wtorek, 20 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Co dalej z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach? Jest propozycja marszałka Geblewicza

Co dalej z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach? Jest propozycja marszałka Geblewicza

Co dalej z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach? Jest propozycja marszałka Geblewicza
Data publikacji: 2020-08-01 20:11
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 19:44
Wywietleń: 2272 467591

Kwestia przejęcia kompleksu pałacowo-folwarcznego w Przelewicach przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego była tematem spotkania marszałka Olgierda Geblewicza i wicemarszałka Olgierda Kustosza z wójtem oraz radnymi gminy Przelewice. Gmina od dłuższego czasu sygnalizowała problemy finansowe z utrzymaniem obiektu, dlatego Zarząd Województwa, doceniając jego szczególne walory, zdecydował się na przedstawienie oferty współpracy.

- To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Samorząd Województwa dostrzega potencjał tego miejsca oraz docenia zaangażowanie gminy i próby jego wykorzystania. Zdajemy sobie także sprawę z trudności, które Państwo napotykają przy realizacji planów dotyczących ogrodu i jego utrzymania - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałkowie zaproponowali współpracę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą Przelewice. Pozwoliłaby ona zaprogramować środki finansowe, które korzystnie wpłyną na kondycję kompleksu. Odciążyłaby także budżet Przelewic, a jednocześnie dawałaby gwarancję mieszkańcom dostępu do oferty ogrodu na dotychczasowych zasadach. Proces ten wymaga zgody Rady Gminy Przelewice i Radnych Województwa Zachodniopomorskiego.

- Współpraca wpłynie również na ożywienie gospodarcze okolicy, dając przy tym lokalnej społeczności możliwości do różnego typu działalności, które można prowadzić mając w sąsiedztwie taką atrakcję – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Ogród w Przelewicach

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością gminy Przelewice.

(mj)

Fot. UMWZ

Co dalej z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach? Jest propozycja marszałka Geblewicza

Komentarze

esta
Może wystarczy zatrudnić dobrego menadżera.
2020-08-03 15:19:02
Senior
Żeby ta perłę doprowadzić do normalnego poziomu to trzeba miliony nie złotówek ale euro. Budynki folwarczne popadają w ruinę a i sam pałac wymaga remontu - sypie się elewacja nad wejściem co grozi katastrofą budowlaną. Władze województwa zachodniopomorskiego to wielka bieda, nawet jeśli by coś udało się wyremontować to brak pomysłu na działalność tak wielkiego obiektu. Przelewice są za daleko od "cywilizacji" a drogi są fatalne. Proszę sprawdzić jaki jest przejazd od Barlinka. Choszczna, Stargardu czy nawet Pyrzyc. Taki obiekt gdyby był koło Poznania czy Szczecina to może by znalazł się sposób na zagospodarowanie. Jedyne większe pieniądze dałby minister rolnictwa i tam trzeba czynić "podchody". Dla przelewickiej gminy ten kompleks to jest kamień przy głowie topielca, drenuje tylko budżet tej biednej wiejskiej gminy a nie dając zysków. Sprzedać za złotówkę Żydom, Niemcom, Arabom aby się tego ciężaru pozbyć. Jak zwykle ktoś chce zbić tu kapitał polityczny i robi szum medialny od lat nie pomagając w tej sprawie. Chodzi o mieszkańca tej gminy, z Bożej łaski słynnego wicemarszałka. A ten osioł co pisze o stadninie z Janowa to niech nawet sprawdzi za czyich rządów ten obiekt został doprowadzony do ruiny. Ówczesny dyrektor ratując stadninę wyprzedał najlepsze stado zarodowe Arabom, zostawiając samą miernotę.
2020-08-02 20:22:56
Feliksa
Piękny ogród.
2020-08-02 14:27:30
Dendrologia
Jak to się udało tak zrobić że się nie udało?U Niemców takie przedsięwzięcia się udają a u nas nie.Może za mało pomysłów i inicjatywy?
2020-08-02 11:38:53
szczecinianin
Prosze pokazac choc jeden obiekt kompleksowo i trwale zagospodarowany przez wladze samorzadowe wojewodztwa zachodniopomorskiego. Skandaliczne marnotrawstwo srodkow publicznych jak i uzyskiwanych Z UE , brak pomyslu i konsekwencji w ich doprowadzeniu do stanu dawnej swietnosci.
2020-08-02 10:28:09
***** ***
Mamy już przykłady Pisobolszewickiego zarządania w Polsce... Stadnina w Janowie, Nabrzeża przy Wałąch Chrobrego, Tam gdzie władzę przejmują kacyki z PISowskiego nadania liczy się tylko kasa dla krewnych królika... tj kaczora...
2020-08-02 10:28:09
Ekonomista
W regionie i mieście jest więcej takich obiektów.Trzeba uważnie patrzeć na ich losy bo zawsze to pomaga decydentom w podejmowaniu dobrych decyzji.
2020-08-02 08:29:11
HogoFogo
Remont starego pałacu i parku to jedno, a jego utrzymanie w dobrym stanie to drugie. Gminy chętnie brały dotacje na remonty nie biorąc pod uwagę, że będą duże koszty utrzymania odnowionych budynków i parku. Natomiast marszałkowi województwa radziłabym już wrzucać do skarbonki na następny remont mostu kolejowego w Siekierkach. Za 15-20 lat trzeba będzie wyłożyć ładnych parę milionów żeby nie wpadł do wody razem z rowerzystami.
2020-08-02 00:55:31
@Turysta
Folwark to folwark a siedlisko to siedlisko. Po co mieszać do tego politykę? Dużo mamy słów z innych języków, w tym z niemieckiego. Tym bardziej, że to poniemiecki folwark i park.
2020-08-01 23:04:02
Turysta
Na taki obiekt powinien byc dlugofalowy plan biznesowy. Trudno ad hoc powiedziec jaka dzialalnosc mozna tam prowadzic.Niemniej herbatka,piwko i Dni Folwarku ( z niemiecka)to za malo.Jak dotychczas "palac i drzewa" generuja koszty,a to powoduje straty w budzecie gminy.Nie sztuka odremontowac,trzeba jeszcze zaplanowac co dalej.Od lat gmina nie wie co z tym fantem zrobic.A pieniazki na utrzymanie plyna,plyna. P.S To nie jest folwark,a siedlisko ,albo gospodarstwo.Ci od folwarku niech sie wstrzymaja od polskich posiadlosci. Pozdrawiam! Odwiedze was niebawem.
2020-08-01 22:47:15
Olobambolo
Perła naszego regionu postawiona na nogi dzięki kasie z UE.. i tyle mniej więcej trwała jej świetność co wymóg trwałości projektu. Teraz aż przykro tu spacerować. Taka drobna refleksja...zapewne na etapie wnioskowania o fundusze UE wnioskodawca wykazał się genialnym wskaźnikami,jak to pół swiata tu zawita,zostawi w opór kasy a gmina rozkwitnie,bezrobocia nie będzie,kury będę znosić złote jaja a krowy będę się cielic na zawołanie . To tak pod rozwagę... papier jest cierpliwy, czas weryfikuje wszystko ...
2020-08-01 21:40:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie