Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Mariacka nieprzejezdna

Data publikacji: 01 kwietnia 2016 r. 18:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Mariacka nieprzejezdna
 

Inwestycja spółki Calbud wymusiła zamknięcie dla ruchu samochodów na 10 dni ul. Mariackiej w Szczecinie. Przejazd nią zablokowany został 30 marca na czas wykopów i układania instalacji kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągu do powstającego w tym rejonie Starego Miasta od lata minionego roku zespołu nowej zabudowy mieszkalno-usługowej.

Jak informuje Maciej Luszawski z firmy Calbud, tempo realizacji wskazuje, że jej finał nastąpi z końcem tego roku. Lokale mają być oddane do użytku pod koniec lutego 2017 roku.

Cała nieruchomość, na którą w pierwszej kolejności wjechały buldożery, to cztery parcele o łącznej powierzchni 1.829 m kw., z czego trzy spółka kupiła w marcu 2012 r. na licytacji komorniczej, urządzonej przez bank. Ten przejął je za długi z tytułu niespłaconego mu kredytu, którego udzielił pod hipotekę na ich zakup spółce o hiszpańskim rodowodzie. We wrześniu 2014 r. na przetargu Calbud dokupił czwartą działkę. Oprócz budynku, który w przeszłości pełnił funkcje biurowo-usługowe, na jego tyłach był garaż wolnostojący. Wszystko nadaje się do rozbiórki. W miejscu po wyburzonym budynku PAX-u przy ul. Mariackiej 6-8, Calbud wznosi teraz budynek o sześciu kondygnacjach nadziemnych i jednej w podziemiu z windą.

Pod budynkiem zaprojektowano garaż na 35 aut i z 3 stanowiskami dla motocykli, a w podwórzu parking z pięcioma miejscami postoju. Będą też nowa trafostacja, elementy małej architektury, nowe nasadzenia oraz wewnętrzny ciąg pieszojezdny zapewniający dojazd do garażu podziemnego i dostęp do sąsiednich nieruchomości. Na parterze od frontu powstanie jeden duży lokal użytkowy (ok. 400 m kw.), którego przeznaczenie jest już określone - będzie w nim działać klinika stomatologiczna. W części parterowej od podwórza powstaną też cztery mieszkania. Na czterech piętrach 52 mieszkania dwu- i trzypokojowe, na ostatniej - trzy duże do indywidualnej aranżacji przez przyszłych nabywców o powierzchni ok. 87, 239 i 289 m kw. z tarasami. Łącznie będzie 59 mieszkań, w tym 48 dwupokojowych (po ok. 40-51 m kw.) i 8 trzypokojowych (po ok. 73-75 m kw.) plus wspominane trzy apartamenty na ostatnim piętrze.

Nowa zabudowa powstaje według projektu szczecińskiego Biura Architektonicznego Dedeco. Elewacja frontowa oraz część tej od podwórza zostaną wykonane w kamieniu naturalnym. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne i elewację najwyższej kondygnacji, to do ich wystroju zastosowane będą rozwiązania systemowe z blachy aluminiowej.

- Od podwórza mamy już dwa piętra i strop, od frontu, tj. od ul. Mariackiej jesteśmy na wysokości pierwszego piętra i zaczynamy wylewanie stropu. Równocześnie uzbrajamy w niezbędne sieci podziemne nowy kompleks, stąd konieczność wstrzymania na pewien czas przejazdu dla aut - dodaje Sławomir Bandosz, kierownik budowy. - Na razie nie natrafiliśmy na niespodzianki w gruncie w postaci kolizji z innymi instalacjami, dlatego wszystko wskazuje na to, że najpóźniej w piątek, 8 kwietnia, blokadę jezdni zniesiemy. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA