piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mariacka nieprzejezdna

Mariacka nieprzejezdna

Mariacka nieprzejezdna
Data publikacji: 2016-04-01 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 2131 126587

Inwestycja spółki Calbud wymusiła zamknięcie dla ruchu samochodów na 10 dni ul. Mariackiej w Szczecinie. Przejazd nią zablokowany został 30 marca na czas wykopów i układania instalacji kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągu do powstającego w tym rejonie Starego Miasta od lata minionego roku zespołu nowej zabudowy mieszkalno-usługowej.

Jak informuje Maciej Luszawski z firmy Calbud, tempo realizacji wskazuje, że jej finał nastąpi z końcem tego roku. Lokale mają być oddane do użytku pod koniec lutego 2017 roku.

Cała nieruchomość, na którą w pierwszej kolejności wjechały buldożery, to cztery parcele o łącznej powierzchni 1.829 m kw., z czego trzy spółka kupiła w marcu 2012 r. na licytacji komorniczej, urządzonej przez bank. Ten przejął je za długi z tytułu niespłaconego mu kredytu, którego udzielił pod hipotekę na ich zakup spółce o hiszpańskim rodowodzie. We wrześniu 2014 r. na przetargu Calbud dokupił czwartą działkę. Oprócz budynku, który w przeszłości pełnił funkcje biurowo-usługowe, na jego tyłach był garaż wolnostojący. Wszystko nadaje się do rozbiórki. W miejscu po wyburzonym budynku PAX-u przy ul. Mariackiej 6-8, Calbud wznosi teraz budynek o sześciu kondygnacjach nadziemnych i jednej w podziemiu z windą.

Pod budynkiem zaprojektowano garaż na 35 aut i z 3 stanowiskami dla motocykli, a w podwórzu parking z pięcioma miejscami postoju. Będą też nowa trafostacja, elementy małej architektury, nowe nasadzenia oraz wewnętrzny ciąg pieszojezdny zapewniający dojazd do garażu podziemnego i dostęp do sąsiednich nieruchomości. Na parterze od frontu powstanie jeden duży lokal użytkowy (ok. 400 m kw.), którego przeznaczenie jest już określone - będzie w nim działać klinika stomatologiczna. W części parterowej od podwórza powstaną też cztery mieszkania. Na czterech piętrach 52 mieszkania dwu- i trzypokojowe, na ostatniej - trzy duże do indywidualnej aranżacji przez przyszłych nabywców o powierzchni ok. 87, 239 i 289 m kw. z tarasami. Łącznie będzie 59 mieszkań, w tym 48 dwupokojowych (po ok. 40-51 m kw.) i 8 trzypokojowych (po ok. 73-75 m kw.) plus wspominane trzy apartamenty na ostatnim piętrze.

Nowa zabudowa powstaje według projektu szczecińskiego Biura Architektonicznego Dedeco. Elewacja frontowa oraz część tej od podwórza zostaną wykonane w kamieniu naturalnym. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne i elewację najwyższej kondygnacji, to do ich wystroju zastosowane będą rozwiązania systemowe z blachy aluminiowej.

- Od podwórza mamy już dwa piętra i strop, od frontu, tj. od ul. Mariackiej jesteśmy na wysokości pierwszego piętra i zaczynamy wylewanie stropu. Równocześnie uzbrajamy w niezbędne sieci podziemne nowy kompleks, stąd konieczność wstrzymania na pewien czas przejazdu dla aut - dodaje Sławomir Bandosz, kierownik budowy. - Na razie nie natrafiliśmy na niespodzianki w gruncie w postaci kolizji z innymi instalacjami, dlatego wszystko wskazuje na to, że najpóźniej w piątek, 8 kwietnia, blokadę jezdni zniesiemy. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

Mariacka nieprzejezdna Mariacka nieprzejezdna Mariacka nieprzejezdna Mariacka nieprzejezdna

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie