Modernizacja energetyczna budynków w śródmieściu Szczecina. Budowa centrum przesiadkowego w Stargardzie. Budowa i wyposażenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowskim Parku Przemysłowym. To niektóre z inwestycji, które udało się zrealizować dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, podsumował realizację przedsięwzięcia i opowiedział o tym, co jeszcze jest do zrobienia.
Cały budżet RPO to 6,885 mld zł. Marszałek zapewnił, że wszystkie dotychczasowe cele zostały zrealizowane i współpraca władz regionu, które pieniądze inwestują, z Unią Europejską, która pieniądze przekazuje, przebiega sprawnie. Nie grozi nam odebranie żadnych środków.
- Do roku 2018 odbyły się 134 nabory konkursowe i 33 nabory pozakonkursowe - wyliczał Geblewicz. - To gigantyczna praca, gdyż przyjęliśmy do oceny 2,4 tysiąca wniosków o dofinansowanie. Każdy z nich musi być bardzo szczegółowo, bardzo rzetelnie, wieloetapowo i wielopłaszczyznowo oceniony. Wniosek przechodzi przez gęste sito oceny zarówno naszych pracowników, jak i ekspertów. Uruchomiliśmy ponad 6,5 miliarda alokacji. Kontraktację mamy znacznie niższą, ale to wynika z tego, że nie na wszystkie działania znajdowaliśmy chętnych. Są takie konkursy, na które mamy zdecydowanie zbyt dużo wniosków w stosunku do możliwości finansowych, a z drugiej strony są działania, które nie cieszą się popularnością, bo czasami cele konkursu nie trafiają w naszym województwie na podatny grunt. To nie nasza wina, ale efekt tego, że zmienia się sytuacja w stosunku do negocjacji, które prowadziliśmy kilka lat temu. Na przykład diametralnie zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Jeśli mamy wspierać bezrobotnych, to mamy z tym problem, bo na szczęście obecnie bezrobocie jest niewielkie. Będziemy z Komisją Europejską negocjowali przesunięcie środków na takie działania, na które jest zapotrzebowanie.
Jak wypadamy na tle innych regionów? Mamy 6 miejsce w certyfikacji, 7 w wydatkowaniu oraz 13 w kontraktacji. Województwo zachodniopomorskie, poinformował marszałek, jest jedynym w Polsce, które stosuje kontrakt samorządowy - umożliwia on łatwiejsze sięgnięcie po środki z RPO grupom samorządowców, które łączy wspólny cel.
- Drugie działanie wymyślone w naszym województwie to specjalna strefa włączenia - powiedział Geblewicz. - Postanowiliśmy wybrać te gminy, którym jest najtrudniej, co wynika z poziomu bezrobocia, dostępności transportowej, dostępności usług publicznych. To często gminy popegeerowskie. Skierowaliśmy do nich osobny strumień pieniędzy. Albo te gminy były premiowane w konkursach, aby dać im szansę.
Konkursy ogłoszone w najbliższych miesiącach będą dotyczyć m.in. wdrażania nowych technologii w przedsiębiorstwach, tworzenia tras rowerowych, wspierania opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia, usług szkoleniowych dla pracowników, rehabilitacji osób, które przebyły udar mózgu oraz takich pacjentów, których dolegliwości są związane z chorobami układu kostnego i stawowo-mięśniowego. ©℗
(as)
Fot. Ryszard Pakieser