czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marszałek o katastrofie budowlanej na zamku. Zapadlisko powstawało lata

Marszałek o katastrofie budowlanej na zamku. Zapadlisko powstawało lata

Marszałek o katastrofie budowlanej na zamku. Zapadlisko powstawało lata
Data publikacji: 2019-09-18 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-19 07:17
Wywietleń: 1350 415718

Wiosną 2020 r., ruszy odbudowa północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich? Taki jest plan. - Wstępny - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Przypomnijmy, że o odbudowie zrujnowanych pomieszczeń możemy mówić dzięki niedawnemu zakończeniu badań przez ekspertów, których zadaniem było ustalenie przyczyny katastrofy budowlanej. Sporządzona przez nich opinia jest już gotowa (pisaliśmy o tym w środowym „Kurierze"). W szczecińskim zamku rozpoczyna się więc kolejny etap prac.

Do zawalenia się czterech kondygnacji północnego skrzydła doszło w maju 2017 r. Z niewiadomych wówczas przyczyn zapadła się w ziemię kolumna podtrzymująca sklepienie piwnicy (za nią runęły słupy na piętrze i piętrach). Dziś już wiemy, że stało się tak, bo pod posadzką powstała próżnia. To w nią wślizgnął się filar. Zapadlisko jest ogromne - ma przynajmniej siedem metrów wysokości. Z ekspertyzy rzeczoznawców wynika, że powstawało powoli, przez kilkadziesiąt lat.

Jak powstało? Tego biegli nie ustalili. Odpowiedzią na to pytanie może być jedynie sugestia zawarta w dokumencie, że około 10 m pod posadzką piwnicy północnego skrzydła zamku znajduje się sklepienie. Piwnic, lochów, bunkrów? Tego wciąż nie wiadomo. Być może jednak w którymś miejscu ta konstrukcja jest uszkodzona. Przez to jej rozszczelnienie może się przedostawać grunt, który wypełnia istniejącą pod nią przestrzeń.

Wykonana przez specjalistów ekspertyza ma kilkaset stron. Zawarte w niej tezy będą teraz przez najbliższe dwa tygodnie dokładnie analizowane. Potem powstanie komisja, która zdecyduje o kolejnych krokach. Jej członkowie zastanowią się, czy opinia biegłych wyczerpująco wyjaśnia problem. I czy można ją przyjąć, czy też potrzebne jest jeszcze jej uzupełnienie. Ustalą też dalszy harmonogram prac. W środę z tej okazji Olgierd Geblewicz zwołał na dziedzińcu zamku briefing.

- Do końca roku musimy wykonać inwentaryzację strat, zasypać zapadlisko ziemią, wykonać projekt odbudowy... - zadań jest dużo - przyznał. - Jeśli się uda je wykonać, jest szansa, że być może w kwietniu rozpoczniemy odbudowę tej części zamku.

Ile ona potrwa? Trudno powiedzieć. Marszałek województwa zapewnił jednak, że pieniądze na nią już w budżecie są. Być może roboty te zostaną wykonane równocześnie z planowanymi pracami związanymi z odbudową tarasów zamkowych.

Geblewicz na środowym briefingu nawiązał też do jeszcze jednej poruszonej w ekspertyzie kwestii: do czasu powstawania zapadliska. Z opinii wynika, że powstawało dziesiątki lat! Czyli prowadzone ostatnio prace budowlane, m.in. remont Opery na Zamku, nie miały wpływu na zawalenie się skrzydła.

- Przez ostatnie dwa lata byłem regularnie oskarżany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej o przyczynienie się do powstania katastrofy - przypomniał. - Odsądzano mnie od czci i wiary. Zarzucano, że inwestycje prowadzone były źle. Liczę, że dziś ci politycy zdobędą się na słowo przepraszam. ©℗

Leszek Wójcik

Na zdjęciu: Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, zwołał w srodę na dziedzińcu głównym zamku briefing. Ustosunkował się do ekspertyzy rzeczoznawców ustalających przyczyny katastrofy budowlanej.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Duch Zamku
Na Zamku nie da się tylko rezydować warto się interesować tym co się z nim dzieje.Pęknięcia ścian dawały wyraźny sygnał. Budowa tarasu i windy powinna być poprzedzona badaniami zachowania się gruntu,tego co tam jest. Dobrze że Dariusz Wieczorek starał się troszczyć o dobro wspólne jakim jest Zamek.Przecież Zamek nie jest własnością marszałka tylko społeczeństwa.Mimo takiej ekspertyzy mającej kilkaset stron nie jesteśmy w stanie rozeznać co się dzieje i co się stało tak naprawdę pod posadzką bo nie wiemy co tam jest.Marszałek powinien zarządzić dodatkowe badania terenu pod Zamkiem skoro z tej ekspertyzy nic nie wynika.Darek Wieczorek niech trzyma rękę na pulsie.
2019-09-19 06:21:43
Zako
Pęknięcia ścian pojawiły się jednak po remoncie, windzie i tarasie na dachu. To musiało dodatkowo obciążyć filary. Czy przed tymi instalacjami sprawdzono, czy te filary mają wystarczające oparcie? Wiadomo, że najniższy filar w piwnicy nie może opierać się tylko na posadzce, ważne co jest pod nią. Czy sprawdzenie tego nie jest obowiązkiem projektanta czy wykonawcy nowych instalacji? Do @moja opinia - absolutnie nie powinno się likwidować samorządów lokalnych, choć jest to marzeniem prezesa PIS - cała władza w rękach partii.
2019-09-18 17:56:21
moja opinia
Katastrofą to były ośmioletnie rządy PO-PSL panie Geblewicz! Po za tym powinno się zlikwidować funkcje marszałków województw i ich kompetencje przekazać wojewodom!
2019-09-18 16:01:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie