16:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-14 16:13
Wywietleń: 921 469583

W Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach mogłoby powstać centrum edukacyjne, konferencyjne, targowe - to propozycja marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Jest alternatywą dla pomysłu ministerstwa rolnictwa - któremu patronuje Halina Szymańska, szefowa kancelarii prezydenta RP - aby powołać tam Zachodniopomorski Oddział Regionalny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

– Wierzę, że jako samorządowcy wyznajemy zasadę budowania inicjatyw od samego dołu, najbliżej nas. Dlatego składając w imieniu samorządu województwa ofertę pomocy Ogrodowi wyznaje zasadę: im bliżej tym lepiej. Trudnościom gminy w utrzymaniu obiektu możemy wspólnie zaradzić tu na niwie lokalnej i na pewno spojrzeć z naszej perspektywy lepiej niż z pozycji Warszawy, bo jak wiemy są plany, aby kompleks przejął resort rolnictwa – ocenia marszałek. – W propozycji, z jaką wyszliśmy, chcemy nadać Przelewicom wyższą rangę, bo drzemie tu ogromny potencjał.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego informuje, że podczas spotkania z radnymi sejmiku przedstawiono wstępną koncepcję wykorzystania potencjału Ogrodu w ramach Centrum Ekologii i Kultury Obszarów Wiejskich, które m.in. dzięki środkom unijnym mogłoby służyć jako centrum edukacyjne, konferencyjne, targowe, muzeum, zespół folwarczny, a także szkółka drzew i krzewów. Został ogłoszony harmonogram dalszych działań uwzględniających w najbliższym czasie podpisanie listu intencyjnego, inwentaryzację majątku, doprecyzowanie koncepcji dalszego funkcjonowania kompleksu, podjęcie uchwał o współpracy i przejęcie obiektu. W komunikacie dla prasy przeczytamy też: "W Polsce funkcjonują podobne ogrody, jak choćby arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla, które jest instytucją kultury podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego".

- Jestem głęboko przekonany o sensie tego rozwiązania, bo kompleks to perła przyrodnicza regionu. To piękno warto z tego miejsca wydobyć. Angażując wsparcie, także to unijne, można stworzyć punkty targowe, może mały hotelik. Warto stworzyć w obiekcie centrum dedykowane zachodniopomorskiej wsi czy edukacji ekologicznej. Decyzja należy do radnych gminy Przelewice, którzy muszą zdecydować, która oferta jest korzystniejsza dla mieszkańców – dodaje wicemarszałek Olgierd Kustosz.

O propozycji rządowej pisaliśmy w czwartkowym wydaniu "Kuriera". W planach ministerstwa jest min. budowa małych placów dla dzieci, zagospodarowanie terenu zagajnika jako edukacyjnego placu zabaw, byłej mleczarni jako hotelu a byłej gorzelni - jako muzeum folwarcznego. Radni sejmikowi klubu Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali marszałka za to, że swój pomysł przedstawił dopiero wtedy, gdy na stole była już oferta rządowa. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Jak słychać, ogród w Przelewicach inspiruje różne ważne instytucje do interesujących koncepcji...

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

@@?
A co na to wojewoda zachodniopomorski- Hinc?
2020-08-14 15:58:17
Jan
Jak Geblewicz się tym interesuje to znaczy że już ma na ten ogród chetnego który go przejmie za 1 zł i odsprzeda z zyskiem.
2020-08-14 14:44:34
@?
Rząd dofinansował tylko Geblewicz nie chce.
2020-08-14 14:42:08
?
A dlaczego rzad nie dofinansuje pogotowia?...
2020-08-14 13:51:56
@brawo Marszałek Geblewicz
Użycie dużej litery dla marszałka jest subtelnym dowodem na związki z urzędem.No ale do meritum Ogród nie jest wasz.Nic nie jest waszego tylko to jest dobro publiczne,jesteście urzędem na który powołała was wola wyborców dla realizacji celów społecznych.I społeczeństwo ocenia co jest ważniejsze dla samozwańców czy dobro mieszkańców czyli pogotowie czy budynki folwarczne gdzieś na prowincji.Wydatki także muszą mieć jakiś sens społeczny
2020-08-14 13:21:30
toi
on ma tylko pomysł na margot
2020-08-14 13:17:27
brawo Marszałek Geblewicz
Ogród jest nasz, nie jakiejś warszawki
2020-08-14 12:42:28
today
Już się zajął szpitalami z wiadomym skutkiem, więc niech się nie tyka ogrodów.
2020-08-14 11:39:55
Sawcia
Co ważniejsze dla marszałka zabudowania folwarczne i gospodarskie gdzieś na prowincji czy pogotowie ratunkowe w metropolii dla setek tysięcy mieszkańców w dobrej lokalizacji i dobrze wyposażone.Dlaczego oni wszystko robią na opak?Trawę sieją a nie koszą,liście opadłe hodują a nie grabią,płyty granitowe zamiast ułożyć kruszą i leją beton.
2020-08-13 21:58:37
Nemo
A pogotowie go nie interesuje. Politykier a nie gospodarz
2020-08-13 18:20:02
Obserwator
Teraz się Geblewicz obudził. Jeżeli zrobił się tak chętny, to niech zajmie się ogrodem dendrologicznym w Szczecinie.
2020-08-13 18:07:26
Miś
Niech ten śliczny marszałek pełni nadal funkcję wyłącznie ozdobną. Mniej szkodzi.
2020-08-13 17:06:05

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie