Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Marszałek pochwalił się inwestycjami

Data publikacji: 17 stycznia 2019 r. 13:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Marszałek pochwalił się inwestycjami
 

Modernizacja energetyczna budynków w śródmieściu Szczecina. Budowa centrum przesiadkowego w Stargardzie. Budowa i wyposażenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowskim Parku Przemysłowym. To niektóre z inwestycji, które udało się zrealizować dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, podsumował realizację przedsięwzięcia i opowiedział o tym, co jeszcze jest do zrobienia.

Cały budżet RPO to 6,885 mld zł. Marszałek zapewnił, że wszystkie dotychczasowe cele zostały zrealizowane i współpraca władz regionu, które pieniądze inwestują, z Unią Europejską, która pieniądze przekazuje, przebiega sprawnie. Nie grozi nam odebranie żadnych środków.

- Do roku 2018 odbyły się 134 nabory konkursowe i 33 nabory pozakonkursowe - wyliczał Geblewicz. - To gigantyczna praca, gdyż przyjęliśmy do oceny 2,4 tysiąca wniosków o dofinansowanie. Każdy z nich musi być bardzo szczegółowo, bardzo rzetelnie, wieloetapowo i wielopłaszczyznowo oceniony. Wniosek przechodzi przez gęste sito oceny zarówno naszych pracowników, jak i ekspertów. Uruchomiliśmy ponad 6,5 miliarda alokacji. Kontraktację mamy znacznie niższą, ale to wynika z tego, że nie na wszystkie działania znajdowaliśmy chętnych. Są takie konkursy, na które mamy zdecydowanie zbyt dużo wniosków w stosunku do możliwości finansowych, a z drugiej strony są działania, które nie cieszą się popularnością, bo czasami cele konkursu nie trafiają w naszym województwie na podatny grunt. To nie nasza wina, ale efekt tego, że zmienia się sytuacja w stosunku do negocjacji, które prowadziliśmy kilka lat temu. Na przykład diametralnie zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Jeśli mamy wspierać bezrobotnych, to mamy z tym problem, bo na szczęście obecnie bezrobocie jest niewielkie. Będziemy z Komisją Europejską negocjowali przesunięcie środków na takie działania, na które jest zapotrzebowanie.

Jak wypadamy na tle innych regionów? Mamy 6 miejsce w certyfikacji, 7 w wydatkowaniu oraz 13 w kontraktacji. Województwo zachodniopomorskie, poinformował marszałek, jest jedynym w Polsce, które stosuje kontrakt samorządowy - umożliwia on łatwiejsze sięgnięcie po środki z RPO grupom samorządowców, które łączy wspólny cel.

- Drugie działanie wymyślone w naszym województwie to specjalna strefa włączenia - powiedział Geblewicz. - Postanowiliśmy wybrać te gminy, którym jest najtrudniej, co wynika z poziomu bezrobocia, dostępności transportowej, dostępności usług publicznych. To często gminy popegeerowskie. Skierowaliśmy do nich osobny strumień pieniędzy. Albo te gminy były premiowane w konkursach, aby dać im szansę.

Konkursy ogłoszone w najbliższych miesiącach będą dotyczyć m.in. wdrażania nowych technologii w przedsiębiorstwach, tworzenia tras rowerowych, wspierania opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia, usług szkoleniowych dla pracowników, rehabilitacji osób, które przebyły udar mózgu oraz takich pacjentów, których dolegliwości są związane z chorobami układu kostnego i stawowo-mięśniowego. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Yogi
2019-01-18 09:22:01
Wstyd mi za niego, taki ktoś jest marszałkiem. Niech jak najszybciej zrezygnuje z tej funkcji w MOIM województwie.
Brawo
2019-01-18 08:01:30
Oby tak dalej!
@ Grzer
2019-01-17 22:44:29
Jak znasz, to ujawnij.
Grzer
2019-01-17 22:32:10
A ja znam przypadki celowego niszczenia inwestycji prywatnych przez urzędników Pana Gebkewicza. Samochwała w kacie stała ... i tak opowiadała ... piękna jestem niesłychanie ...
gość
2019-01-17 20:50:01
Ogromnym błędem marszałka jest pompowanie pieniędzy w Koszalin i dawne województwo koszalińskie, gdzie mieszka ludzi tyle co w Szczecinie, a kasy pompuje się 10 x więcej. Efektów - żadnych. Przenieść środki rozwojowe tam, gdzie będą należycie wykorzystane, a nie tam, gdzie zostaną przejedzone.
tollo
2019-01-17 16:52:48
No najwazniejsze to Kolej Metropolitarna wroci na swoje szyny.
Robert
2019-01-17 15:13:22
@sid Tabor to akurat zasługa jego poprzedniego zastępcy, a jednocześnie profesora od transportu. Nawet kolorystyka pociągów i ich wnętrza były autorskim pomysłem ówczesnego wicemarszałka. Ale fakt faktem obecny marszałek kontynuował godnie temat.
sid
2019-01-17 13:20:45
Jak już chwalić, to trzeba pochwalić Marszałka Geblewicza za wymianę całego taboru kolejowego w naszym województwie. Teraz wreszcie wygodnie się jeździ.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA